Nálam a gesztenye szezonja akkor kezdődik el, amikor először kezdek vágyakozni melegebb holmikra és forró italokra. Tehát most!
Alig várom, hogy a piacokon, vásárokon is megkezdődjön a parázson sült gesztenyeidény. Az a mennyei illat! Ennek a téli gyümölcsnek az állaga eléggé hasonlít a burgonyáéhoz. Magas a keményítőtartalma, ezért is nagyon könnyű a felhasználása a különféle édességekhez. Más magokkal ellentétben a gesztenye jóval több vizet, mint olajat tartalmaz. Bár a termésük küllemre hasonló a vadgesztenyével, mégsem közeli rokonok. Régen a marónit, ami a legnagyobb szemű szelídgesztenye, porrá őrölték és tésztát is készítettek belőle. A magyar gesztenye hőskora a XIX. század első felében volt. Ahogyan a lombok lehullottak és betakarították a tipikusan magyar, apró szemű szelídgesztenyét, egymás után jelentek meg a gesztenyeárusok Budapest utcáin is. Micsoda élet lehetett! A korabeli sajtóbeszámolók szerint egészen 1840-ig Magyarország valódi gesztenye-nagyhatalomnak számított.
Az apró szemű magyar gesztenye ízét Európa-szerte dicsérték. Sajnos ennek az aranykornak úgy tűnik, végleg leáldozott. Az 1970-es években még próbálkoztak szelídgesztenyefa telepítésekkel, de mára a 450 hektárnyi ültetvény szinte teljesen kipusztult. Hazait tehát sajnos alig lehet kapni. Gondolkoztam, mi lehet ennek az oka. Minden bizonnyal azért sem fognak bele sokan a telepítésébe, mert a szelídgesztenye nagyjából csak az 5.-15. évben hozza meg első termését, addig csupán költséget jelent a gazdái számára. Így többnyire Olaszországból vagy Kínából hozzák be, mint a fokhagymát.
Egy kiló magyar gesztenyét akár már 2000 forint körüli áron is lehet találni a piacon, de vannak olyan árusok, akik a dupláját is elkérik.
Csak fényes és sima gesztenyét vásároljatok, mert kevés bosszantóbb dolog van annál, mint amikor a méregdrága kilós zsákból néhány vagy neadjisten sok darab a kukában landol. Ha hazaérve mégis kiderülne, hogy rosszabb minőségűt vettetek, akkor a satnyább, fás szemeket tényleg dobjátok ki, úgy, mint ahogyan a gőzben ki nem nyílt kagylókat szoktátok. Különben az egész édesség keserű lehet, amit ugye nagyon nem szeretnénk. Kétségkívül remek őszi program az otthoni gesztenyesütés, de ha van kedvetek, érdemes elkészíteni az alábbi finomságokat is belőle:
1. Klasszikus tejszínes gesztenyetorta
Idén is klasszikus gesztenyetortával indítottam, ami jár, az jár alapon. A receptjét már lassan álmomból felkeltve is kívülről tudom, olyan sokszor kéri a családom, hogy készítsem el. Most egy kicsit kevesebb cukrot használtam a szokásosnál, mert nem szeretem, ha túl édes. Aki nagyon édesszájú, a krémhez és a piskótához is hat-hat evőkanál cukrot adjon. Volt itthon egy marék rosé szőlő, azzal díszítettem.
Tejszínes gesztenyetorta
Hozzávalók:
A piskótához:
- 6 db tojás
- 6 evőkanál liszt
- 4 evőkanál cukor
- 10 g vaníliás cukor
- 12 g sütőpor
- 1 csipet só
- Kevés víz
A krémhez:
- 40 dkg gesztenyepüré
- 2 dl tejszín
- 25 dkg mascarpone
- 4 evőkanál porcukor
- 1 evőkanál vaníliás cukor
- ízlés szerint étcsokis tortabevonó
Elkészítése:
- A tojások sárgáját szétválasztjuk a fehérjétől. A sárgáját a cukorral és a vaníliás cukorral habosra keverjük. A lisztet, a sütőport és a kakaóport összekeverjük, majd kis adagokban hozzáadjuk a sárgájához.
- A fehérjét egy csipet sóval kemény habbá verjük. Belekanalazzuk a csokis krémbe és óvatos mozdulatokkal elkeverjük.
- Kivajazott tortaformába öntjük és 180 C fokon 25 percig sütjük. Ha kihűlt, félbevágjuk.
- A gesztenyepürét villával áttörjük, hozzáadjuk a mascarponét, a porcukrot és a vaníliás cukrot. Simára keverjük. (Habverővel is dolgozhatunk).
- A tejszínt kemény habbá verjük, majd apránként hozzákeverjük a gesztenyés krémhez. Egy keveset félreteszünk a díszítéshez. Krumplinyomóval a torta tetejére nyomjuk a maradék gesztenyemasszát és a olvasztott étcsokis tortabevonóval „meglocsoljuk”, azaz vékony csíkokat húzunk belőle a tortára.
- Szezonális gyümölccsel díszítjük.
2. Gesztenyés pite
Ha unjátok már az almás pitét, nagy kedvenc lehet a gesztenyés! Ehhez elég csak előkapni a gesztenyemasszát a hűtőből és már indulhat is a kaland! Alternatív javaslat: tojásfehérjéből és porcukorból álló habcsókszerű habot is tehetsz a tetejére. Ez ad neki egy kis légies jelleget.
Gesztenyés pite:
Hozzávalók:
A pitéhez:
- 20 dkg liszt
- 10 dkg vaj (jéghideg)
- 20 g cukor
- 1 kávéskanál szódabikarbóna
- 1 darab tojás
- 1 csipet só
A töltelékhez:
- 25 dkg gesztenyepüré
- 1 dl tejszín
- 15 dkg étcsokoládé
- 20 g vaj
Elkészítése:
- A lisztet a hideg vajjal morzsoljuk el, majd keverjük bele a cukrot, egy tojást, a szódabikarbónát és egy csipet sót. Nyújtsuk ki a tésztát, béleljük ki vele a piteformát.
- Melegítsük elő a sütőt 180 fokra. Süssük 10 percig a pitetésztát.
- A gesztenyemasszát keverjük el a tejszínnel, kenjük meg vele a pitetésztát, majd süssük 20 percig.
- Ameddig a sütemény sül, az étcsokit vízgőz felett olvasszuk fel, majd keverjük hozzá a vajat.
- Vegyük ki a pitét, várjuk meg, amíg egy kicsit kihűl, majd kenjük rá a csokimázat. Tegyük hűtőbe pihenni néhány órára.
- A tojásfehérjéből és porcukorból keményebb, habcsókszerű habot verünk, és nyomózsákból vagy kanállal kis csíkokat nyomunk a pite tetejére. A 200-220 fokos sütőbe visszarakjuk a sütit és további 5-8 percig sütjük, ameddig kis színt kap a hab.
3. Gesztenyepuding
Előre szólok, hogy ez a puding nem porból készül. Ami még érdekesebbé teszi ezt a receptet, az az, hogy rántás is megy bele, aztán pedig a sütőben kell párolni! Eleinte alig hittem a szememnek, amikor a 2001-ben kiadott, 100 legjobb recept című kiadványban először olvastam róla, de aztán kipróbáltam. Készítsétek el ti is! Imádnivaló!
Gesztenye puding:
Hozzávalók:
- 25 dkg gesztenye
- 5dkg cukor
- 5 dkg liszt
- 5 dkg vaj
- 4 db tojás
- 2 dl tej
- fél rúd vanília
- porcukor
Elkészítése:
A megtisztított gesztenyét kevés cukros, vaníliával ízesített vízben puhára főzzük, leszűrjük és áttörjük. A vajból és a lisztből világos rántást készítünk, felengedjük a forró tejjel és habverővel addig keverjük, ameddig az edény falától elválik. A tűzről levéve hozzákeverjük a tojássárgáját és a gesztenyemasszát, majd a kemény habbá vert tojásfehérjét. Vajjal kikent, porcukorral megszórt formába töltjük, vízzel telt edénybe állítjuk, letakarjuk és sütőben 30-25 percig pároljuk. Poharakba öntve, olvasztott csokoládéval kínáljuk, tejszínhabbal és ha van, friss mentával díszítjük.
További gesztenyés édességek:
- Gesztenyemassza házilag: semmi aroma, semmi tartósítószer
- Turbózd fel a gesztenyepürét, készíts flancos francia desszertet belőle!
- Egyszerű habos gesztenyeszelet