Pár éve még csak nehezen lehetett hozzájutni a medvehagymához, ma már szinte minden hipermarketben meg lehet venni. Ha te szeded le a medvehagymát, akkor készülj fel jól, hogy mit is akarsz szedni, könnyen összetéveszthető ugyanis a gyöngyvirággal, ami viszont mérgező!!
Légy óvatos! Könnyű összekeverni a mérgező levelű gyöngyvirággal!!
- Amire figyelni kell: a legegyszerűbben az illatról különböztethető meg a medvehagyma és gyöngyvirág, hiszen míg a medvehagyma illata erősen emlékeztet a fokhagymára, addig a gyöngyvirág leveleinek alig érezhető az illata.
- Ha nem medvehagymát szedtél, hanem gyöngyvirágot, moss kezet, ha már fogyasztottál belőle, azonnal fordulj orvoshoz. A gyöngyvirágban található méreg a vérkeringésre és szívműködésre hat – már két-három levél elég ahhoz, hogy súlyos szívműködési zavart okozzon. Hatására lassú pulzus, hasi fájdalmak jelentkeznek, hasmenés lép fel.
Gyűjtéskor ne tépd ki a hagymát, csak a leveleket szedd le, és azt is csak akkor, ha előtte megdörzsölgetted, és valóban érzed rajta a fokhagymaillatot.
Megeheted nyersen, főzve, salátaként, levesként, főzelékként, tésztára pesztóként, vagy bármilyen pogácsába, kenyérbe fűszerként.
Medvehagymás szűzpecsenye vajas tésztában
Hozzávalók 4 személyre:
- 80 dkg sertésszűz
- 1 ek. étolaj
- 1 tojás
- 4 darab 10x20cm-es vajastészta-lap
- 15-20 levél medvehagyma
- só, bors
A szűzpecsenyét előkészítjük, sózzuk, borsozzuk, kevés zsiradékon körbesütjük. Közben a szűz nagyságának megfelelő vajas tésztát kiterítünk, ráhelyezzük a medvehagymát (ennek hiányában használhatunk más zöld levelű növényt is, például spenótot, mangoldot, kelkáposztát), és beletekerjük az elősütött szűzpecsenyét. A tészta tetejét felvert egész tojással megkenjük, és forró sütőben 200 fokon 12-15 perc alatt készre sütjük.
Köretként nagyon finom mellé a töltött kelkáposzta. Ehhez egy fej káposzta leveleit megfőzzük bő, forró, sós vízben. Kb. 10 cm átmérőjű köröket vágunk belőle, fóliára helyezzük, és a közepébe tölteléket rakunk. Ez úgy készül, hogy apró kockára vágott, kisütött szalonnán 2 evőkanál tejszínnel megpárolunk 2 fej apróra vágott vöröshagymát (ezt célszerű előző nap elkészíteni és hűtőben kihűteni).
A levelek közepébe kanalazzuk a tölteléket, a fólia segítségével kis gömböket készítünk, amit jó alaposan megkenünk, nehogy a főzésnél víz kerüljön bele. Ha elkészültek, forró vízben 2-3 perc alatt átmelegítjük, majd kicsomagoljuk őket.
Medvehagymás tojáskrém
Hozzávalók:
- ízesítéshez só
- 8 db tojás
- ízesítéshez őrölt bors
- 3 evőkanál mascarpone
- 15 dkg camembert
- fél csokor medvehagyma
A tojásokat keményre főzzük, majd héjukat megtörve kihűtjük. Megpucoljuk és apró kockákra vágjuk. A camembert sajtot szintén apróra vágjuk, majd a tojással és a sajtkrémmel alaposan elkeverjük. Sózzuk, borsozzuk, majd a szintén apróra vágott medvehagymával ízesítjük.
Medvehagymás keksz
Hozzávalók:
- 20 dkg liszt
- fél teáskanál só
- 10 dkg vaj
- 70 g kecskesajt
- 70 g medvehagyma
A lisztet a sóval elkeverjük, majd a vajjal elmorzsoljuk. Hozzáadjuk a krémes kecskesajtot, illetve az apróra vágott medvehagymát, és összeállítjuk a tésztát. Ha kell, hozzáadhatunk egy evőkanál hideg vizet, hogy jobban összeálljon a tészta. Diónyi gombócokat formálunk, majd a tenyerünk között ellapítjuk, így tesszük a kekszeket a sütőpapírral bélelt sütőlemezre. 180 fokon 25 percig sütjük őket.
Medvehagymás pogácsa
Hozzávalók:
- 50 dkg liszt
- 25 dkg vaj
- 3 dkg élesztő
- 1 dl tej
- 1 kk. cukor
- 2 púpozott kávéskanál só
- 2 tojássárgája
- 1 dl tejföl
- 1 csokor medvehagymalevél
- + még egy tojássárgája sütés előtt a pogácsák tetejére
(Célszerű este begyúrni, egész éjjel hűtőben pihentetni, és másnap kisütni.)
1. A langyos tejben felfuttatjuk az élesztőt a cukorral. Közben a lisztet a sóval és a vajjal elmorzsoljuk, a közepébe mélyedést csinálunk, beleöntjük az élesztős masszát, a tejfölt, a tojássárgákat, és összegyúrjuk, majd hideg helyre tesszük.
2. A medvehagyma szárait levágjuk, leveleit lemossuk és apróra vágjuk.
3. A tésztát kb. fél cm vastagra nyújtjuk, rászórjuk a hagyma felét és feltekerjük, mint a bejglit. A rúd két végét kicsit benyomkodjuk, hogy a hagymalevelek ne szóródjanak ki, és egyik végét felülre, a másikat aláhajtjuk, és a tetején egy kicsit az egészet lelapítjuk. 20 percig pihentetjük a hűtőben, lezárt edényben, hogy a hagyma erős szaga ne járja át a hűtőt.
4. Kivesszük a hűtőből, újra kinyújtjuk, rászórjuk a hagymalevél másik felét, és ismét feltekerjük, hajtjuk, lapítjuk, hűtőben pihentetjük.
5. A tésztát kb. 1 cm vastagra nyújtjuk, tetejét éles késsel kb. egyharmadáig bevagdossuk, és pogácsákat szaggatunk belőle.
6. Kivajazott tepsire rakjuk, kb. fél óráig pihentetjük, közben a sütőt 210-220 fokra előmelegítjük.
7. A pogácsák tetejét egy tojássárgájával lekenjük, és addig sütjük, míg a teteje szép sárga nem lesz.
Medvehagymás nokedli
Hozzávalók:
- 2 tojás
- 1,5 dl tej
- 1,5 dl víz
- 40 dkg liszt
- 1 csokor medvehagyma
- 4-5 tojás
- fejes saláta
- 1-2 kanál olaj
- só
A nokedli összeállításához keverjük el a 2 tojást a vízzel és a tejjel, majd fokozatosan szórjuk bele a lisztet, mindig átkeverve. Egy nagy lábosban forraljunk vizet, és szaggassuk bele a galuskákat. Szűrjük le, ha kész, és tartsuk melegen. A medvehagymát mossuk meg, és vágjuk fel. Egy nagy serpenyőben melegítsük fel az olajat, és fonnyasszuk meg rajta a medvehagymát. Üssük hozzá a tojásokat, keverjük össze, és adjuk hozzá a kifőtt nokedlit is. Ízesítsük csipetnyi sóval.
Tálalhatjuk hagyományosan fejes salátával.
Medvehagymás avokádókrém
Hozzávalók:
- 1 nagyobb érett avokádó
- 1/2 lime facsart leve
- 6-8 nagyobb medvehagymalevél
- 5 ek. olívaolaj
- só
- frissen őrölt bors
- 4 koktélparadicsom
Az avokádót megtisztítjuk, magját kiszedjük. A húsát felkockázzuk, a lime levével meglocsoljuk, majd az olajjal, a medvehagymalevelekkel összeturmixoljuk. A paradicsomokat megmossuk, felkockázzuk, és az avokádókrémhez keverjük. Sóval, borssal ízesítjük.
Medvehagymás gerslirizottó
- ízesítéshez só és őrölt bors
- 2 evőkanál olívaolaj
- 2 db retek
- 3 bögre alaplé
- 4 evőkanál mascarpone
- 1 db karalábé
- 1 bögre gersli
- fél csokor medvehagyma
Egy lábast felmelegítünk, beleöntjük az olajat, majd hozzáadjuk az előzőleg átmosott gerslit. Átforgatjuk, majd felöntjük a folyadékkal. Közepes lángon addig főzzük, míg a folyadék majdnem teljesen elfogy alóla, de ha átkeverjük, szottyos. Ekkor lehúzzuk a lángról, belekeverjük a mascarponét, hozzáadjuk az apróra vágott medvehagymát, majd almareszelővel belereszeljük az előzőleg megmosott, megtisztított karalábét és retket. Sózzuk, borsozzuk, megesszük.
Borsókrémleves medvehagymával
Hozzávalók:
- 60 dkg (mirelit) zöldborsó
- 1 csokor újhagyma
- 3 ek. olaj
- 15-20 levél medvehagyma
- 5 ek. tejszín
- só
- frissen őrölt bors
Az újhagymát megmossuk, felkarikázzuk, majd egy lábast felhevítünk, beleöntjük az olajat, és a hagymát megfonnyasztjuk rajta. Az újhagymához adjuk a borsót, és felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje, majd puhára főzzük. Ha elkészült, leturmixoljuk, és sóval, borssal ízesítjük. Belekeverjük a tejszínt és a medvehagymát is beleturmixoljuk. Itt már nem főzzük!
Friss, üde, zöld krémlevest kanalazhatunk a végén, melyet tovább bolondíthatunk parmezánnal, krutonnal, grissinivel vagy pirított szalonnakockákkal.
Ricottás lasagne medvehagymával
- frissen őrölt bors
- 1 fej vöröshagyma
- 400 g darabolt hámozott konzervparadicsom
- 1 kis csokor bazsalikom
- 3 dkg vaj
- 3 dkg liszt
- 3 dl tej
- 20 dkg ricotta
- 1 csokor medvehagyma
- 25 dkg lasagnetészta
- só
- olívaolaj
- 5 dkg ementáli sajt
Az apróra kockázott vöröshagymát olívaolajon puhára dinszteljük, hozzáadjuk a darabolt paradicsomot, az aprított bazsalikomot, sózzuk, borsozzuk, egyet forralunk rajta. Félretesszük a mártást. Besamelt készítünk: az olvasztott vajon megfuttatjuk a lisztet, fokozatosan felöntjük a tejjel, közepesen sűrűre főzzük a mártást, és sózzuk, borsozzuk. A kész besamelben elkeverjük a ricottát, beletesszük a megmosott, lecsöpögtetett, felcsíkozott medvehagymát. Botmixerrel úgy keverjük a szószt, hogy a medvehagyma kis darabokban megmaradjon. (Ha nincs botmixerünk, késsel vágjuk egészen apróra.) Tűzálló tál alját megkenjük a medvehagymás szósszal, lasagnelapot rétegezünk rá, ezt előbb medvehagymás szósszal kenjük meg, majd megcsepegtetjük a paradicsommártással. Folytatjuk a rétegezést, amíg a hozzávalók tartanak, a tetejére medvehagymás szósz kerüljön, majd megszórjuk reszelt sajttal. Alufóliával lefedjük, 220 fokos sütőben 30 perc alatt összesütjük, az utolsó 10 percre levesszük a fóliát.
Olvass még a medvehagymáról az NLCafén
- A legegyszerűbben így tartósíthatod a medvehagymát
- Kipróbált receptek és praktikák a medvehagymaszezonra
- Tudod, hol lehet medvehagymát gyűjteni? Kapcsolódj a beszélgetésbe
- Kérdezhetsz, válaszolhatsz medvehagymával kapcsolatos kérdésekben