Gasztro

Tengeri algából készül az első ehető csomagolóanyag

Két év alatt, közösen fejlesztené ki az ehető csomagolóanyagot Németországban egy gyorsétteremlánc, egy főiskola és egy kutatóintézet. Északi-tengeri algából akarnak csomagolóanyagot gyártani.

A komposztálható, sőt ehető csomagolóanyag kifejlesztéséről a Bremerhaveni Főiskola, a bremerhaveni Alfred Wegener Sark- és Tengerkutató Intézet, valamint a Nordsee gyorsétteremlánc írt alá két évre szóló szerződést szerdán. A projektet a szövetségi állam is támogatja.

Frederike Reimold projektvezető szerint az új terméket kizárólag északi-tengeri algából akarják előállítani, és a növény minden részét fel akarják használni, nem csak egyes alkotóelemeit.

Az ehető csomagolóanyagnak

  • nem lehet algaíze,
  • nem ereszthet a színe, és
  • nem puhulhat fel túl hamar.

A német szövetségi környezetvédelmi hivatal adatai szerint Németországban 15 év alatt 110 ezer tonnáról 256 ezer tonnára nőtt a csomagolóanyag-felhasználás a vendéglátóiparban.

Környezetvédőknek aggályaik vannak a lebomló csomagolóanyagot illetően, mert az – szerintük – szemetelésre ösztönözhet (nem okoz lelkifurdalást), és problémát okozhat a hulladékszelektálásnál. Úgy vélik, a helyes irányt a többször felhasználható csomagolás jelentené.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top