Olasz péksütemény, osztrák desszert, görög vacsora – ez a nemzetközi hétvégi menü igazi kedvencekkel van tele. Ha már nem tudunk az olasz tengerparti városka pékségében reggelit venni, elkészítjük mi magunk, ebédre francia quiche-t sütünk, és ha találunk egy kis szirtaki zenét, akkor az esti görög vacsorával sikerül kicsit nyaralós hangulatba kerülni. Nem ez lesz a leggyorsabb hétvégi menü, és diétás hétvégi menünek sem nevezhetjük, de hogy az egyik legfinomabb lesz, az biztos.
Mogyorókrémes–mandulás falatok
Hozzávalók 4 személyre:
- 40 dkg + a nyújtáshoz liszt
- 10 dkg szeletelt mandula
- 12 dkg natúr joghurt
- 1 tk. élesztő
- 1 dl víz
- 5 dkg vaj
- 2 tojás
- csipet só
- 2,5 dkg cukor
- 10 dkg mogyorókrém
A szárított élesztőt, a cukrot és a csipet sót keverjük el a liszttel. Adjunk hozzá egy egész tojást, az olvasztott vajat, a joghurtot és a langyos vizet. Keverjük el alaposan a tésztát, dagasszuk 5 percen át, míg teljesen homogén és ruganyos lesz. Konyharuhával lefedve, szobahőmérsékleten kelesszük 1,5-2 órát a tésztát. A sütőt melegítsük elő 180 °C-ra. A tészta harmadát lisztezett felületen nyújtsuk ki 1 cm vékonyra, vágjunk belőle magas és keskeny háromszögeket. A szélesebb végükre tegyünk egy-egy mokkáskanálnyi mogyorókrémet, és tekerjük fel kifliknek. A következő harmad tésztát 2 cm vastagra nyújtsunk, szaggassunk belőle 10 cm átmérőjű köröket, ezeket kenjük meg mogyorókrémmel, formázzuk zsemlékké. A maradék tésztát 1 cm vastagra nyújtsuk, a lap felét kenjük meg vékonyan mogyorókrémmel, hajtsuk rá a kenetlen részt. Vágjuk fel csíkokra, sodorjuk kukacokká, és tekerjük fel briósnak. A péksüteményeket helyezzük sütőpapírral bélelt tepsire, kenjük meg őket a felvert tojással, szórjuk meg szeletelt mandulával. Az előmelegített sütőben süssük 25 perc alatt készre.
Anatóliai spenótsaláta (Borani)
Spenótsaláta:
- 2 ek. liszt
- pár csipet só
- 3 ek. olaj
- 120 ml tej
- 1-2 csipet őrölt bors
- 250 g spenótlevél
Fokhagymás joghurtszósz:
- 1 gerezd fokhagyma
- ízlés szerint fűszerpaprika
- 4 ek. görög joghurt
Készítsünk besamelmártást: egy lábosba öntsük bele az olajat, adjuk hozzá a lisztet, a sót és a borsot. Kevergessük fakanállal, nehogy odaégjen. Öntsük fel langyos tejjel, és keverjük csomómentesre. Amikor sűrűsödni kezd, adjuk hozzá a megtisztított spenótot. Hagyjuk kissé párolódni a mártásban, majd zárjuk el alatta a gázt.
A fokhagymát préseljük össze, és keverjük a joghurtba. Tálaláskor locsoljuk a spenótra. Szórjuk meg fűszerpaprika-őrleménnyel. Fogyasszuk előételnek pirítós kenyérrel, vagy salátaként.
Fűszeres kecskesajtos–koktélparadicsomos quiche
Hozzávalók:
A tésztához:
- 250 g liszt
- 125 g vaj
- 1 tojás
- 2-3 ek. hideg víz
- 1 csapott kk só
- 2 ek. friss kakukkfű
A töltelékhez:
- 150 g friss kecskesajt
- 180 g koktélparadicsom
- morzsolt oregánó
- olívaolaj
- tengeri só
A kakukkfű levélkéit lehúzom a fás szárakról, majd felaprítom. A lisztet a sóval beleszitálom egy keverőtálba, majd hozzáadom a kakukkfüvet, a kisebb darabokra vágott vajat, és jól elmorzsolom. Hozzáadom a tojást és annyi vizet, hogy lágy, de ne ragacsos tésztát kapjak. Folpack fóliába csomagolom, és fél órán át hűtőben pihentetem. Ha kisebb, 12 cm átmérőjű formákat szeretnék használni, akkor a tésztát 6 egyenlő részre osztom, ha 22 cm átmérőjű tortaformát választok, akkor a teljes tésztát 3-4 mm vastagra nyújtom.
Óvatosan kibélelem a kivajazott formát úgy, hogy ne szakadjon el a tészta. A legjobb módszer erre, ha belülről kifelé haladva elegyengetem a tésztát, majd kés vagy a sodrófa segítségével levágom a felesleget. Villával megszurkálom az alját, majd fél órára a fagyasztóba teszem. A sütőt előmelegítem 200 fokosra, majd megfelelő nagyságú köröket vágok ki sütőpapírból, belehelyezem a formákba, majd a tetejére konyhaeszközboltokban kapható speciális sütőgyöngyöt vagy szárazbabot teszek, ami megakadályozza, hogy túlzottan megemelkedjen a tészta. 15 perc után eltávolítom a sütőpapírt a nehezékkel, és további 5 percig sütöm.
A sütő hőmérsékletét 180 fokosra csökkentem.
A kecskesajtot kis kockákra vágom, a koktélparadicsomot megmosom, de a látvány kedvéért a csumáját rajta hagyom. A paradicsomokat egy ecsettel körben megolajozom és megszórom tengeri sóval. Az elősütött tészta tetejére egyenletesen elosztom a sajtot és a paradicsomot, megszórom oregánóval, majd ráöntöm a tejszínes keveréket. Tepsibe rakom a formákat, hogy megakadályozzam, hogy a túlcsorduló krém esetleg a sütő aljába folyjon. 20-25 percig sütöm, amíg megszilárdul.
Császármorzsa
Hozzávalók (3 fő részére):
- 50 g mazsola
- 2 ek. rum
- 100 g finomliszt
- 4 ek. tejszín
- 1/8 l tej
- 3 tojás
- 1 tasak vaníliacukor
- 30 g vaj
- 40 g darabolt mandula
- 2 ek. cukor
- 10 g porcukor
- szilvalekvár
- almapép
- só
Keverjük össze a mazsolát a rummal, és hagyjuk állni egy félórát. Ez alatt alaposan keverjük össze a lisztet a tejszínnel és a tejjel, majd tegyünk bele egy csipetnyi sót. Válasszuk szét a tojásokat – a fehérjét tegyük félre, a sárgáját meg keverjük össze a tésztával, amit aztán tegyünk félre egy félóráig pihenni. Habarjuk össze a tojásfehérjét a vaníliacukorral, amíg kemény nem lesz, majd vegyítsük ezt is a tésztával.
Egy serpenyőben melegítsünk vajat, és dobjuk bele a manduladarabokat, majd öntsük rá a tésztát, és keverjük bele a rumos mazsolát. Süssük a tésztát 4-5 percig, míg aranybarna nem lesz az alja. Ha átsült, fordítsuk meg, és süssük át a másik oldalát is. Amint ez is kész, szaggassuk egyenletes darabokra egy villával, szórjuk meg porcukorral, és erős lángon rázogassuk át úgy, hogy enyhén karamellizálódjon a császármorzsánk. Ezt követően vegyük le a lángról, szórjuk meg még egy kis porcukorral, és tálaljuk szilvalekvárral.
Tipp: Szokás baracklekvárral, eperdzsemmel is tálalni, de lehet vaníliaszószt vagy almakompótot is mellé adni.
Szuvlaki – házi pitakenyérrel
Szuvlaki:
- nyárshoz vöröshagyma
- 1 dl olívaolaj
- ízlés szerint oregánó
- nyárshoz paradicsom
- 1 citrom leve
- nyárshoz (zöld vagy piros) kaliforniai paprika
- 50 dkg sertéshús
Házi pitakenyér:
- 100 g liszt
- fél tk. só
- 60 ml olívaolaj
- 100-140 ml víz
- 1 tk. koriander
- 100 g fehér tönkölyliszt
- 1 tk. őrölt római kömény
A húst vágjuk fel kb. 2 cm-es kockákra. Tegyük egy tálba és locsoljuk meg olajjal, a citrom levével, fűszerezzük oregánóval, sóval, borssal. Vágjuk nagyobb darabokra a hagymát, a paprikát és a paradicsomot, és ezt is tegyük a tálba. Forgassuk át a páclével, majd hűtőben érleljük néhány órára. Majd nyársra tűzve, grillserpenyőben vagy grillsütőn, többször megforgatva süssük készre.
Tzatzikivel és pitakenyérrel tálaljuk.
A lepény sütéséhez keverjük össze a kétféle lisztet, a fűszereket és a sót egy nagy tálban. Locsoljunk hozzá az olívaolajból, majd adjunk hozzá annyi langyos vizet, amennyit felvesz. Gyúrjuk össze a tésztát egy nagy gombóccá és hagyjuk fél órát állni. Ezután formázzunk belőle golflabda méretű kisebb gombócokat (kb. 6 darab lesz), majd nyújtsuk ki. Grillserpenyőben mindkét oldalán süssük át.