Ettől az aranygaluskától nem kell “félni”. Dagasztani nem is kell, az élesztő végzi a dolgát, a kiszaggatott tészta könnyű és levegős lesz, megsülve pedig magas, foszlós, pillekönnyű aranygaluskákat kapunk.
(A bögre minden esetben 2,5 dl-es.)
Bögrés aranygaluska (dagasztás nélkül)
Hozzávalók a tésztához:
- fél bögre (8 dkg) cukor
- 1 csipet só
- 4 db tojás
- 1 bögre (2,5 dl) langyos tej
- 1 kocka (10 dkg) vaj
- 1 tasak (7 g) szárított élesztő
- 5,5 bögre (70 dkg) búzaliszt
a diós töltelékhez:
- 3/4 bögre (12 dkg) cukor
- fél kocka (5 dkg) olvasztott vaj
- 1,5 bögre (15 dkg) darált dió
Elkészítés
1. A lisztet kimérjük egy nagyobb műanyag edénybe, hozzáadjuk a cukrot, a sót és a szárított élesztőt. Ezeket elkeverjük egy villával.
2. A tojásokat is nagyjából beledolgozzuk a tésztába, majd jöhet a langyos tej és a félig megolvasztott vaj. Ezeket is hozzákeverjük nagyjából a villával, majd kézzel összegyúrjuk a tésztát. Picit ragacsos lesz, és nem túl szép, de nem kell aggódni, pont ilyennek kell lennie.
3. Ezután megszórjuk a tészta tetejét liszttel és letakarjuk egy konyharuhával.
4. Hagyjuk meleg helyen a kétszeresére kelni (kb. 40-50 perc).
5. Eközben összekeverjük a diót a cukorral.
6. Ha a tészta megkelt, bekapcsoljuk a sütőt 180-200 fokra.
7. A tésztát alaposan meglisztezett felületre öntjük, félbehajtjuk, majd kinyújtjuk két centi vastagságúra. Elég kézzel széthúzni, nagyon szépen lehet vele dolgozni. A tetejét is lisztezzük közben.
8. Vajazzunk ki alaposan egy nagyobb tepsit vagy jénait.
9. Szaggassunk ki a tésztából kb. öt cm átmérőjű köröket. Lágy, finom tészta, úgyhogy a poharat, illetve a szaggatót (ki mit használ) folyamatosan mártsuk meg lisztben, és a szaggatás után mindjárt tegyük a tepsibe.
10. A tepsiben sorakozó galuskáinkat kenjük meg az olvasztott vajjal, és szórjuk meg egyenletesen a cukros dióval.
11. Süssük aranyszínűre, végezzünk tűpróbát!
12. Míg sül, addig készítsük el a vaníliaöntetet (én 1 tasak vaníliás pudingport használtam 4 bögre (1 liter) tejjel és 5 evőkanál cukorral főzve), majd tálaljuk.
Ez a mákos guba pont olyan, ahogy szeretjük: gyorsan elkészül, enyhén pirult, a vajtól lágy, mennyei finomság.
Mákos guba villámgyorsan, bögrésen
Hozzávalók:
- fél bögre (7 dkg) cukor
- 2 bögre (5 dl) tej
- fél kocka (5 dkg) vaj
- 1 tasak vaníliás cukor
- fél bögre darált mák
- 4 db kifli
Elkészítés
1. A sütőt bekapcsoljuk maximumra. Nálam ez 230 fok.
2. A kifliket gyorsan felkarikázzuk, és egy nagyobb, kivajazott, tűzálló tálba vagy tepsire sorakoztatjuk őket és betoljuk a sütőbe.
4. Míg pirulnak, addig kimérjük a cukrot és a mákot. (Én a mákot és a cukrot is közben szoktam összedarálni, egyébként darálatlanul is mehet bele mindkettő.)
5. A vajat megolvasztjuk és hozzáadjuk a tejet és a vaníliás cukrot is.
6. Ekkor kivesszük a tepsit a sütőből, meglocsoljuk a kifli karikákat a vajas tej felével, majd megszórjuk őket a cukros mákkal. Picit lenyomkodjuk az egészet egy kanállal, úgy hogy a mák átitatódjon a tejjel, majd ráöntjük a maradék tejet is, és ismét picit lenyomkodjuk az egészet a kanállal.
7. Visszadugjuk a sütőbe, és addig sütjük, míg kedvünkre való színárnyalatig rá nem pirul a mák a kiflikre.
Az alábbi Gundel-palacsinta recept Gundel Károly Kis magyar szakácskönyvének útmutatása alapján készült. A recept már az elején felhívja a figyelmünket arra, hogy ugyan látványos, amikor a Gundel-palacsintát lángoltatják, az eredeti előírások szerint a szeszt nem szabad kiégetni belőle, hiszen ennek a desszertnek a hangsúlya éppen azon van, hogy a csokoládémártás és a diós töltelék intenzíven rum ízű legyen. Szintén érdekes az eredeti receptben, hogy nem háromszög alakúra hajtogatjuk a palacsintákat, hanem henger alakúra, és a megtöltött palacsintákat még egyszer megpirítjuk vajon.
Gundel-palacsinta
Hozzávalók a töltelékhez (12 db palacsintához):
- 3/4 bögre (12 dkg) cukor
- a pirításhoz fél kocka (5 dkg) vaj
- fél mokkáskanál őrölt fahéj
- 2 bögre (18 dkg) durvára őrölt dió
- ízlés szerint mazsola és kandírozott narancshéj
- fél (1,25 dl) bögre 50-60%-os rum
Hozzávalók a csokoládémártáshoz:
- 1+1/4 bögre (20 dkg) cukor
- 4 evőkanál (50 ml) tej
- 1 tábla (10 dkg) étcsokoládé
- 3 tojássárgája
- fél bögre (1,25 dl) tejszín
- 1 tasak vaníliás cukor
- 2 evőkanál búzaliszt
- 1 bögre (2,5 dl) habtejszín
- 3 evőkanál (4 dkg) holland kakaópor
Elkészítés
1. A mazsolát és a vékony csíkokra vágott cukrozott narancshéjat előző nap áztassuk rumba.
2. A tejszínt forraljuk fel, majd adjuk hozzá a diót, a cukrot, a fahéjat, végül a leszűrt mazsolát és a narancshéjat (én kb. 4 dkg mazsolát és 2 dkg narancshéjat használtam). Egy-két percig főzzük állandó kevergetés mellett. Kenhető pépet kell kapnunk, ezért ha száraznak találjuk, akkor adjunk hozzá még egy pici tejet.
3. Ha kissé lehűlt, akkor keverjük bele a rum felét.
4. Ezután sütünk 12 palacsintát, melyeken a töltelékeket egy-egy csíkban elrendezzük, henger alakúra felcsavarjuk, majd melegen tartjuk. (Pl. alufóliával letakarjuk.)
5. A csokoládémártáshoz egy pici fazékban felforraljuk a tejet a vaníliás cukorral és a negyed bögre cukorral, közben mikrohullámú sütőben felolvasztjuk a csokoládét, egy kisebb edényben pedig habbá verjük a bögrényi tejszínt. (Én kb. percenként megkeverem a csokit, hogy meg ne égjen. Két-három perc alatt fel szokott olvadni.)
6. Ezután a tojások sárgáit egy kisebb lábasban kikeverjük az egy bögrényi cukorral (géppel), majd a kakaóporral, liszttel, hideg tejjel. Hozzávegyítjük a csokoládét, végül fokozatosan, vékony sugárban hozzákeverjük a forró cukros tejet is, majd az egészet forráspontig melegítjük. Forralni nem szabad, ezért ekkor azonnal félrehúzzuk a tűzről, a mártást egy ideig kevergetjük, majd fokozatosan hozzávegyítjük a tejszínhabot, végül a rum másik felét.
7. A megtöltött palacsinták mindkét oldalát egy serpenyőben, a vajon ropogósra pirítjuk, és tűzálló, előmelegített tálra tesszük. A mártást csak az utolsó pillanatban, tálaláskor öntjük rá.
További bögrés receptek az NLCafen:
- 3 egyszerű bögrés süti
- Bögrés csupacsoki torta – 20 perc és kész
- Gyors és finom: bögrés sütik mandulával és kókusszal