A nyár nem ér véget az augusztussal, úgyhogy ne is temessük még: erre a küszöbön álló hétvégére is kánikulát ígérnek, jóval harminc fok feletti hőmérséklettel. Ráadásul, a felnőtteknek idén a szeptember lesz az új nyári szünet: van egy olyan érzésem, hogy a legtöbb szülő pezsgőt bont, amikor fél év után először kitolja reggel a gyerekeit az ajtón, és végre csend lesz. Kivéve, ha az illető szülő pedagógus, de ebbe most ne menjünk bele.
Jobbat tudok: ne pezsgőt bontsatok, hanem rittyentsetek magatoknak egy gusztusos spritzet! A nyári ejtőzések, vagy, hogy még tovább fokozzam: medencés party-k tökéletes italainak világába Zoric Ildikó barátnőm vezet el bennünket, aki foglalkozását tekintve ugyan ügyvéd, de szabadidejében, hobbiból a nagy Gatsby-hez méltó bulikat szervez, nem kevésbé kifinomult és nagyvonalú vendéglátással.
A spritzek olyan italok, amelyeknek az alapja valamilyen likőr, vagy ritkábban tömény szesz, amit jellemzően habzóborral és szódával „húznak fel” – magyarázza Ildi. Erről általában két dolog ugrik be: az egyik a fröccsök, amit minden bizonnyal nem kell részletezni, a másik pedig, a leghíresebb, az Aperol spritz, amelynek az alapja két rész az Aperol nevű, narancssárga likőrből, ehhez jön három rész prosecco (habzóbor) és van még benne egy rész szóda is. Matematikus gondolkodásúak kedvéért: az egy rész 5 centiliternek felel meg.
Természetesen kerül még bele jég és narancs-, valamint citromkarikák, szóval mégiscsak kifinomultabb italról van szó, mint egy sima kisfröccs (akár a legjobb fajta borból is, mert másból ugye nem érdemes), ugyanakkor legalább olyan hűsítő és frissítő. Mennyisége pedig, bárhogy is számoljuk, 3 deciliter, plusz a beleolvadó jég, ezért jó hosszú ideig kortyolgathatjuk.
Spricceljen a szóda!
A fröccsel való párhuzam egyébként egyáltalán nem véletlen: multikulturális környezetben gyakran spritzerként emlegetik a fröccsöt, illetve minden olyan italt, amit szódával lazítanak fel. A szódát egyébként sokan Jedlik Ányos találmányának tartják, de ez azért nem egészen igaz. A valóságban ő csak a magyarországi olcsó, nagyüzemi gyártásának a technológiáját dolgozta ki 1826-ban, konkrétan azt, hogy a palack aljáról, egy csővel érdemes a vizet kivezetni, hogy több széndioxid maradjon benne. Angliában és Észak-Írországban már jóval előtte, a 18. század végén is gyártottak mesterséges „ásványvizet”, a szódavíz atyjának pedig világszerte Joseph Priestley-t tartják. Sőt, 1783-ban már céget is alapított a szódára egy svájci, Schweppe nevű üzletember, a vállalat nevét nem árulom el, úgyis kitaláljátok.
A villámgyors berúgást ugyanakkor nemcsak a medence partján érdemes elodázni, és erre hamar rájöttek azok a katonák is, akiknek a spritzeket köszönhetjük.
A fáma szerint a 19. század elején, Észak-Itáliában állomásozó osztrák katonák túl erősnek találták az ottani borokat, és, hogy a saját, megszokott söreikhez tegyék kissé hasonlatossá, elkezdtek szódát spriccelni bele, és látták, hogy ez jó.
Sőt, annyira jó, hogy a velük érintkezésbe kerülő itáliaiak is átvették ezt a szokást és máig lelkesen alkalmazzák és terjesztik a nagyvilágban.
A spritzekhez legalább 3 deciliteres poharakra lesz szükség, de a nagyobb még jobb, mert el kell férnie a jégnek és a díszítésnek is. A hozzávalókat érdemes pontosan kimérni a megfelelő íz és hatás eléréséhez, de a szóda ez alól kivétel lehet: itt a mértékegység az egy spricc, ami nagyjából 3-5 centiliternek felel meg – ezt nem törjük áttöltéssel. Az elkészítés nem bonyolult: először mindig a töményebb hozzávaló kerül a pohárba, utána töltjük bele a prosecco-t, rá kerül a jég, végül felspricceljük a szódával, díszítjük, és már ihatjuk is. Kevergetni nem kell, mert még a végén elillan belőle a szénsav. Jöjjenek is a receptek, melyek közül a legegyszerűbb, ha azt választjuk, amelyben az alapul szolgáló ital a legközelebb áll hozzánk.
Limoncello spritz
Hozzávalók
- 60 ml limoncello (citromhéjból készült likőr)
- 90 ml prosecco vagy más fehér habzó bor
- 30 ml szóda
- Jég
- Mentalevél
- 3 vékony szelet citrom
Elkészítés
A hozzávalókat a felsorolás sorrendjében 3 deciliteres pohárba töltjük/helyezzük, és már kész is a frissítő ital.
Cointreau Spritz
Hozzávalók
- 120 ml prosecco vagy más fehér habzó bor
- 60 ml frissen facsart narancslé
- 15 ml Cointreau (narancslikőr)
- 1 spricc (kb. 0,5 dl) szóda
- Narancsszelet
- Jég
Martini Rosato Spritz
Hozzávalók
- 60 ml Martini Rosato
- 60 ml prosecco vagy más fehér habzó bor
- Egy spritz (kb. 0,5 dl) szóda
- Eperszeletek vagy rózsaszín grapefruit díszítésnek
- Jég
Campari Spritz
Ennek az arányai teljesen egyeznek a mára már közismert Aperol Spritz-ével. Itt is domináns a keserűnarancs íz, csak egy kicsit még keserűbb ízvilágot hoz, mint az Aperol.
Hozzávalók
- 3 rész (1,5 dl) prosecco vagy más fehér habzó bor
- 2 rész (1 dl) Campari
- 1 (0,5 dl) rész szóda
- Narancsszelet
- Jég
Rose Spritz
Hozzávalók
- 1 dl gyümölcsös rozé
- 2 cl vodka
- 4 cl pink grapefruit juice
- cseresznye- vagy málnaszörp
- Egy spritz (kb. 0,5 dl) szóda
- Jég
Pálinka Spritz
Ez pedig egy magyaros változat, ha valaki töményen nem szereti a pálinkát, mert túl erős, felspriccelve viszont szintén nagyon finom.
Hozzávalók
- 2 cl málna pálinka
- 2 dl szóda
- Jég
- Lime karikák
- Mentalevél
Szódából sosem elég
Gondoltad volna, mekkora különbség van szóda és szóda között?
Félre a frappucinoval, megérkezett az unikornis szóda!