Mikor ettél utoljára fejes salátát? Akkor rajta!

Belső Olga | 2020. Április 18.
Tojásos nokedli, körömpörkölt, hamburger. Retró kedvenceink, amik elképzelhetetlenek fejes saláta nélkül.

Itt a fejes saláta szezonja, amit régen – még a medvehagyma mainstream gasztronómiába való berobbanása előtt – annyira vártunk. Ma viszont már nem annyira, mivel egész évben lehet friss salátafélét kapni a boltban, ráadásul finomabbat, jobb állagút, tovább tárolhatót.

De azért időnként fellobban bennünk a nosztalgia, és melegség járja át a szívünket, ahogy ott fodrozódnak, szépen sorban a ládában a salátafejek. Bármit rá mernék tenni, hogy rögtön a tojásos nokedli fog eszünkbe jutni róla, és nagyon helyesen.

De mihez ettünk még hagyományosan a fejes salátát, amit természetesen cukros-ecetes lében úsztattunk meg – habár inkább anyáink, nagyanyáink tettek ilyet, mert mi már főleg salátát készítünk csak belőle. Mi sem kézenfekvőbb, mint a jó retrohamburger, ami elképzelhetetlen salátalevél (és csalamádé) nélkül, valamint a körömpörkölt, amihez szintén fejes saláta dukált. Mutatjuk is a recepteket, de először nézzük, hogy készül a fejes saláta ecetes lében!

Fejes saláta

Hozzávalók

fotó: getty images

Elkészítés

  1. A salátát leveleire szedjük és egy nagy tál vízben, az átszedéses módszerrel, egyenként megmossuk.
  2. Elkészítjük a levet. Legjobb, ha kulacsot, vagy PET palackot használunk, mert rázva könnyebben feloldódik a cukor. A vízbe beletesszük a cukrot, a sót és az ecetet, majd addig rázzuk, amíg a cukor fel nem oldódik. Ha nincs palack, kancsóban is jó.
  3. A levet csak tálaláskor öntjük rá a salátára, mert könnyen megfonnyadnak a levelek az ecetes lében. Az is jó ötlet, ha nem tesszük bele az összes levelet, hanem csak a felét, és pótoljuk, ha valaki enne még.

Most pedig jöjjön, amit hozzá eszünk!

Tojásos nokedli

A tojásos nokedli a mi carbonaránk, csak sokkal egyszerűbb elkészíteni, és sokkal kevesebb hozzávalóból áll, ebből adódóan jóval olcsóbb is. Elengedhetetlen melléklete a fejes saláta ecetes lében.

Tojásos nokedli fejes salátával (A szerző fotója)

Hozzávalók

Elkészítés

  1. Feltesszük forrni a főzővizet egy akkora fazékban, amire kényelmesen rá tudjuk ültetni a nokedliszaggatót. Ha nincs nokedliszaggatónk, deszkáról, késsel is tudunk nokedlit szaggatni, vagy pohárból kiskanállal, de ott fog elmúlni közben a fiatalságunk, úgyhogy inkább szerezzünk be egyet.
  2. Először kikeverjük a nokedlitésztát: a lisztbe beleütjük a tojásokat, sózzuk, elkezdjük keverni majd fokozatosan beleöntjük a vizet is. Elkeverjük, nem kell túlzottan kidolgozni.
  3. A forró, sós vízbe beleszaggatjuk a nokedlit, amikor feljött a víz színére, szűrőkanállal kiszedjük, egy másik fazékba tesszük. Ezt addig ismételjük, amíg el nem fogy az összes tészta.
  4. Ekkor alágyújtunk a nokedlis fazéknak, teszünk rá vajat, elkeverjük. Egy másik tálban felütjük a másik két tojást, sózzuk, ráöntjük a nokedlire és addig kevergetjük, amíg el nem éri a nokedlin a szívünknek kedves állagot. Ekkor elzárjuk a hőforrást, és kész is vagyunk.

Fejes salátával tálaljuk.

Körömpörkölt főtt krumplival, fejes salátával (jó nagy adag)

Ez az étel egyáltalán sem a quinoás-avokádós-csirkemell vonalon mozog, hanem sokkal inkább a hagyományos magyar konyhához van köze. Érdemes legalább egyszer kipróbálni, főleg, ha már vágyunk egy kis változatosságra. Finom lesz, ígérem, ráadásul a sok kollagén miatt állítólag az ízületeknek és a bőrnek is jót tesz, bár az nem egészen világos, hogy hogy jut oda az emésztőrendszerből.

Hozzávalók

Elkészítés

  1. A húst jól megmossuk, megkapargatjuk, ahol kell, majd feldaraboljuk kezelhető méretűre, de még jobb, ha ezt a darabolást a hentestől vártuk el már vásárláskor.
  2. Innentől pont úgy járunk el, mint egy rendes pörköltnél: zsíron megdinszteljük az apróra vágott hagymát, belekeverjük a húst, fehéredésig pirítjuk, megszórjuk a fűszerpaprikával, felengedjük annyi vízzel, hogy ellepje.
  3. Sózzuk, beletesszük a fűszereket, paradicsomot, paprikát. Lassú tűzön főzzük legalább két órán át, de lehet, hogy több is kell neki, a vége felé levesszük a fedőt, hogy elpárologjon a levének egy része, és sűrűbb legyen.
  4. Az utolsó fél órában megpucoljuk a krumplit és sós vízben megfőzzük, valamit elkészítjük hozzá a salátát is.

Retró hamburger

A hamburgerkészítésnél egy dologra kell nagyon odafigyelni: ne akarjuk túlságosan megtömni a bucit, mert szétesik az egész és nem lehet megenni. Ez nagyon fontos, mert az ember hajlamos mindenből még egy kicsit beletenni – és itt lehet elrontani. Máshol nem igazán.

fotó: getty images

Hozzávalók

Elkészítés

  1. Karikára vágjuk a paradicsomot és a hagymát, a salátát megmossuk, megtöröljük, a csalamádét lecsepegtetjük.
  2. Összedolgozzuk a darált húst a darált faggyúval vagy szalonnával és húspogácsákat formálunk belőlük. Legyenek nagyok, elég lehangoló, ha túlméretesnek tűnik a zsemle a húshoz képest. Kiolajozunk és felforrósítunk egy serpenyőt, és a húspogácsák mindkét oldalát megsütjük 1-2 perc alatt, közben sózzuk, borsozzuk.
  3. Ugyanebben a serpenyőben a félbevágott bucik vágott felét is megsütjük kissé, ettől nemcsak az állaga lesz jobb, de át is melegszik a zsemle.
  4. A zsemlére először a mustár kerül, majd rá a salátalevél és a hamburgerhús. A húsra jön a lecsepegtetett csalamádé, a paradicsom, a hagymakarikák, végül a ketchup és a majonéz, majd lezárjuk a buci másik felével. Már lehet is fogyasztani.

Egyetek ti is fejes salátát!

Nem győztünk meg? Mutatunk másféle salátákat

Exit mobile version