3 egészséges lencsés étel, hátha pénzt is hoz

Kun Gabi | 2018. Január 01.
Lencsét eszünk szilveszterkor, hogy sok pénz teremjen a bukszánkban az új évben. Ám a lencse sokkal inkább az egészségünket szolgálja, mint a pénztárcánkat.

Érdemes egész évben megtartani azt a szokásunkat, hogy lencsét együnk, szerencsére van élet a lencsefőzeléken túl, és sokféleképpen el is készíthetjük magunknak nemcsak szilveszterkor, hanem hétköznapokon is.

Neked jó a lencse

Ha ránézel a lencsére, jusson eszedbe, hogy ebben a kis hüvelyes növényben remekül keveredik a sok lassan emésztődő fehérje és összetett szénhidrát. Nagy mennyiségben tartalmaz vízben oldható élelmi rostot, ezzel pedig megelőzi a hirtelen vércukorszint-emelkedést. Márpedig nem tesz jót nekünk, ha ingadozik a vércukrunk, mert akkor hajlamosak vagyunk összevissza enni, állandóan éhesnek lenni. Ha épp az alakunkra szeretnénk vigyázni vagy pont fogyni, akkor ezt nem akarhatjuk, inkább barátkozzunk össze a lencsével, garantáltan jó hatással lesz a nadrágméretünkre. Ehhez nem utolsósorban még az is hozzájön, hogy a rostoknak köszönhetően a koleszterinszintünket is rendben tartja, csökkenti, s híres szívvédő hatásáról is. Úgyhogy összegezve: egyszerre fogyhatunk vele, és még a szívünk is egészséges marad, nem is várhatunk többet egy növénytől.

3 egészséges lencserecept

Álljon itt három olyan lencsés étel receptje, aminek semmi köze a szilveszterhez, hanem direkt a hétköznapi vacsorának alkalmas. A lencsék közül a legkedvencebb a vörös lencse, mivel sokkal gyorsabban elkészül, mint barna társa, így könnyen kezelhető, és nyugodtan kitalálhatjuk egyik percről a másikra, hogy egy jó lencsés ételt vacsoráznánk.

Vöröslencse-fasírt fokhagymás joghurttal

Hozzávalók:

Mártogatós:

A vörös lencsét megfőzzük annyi vízben, amennyi ellepi. Amikor puha, leöntjük róla a maradék vizet, és leturmixoljuk. Sózzuk, borsozzuk, hozzákeverjük a főtt rizst, a tojást, az apróra vágott petrezselymet, a lisztet. Szilikonos minimuffinsütő mélyedéseiben elosztjuk a masszát, és 180 fokon 35-40 percig sütjük. A mártogatós elkészítése nem ördöngösség: a joghurtba reszeljük a fokhagymát, majd sózzuk, citromlével ízesítjük.

Lencsesaláta fetával és paradicsommal

Hozzávalók 4 személyre:

Az előzőleg beáztatott lencsét sóval, babérlevéllel és egész hagymával ízesített vízben puhára főzzük. Leszűrjük, és lehűtjük. A póréhagymát apróra vágjuk, összekeverjük egy csipet sóval, frissen őrölt fekete borssal, az ecettel és az olívaolajjal. Ebbe beleforgatjuk a lencsét, majd hozzáadjuk a cikkekre vágott paradicsomot és a hasábokra vágott fetát. Apróra vágott petrezselyemmel megszórva tálaljuk.

Vöröslencse-krémleves füstölt paprikával

Hozzávalók:

Gyors, keleties ízvilágú leves, ami bizony azért laktat is. Viszont nagyon könnyű elkészíteni. Mosd meg a lencsét jó alaposan. Darabold fel a zöldséget közepesre. Az olívaolajat hevítsd fel, tedd bele a zöldségeket, a római köményt, és együtt hevítsd fel alaposan. Tedd hozzá a lencsét is, hevítsd azt is át. Add hozzá a paradicsompürét, és így, együtt pirítsd még pár percig. Tedd bele a füstölt paprika egy részét (a többit tartsd meg a tányért dekorálni). Öntsd fel a zöldségalaplével, hogy jól ellepje.

Körülbelül fél óra alatt minden puhára fő, ha a levét nagyon felszívta volna főzés közben, akkor pótold vízzel. Ha kész, sózd meg, majd egy mixerben pürésítsd az egészet (botmixer is lehet, csak ne fröcsögjön!). Ekkor jöhet bele a citromlé, hígítja is kissé, de könnyíti is. Tálaláskor tégy rá a joghurtból, és szórd meg a füstölt paprikával. Aki szereti, tehet rá egy kiskanálnyi extra szűz olívaolajat is, de szerintem fölösleges.

Exit mobile version