Ha medvehagyma van, visszavonhatatlanul tavasz van! De azért csak óvatosan, nehogy gyöngyvirág legyen belőle!

Hídvégi Krisztina | 2022. Március 10.
Mi mással is kezdődhetne a szezon, mint a harsogóan zöld levelű fűszernövénnyel, a medvehagymával! Mindegy, hogy kenyérre kenve, pikáns krémekbe aprítva vagy salátába vágva fogyasztjátok, a lényeg, hogy egyétek vele tavaszra magatokat!

Itt az ideje, hogy illatos medvehagyma-csokrokkal örvendeztessük meg magunkat! Amikor megszerzem az első zsenge adagot tavasszal, azonnal nagyokat szippantok belőle. Ó, az a mennyei fokhagymára emlékeztető, csípős és intenzív ájer! A jó idő első hírnökei közé tartozik a medvehagyma, amelyet a németek erdei fokhagymának, boszorkányhagymának, cigányhagymának is hívnak. Régi magyar nevei a sásihagyma és a poszhagyma. Levelei élénkzöldek, fényesek, hosszú nyelűek, lándzsa alakúak, hasonlítanak a gyöngyvirágéra. Érdemes odafigyelni erre, mert utóbbi erősen mérgező! Íme egy kis bioszlecke, mert ugyebár az ismétlés a tudás anyja:

A medvehagyma levelei (Fotó: Getty Images)

 

A legfontosabb különbségek a medvehagyma és a gyöngyvirág levelei között:

A medvehagyma levele megdörzsölve illatos, a gyöngyvirágé szagtalan.

A medvehagyma levele vékonyabb és világosabb, a gyöngyvirágé szélesebb és sötétebb.

A gyöngyvirág harang formájú virágai a szár mentén nyílnak, a medvehagyma csillag alakú virágzata a szár végén helyezkedik el.

A medvehagyma hamarabb virágzik, általában a gyöngyvirág csak akkor kezd kibújni, mikor a medvehagymaszezon már kezd lecsengeni, amikor a vadfokhagyma virága már javában nyílik, ilyenkor viszont már kevésbé ízletes, így nem is érdemes gyűjteni.

Szerintem mondjuk az is tutira elég, ha megdörzsöljük a leveleket és ha megcsap a jellegzetes fokhagymaillat, már mehet is a cucc a kosárba! A medvehagyma levelét legjobb nyersen enni, mert mint minden hagymafélének, ereje így a legütősebb. Friss íze jól érvényesül más, zsírosabb közegekben is, így érdemes vele fűszervajat vagy pestót készíteni belőle. Jól működik túróval, sajtfélékkel is, szóval szendvicskrémekhez is isteni.

Gyógyír a testi bajokra

Hatalmas gyógyerő szunnyad ebben a tavaszi növényben. A néphit szerint a medvék téli álmuk után azonnal a nyomába erednek. Különösen alkalmas a szervezet salaktalanítására és elősegíti az idült bőrbetegségek gyógyítását is. Egy svájci természetgyógyász és gyógyfüves lelkész, különösen nagyra tartotta ezt a növényt. A XIX. század végén született Johann Künzle olyannyira áradozott róla, hogy a sorait olvasva kezdem azt hinni, hogy az ördögűzésen kívül szinte mindenre jó a medvehagyma:

 „Az egész testet megtisztítja, kihajtja belőle a megrekedt, kóros anyagokat, egészségessé teszi a vért, kiűzi és elpusztítja a mérgező anyagokat. Az örökké betegeskedő embereknek, a sömörös, pattanásos, korpázó arcbőrűeknek, a reumásoknak és görvélykórosoknak úgy kellene tisztelniük a medvehagymát, mint az aranyat. Nincs a Földön még egy olyan növény, amelyik ennyire hatásosan tisztítaná a gyomrot, a bélrendszert és a vért, mint ez. A fiatal emberek kivirulnak tőle, mint a rózsa, és kinyílnának, mint a fenyőtoboz a napfénytől.”

Érdemes odafigyelni arra, hogy a a medvehagymából ugyanazért az ízhatásért többet kell tennünk az ételbe, mint a fokhagymából. Természetesen sok-sok meleg ételhez is passzol a medvehagyma, most mégis azokat a többször is kipróbált és általunk továbbfejlesztett hideg recepteket vesszük sorra, amelyekben a növény aromája a legjobban érvényesül.

Medvehagymás pesto

Medvehagymás pesto (Fotó: Gety Images)

Medvehagymás pesto:

Hozzávalók:

Elkészítése:

Medvehagymás, sáfrányos fűszervaj pikáns szardellával 

Medvehagymás, sáfrányos fűszervaj pikáns szardellával (Fotó: Getty Images)

Medvehagymás, sáfrányos fűszervaj pikáns szardellával:

Hozzávalók: 

Elkészítése: 

  1. Nagyon kicsire aprítjuk a medvehagymát és a szardellafilét. Minél pépesebb, annál jobb. Adjuk hozzá a sáfrányt, a mustárt és egy csipet csilit.
  2. Az egészet nem túl meleg kézzel összedolgozzuk a vajhoz, majd  hengereket formázva, sütőpapírba tekerjük. Hűtőben lehűtjük.

Medvehagymás borsókrém

Medvehagymás borsókrém (Fotó: Getty Images)

Medvehagymás borsókrém:

Hozzávalók: 

Elkészítése: 

Öntsünk egy lábosba kevés olajat, rakjuk bele az apróra vágott póréhagymát és a medvehagymát, majd kevergetve süssük egy percig. Tegyük hozzá a zöldborsót, és pároljuk puhára. Várjuk meg, amíg kihűl, majd adjuk hozzá a tejfölt és a sajtkrémet. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint, és pépesítsük botmixerrel. Ha nem elég krémes, önthetünk még hozzá kevés olívaolajat, hogy lazítsunk az állagán. Hűtőben tároljuk, de ne túl sokáig.

Medvehagymás, tormás tojássaláta

Medvehagymás, tormás tojássaláta (Fotó: Getty Images)

Medvehagymás, tormás tojássaláta:

Hozzávalók:

Elkészítése: 

  1. A tojásokat keményre főzzük, majd megpucoljuk, és felvágjuk nagyobb kockákra. A medvehagymát felaprítjuk.
  2. Egy tálba beletesszük a krémsajtot, a tejfölt, a mustárt,a tormát, majd ízlés szerint sózzuk, megszórjuk az őrölt borssal, és simára keverjük.
  3. Ezután a felkockázott tojást megszórjuk az apróra vágott medvehagymával, majd rákanalazzuk a krémsajtos-tejfölös keveréket, és óvatosan összeforgatjuk, vigyázva, hogy a tojás ne nagyon törjön.
  4. Ezután 1-2 órára a hűtőbe tesszük, hogy az ízek kellően összeérjenek. Tálalás előtt kivesszük a hűtőből a tojáskrémet, majd óvatosan átkeverjük.

Medvehagymás sajtkrém

Medvehagymás sajtkrém (Fotó: Getty Images)

Medvehagymás sajtkrém:

Elkészítése:

  1. A felolvasztott vajba 5 dkg lisztet szórunk, elkeverjük, majd hozzáadunk egy kevés forró tejet, és simára keverjük a besamelünket.
  2. Beleszórjuk az ez idő alatt apróra vágott medvehagymát és rukkolát, valamint a lereszelt mozzarella sajtot, és az egészet 3-5 percig forraljuk.
  3. A kenyérszeleteket megpirítjuk, majd fokhagymával megdörzsöljük és elkenjük rajta az elkészített krémet, végül tálaljuk.

Medvehagymás tojásos túrókrém

Medvehagymás tojásos túrókrém (Fotó: Getty Images)

Medvehagymás tojásos túrókrém:

Hozzávalók:

Elkészítése:

  1. A medvehagymát megmossuk, leszárítjuk, és apróra vágjuk. A metélőhagymát szintén megmossuk, szárítjuk, és apróra metéljük.
  2. A tojásokat keményre főzzük, majd lehűtjük, és tisztítás után félbevágjuk, és a sárgájukat kiszedjük. A túrókrémet egy tálba öntjük, és erre kerül a tojássárgája, amit villával összetörünk a túróval, és azután az ízesítők, a só, bors, mustár, paprika, citromlé.
  3. Teszünk hozzá tejfölt, majonézt. Ezután a zöldek. Jól összekeverjük, és behűtjük. Szervírozzuk a tojásfehérjébe töltve, vagy bagettre kenve, vagy kenyérre kenve, salátával vagy olajbogyóval.

További medvehagymás receptek:

Exit mobile version