A lusta gróf esete a kenyérrel
A francia croque monsieur-ről (ejtsd: krok-mösziő) sokan azt mondják, hogy megtestesít mindent, amit egy melegszendvicsnek tudnia kell, tökéletes harmóniában van benne a sajt, a sonka és a kenyér – és bár vannak a világon más jelentkezők is a világ legjobb melegszendvicse címre, a francia kedvenc kétség kívül az egyik leghíresebb.
De kezdjük az elején! Bár feltehetően már korábban is ettek “töltött kenyeret”, az első szendvics a legenda szerint Sandwich grófja, John Montagu nevéhez fűződik, aki a kártya iránti szenvedélye miatt vonult be a gasztronómiatörténelembe, mivel szenvedélyes játékosként nem akart felállni az asztaltól, amely mellett kártyázott. Hogy kártyázás közben is tudjon enni valamit, azt kérte a szolgáitól (1765 környékén), hogy tegyenek neki egy szelet húst két szelet kenyér közé. Így lett aztán ő a világon mindenki által ismert szendvics feltalálója – vagy legalábbis névadója.
A szendvics aztán egyre elterjedtebb lett Európában (majd Amerikában is), szinte minden nemzetnek megvan a maga szendvicse, de mind közül az egyik leghíresebb a francia croque monsieur.
Sajtos szendvics puccos névvel
A croque monsieur feltalálása egy véletlennek köszönhető – mint megannyi más híres találmányé. A 20. század legelején egy párizsi bisztróban az alkalmazott készített magának egy szendvicset: kivételesen baguette helyett két szelet kenyér közé tett sonkát és sajtot, de nem volt ideje megenni a szendvicsét, és véletlenül pont a radiátor mellet felejtette. Mire észrevette, addigra a szendvicsben már megolvadt a sajt, és az egész átmelegedett, de mivel nagyon éhes volt, így is megette. Kiderült, hogy a szendvics még finomabb is, mint hidegen, és annyira megtetszett neki az ötlet, hogy a kávéház étlapjára is felkerült a melegszendvics.
A melegszendvics a keresztségben a croque monsieur nevet kapta, ami szintén egy véletlennek, egy félrehallott szónak az eredménye. A kávéházban ugyanis az egyik vendég érdeklődött a melegszendvicsben lévő sonka eredetéről, mire a tulajdonos rávágta, hogy “a srácoktól van a sonka”. Ő beszállítóira, a farmerekre gondolt, a vendég viszont félreértette, és hirtelen azt hitte, hogy a srácokBÓL van a sonka, vagyis, hogy emberi hús került a szendvicsbe. Ezen jót derültek a kávéházban, és nyomban el is nevezték a sajtos-sonkás melegszendvicset croque monsieur-nek, amit magyarul “ropogós úrnak” szoktak leggyakrabban fordítani.
Mivel a franciák nagyon ízletesnek találták, ennyi elég is volt ahhoz, hogy hamarosan elterjedjen a híre a szomszéd országokban is, ahol aztán a konyhamesterek kibővítették, megtoldották, átformálták a ropogós melegszendvicsek repertoárját.
A croque monsiuer változatai:
- croque madame: croque monsieur egy tükörtojással a tetején. (Hasonlít egy kalaphoz, ezért lett “madame” a neve.)
- croque mademoiselle: a croque monsieur könnyebb, vegetáriánus verziója, sonka nélkül, csak sajttal
- croque norvégien: sonka helyett füstölt lazaccal készül
- croque auvergnat: Gruyére helyett d’Auvergne kék sajttal készül
- croque bolognese: croque monsieur bolognai szósszal
- croque provence: croque monsieur paradicsommal és provence-i fűszerrel
- croque senor: croque monsieur paradicsomsalsával
- croque hawaiian: egy szelet ananász is kerül a croque monsieur-be
Így készül az igazi croque monsieur
Az autentikus francia croque monsieur-nek a belsejében olvadtra sült sajt, a ropogós kenyér, és a sonka-sajt domináns íze adja meg az egyéni jelleget, ami attól lesz finom, hogy kiváló alapanyagokból készül. Van olyan párizsi kávéház-tulajdonos, aki egyszer 100 croque monsieur-t kóstolt végig, és pontosan meg tudta mondani, melyikkel mi volt a baj: hol a vaj helyett használtak margarint, hol a Gruyère helyett trappistát, márpedig az igazi croque monsieur-ben ilyeneknek nincs helye. Egyszerű a recept, de azt be kell tartani, és akkor tényleg ez lesz a világ (egyik) legjobb melegszendvicse.
Hozzávalók 6 adaghoz:
- 10-12 dkg puha vaj
- 1 ek. liszt
- 1,8 dl tej
- fél tk. mustár
- 1 tojássárgája
- só, bors, őrölt szerecsendió
- 12 szelet fehér kenyér
- 12 szelet sonka
- 100-120 g Gruyère sajt
Egy evőkanál vajat megolvasztunk egy lábasban, hozzáadjuk a lisztet, és 2-3 percig kevergetjük. Hozzáadjuk a tejet és a mustárt, és kevergetve tovább főzzük, amíg a keverék be nem sűrűsödik. Ha kétharmadára sűrűsödött, levesszük a tűzről, és belekeverjük a tojássárgáját. Sózzuk, borsozzuk, és csipetnyi szerecsendióval fűszerezzük, majd hagyjuk kihűlni.
A kenyérszeletek mindkét oldalát megkenjük vajjal, és összeállítjuk a szendvicseket: két (kívül-belül) megvajazott kenyér közé kerül 2 szelet sonka, 1 evőkanál szósz és két szelet sajt. Egy evőkanál vajat megolvasztunk egy serpenyőben, majd aranybarnára pirítjuk benne a szendvicseket.
Salátával tálalva tökéletes vacsora lesz belőle.
Még több melegszendvics az NLCafén:
- 3 szuper melegszendvics
- Szendvicssütő nélkül: így készül a tökéletes melegszendvics
- Ez a világ legjobb melegszendvicse – fotó!