Takarékosabban bánnak a háztartások a kenyérrel, jóval kevesebbet dobnak ki, és sokan elkezdtek otthon kenyeret sütni, ekkor pedig különösen igaz, hogy nem megy a szemétbe kenyér. De a pandémiával összefüggő korlátozások is visszavetették a fogyasztást, hiszen bezártak az éttermek és az iskolák, emiatt pedig a malmok az idén a tavalyinál 15-20 százalékkal kevesebb búzát őröltek, írja a Világgazdaság.
A malomipari forgalom visszaesésének az a következménye, hogy sokan nem merték meglépni az áprilisra beharangozott áremelést. Akkor azzal indokolták a tervezett lisztáremelést, hogy januárban csak a tervezett drágítás felét tudták érvényesíteni, de mivel tovább drágult az étkezési búza, kénytelenek árat emelni.
Lakatos Zoltán, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója szerint az áremelés kérdése aratás után, júniusban újra elő fog kerülni, mivel a cégvezető szerint még soha nem voltak olyan magasak az induló búzaárak, mint az idei új termésé, amelyre tonnánként 60-62 ezer forint körül mozognak a jegyzések. Mivel a jelenlegi lisztár körülbelül 60 ezer forintos búzaárat feltételez – amelynél az ótermés ára magasabb –, ha az induló árról tovább drágul ősszel a búza, a malmoknak lépniük kell.
Meglátása szerint egyébként nagyon nagy baj nem érheti a búzát már, úgy véli, a vetések állapota alapján a 930 ezer hektáros vetésterületről 4,8-5 millió tonna termés várható.
Süsd meg!
- Teljes kiőrlésű tönkölycipó egy kicsit másképp
- Pofonegyszerű bögrés-kutyulós kenyér
- Szenzációs házi kenyér, dagasztás nélkül – 100 forintból kijön