Kezdjük az elején azzal, hogy mit is takar pontosan a bisztró gasztronómia, illetve modern nevén bisztronómia. Kárai Dávid gasztroblogger, az 1664 Blanc nagykövete elmondta: „A bisztrókban kapható ételek mindig egyszerűek, minőségi, főként szezonális és helyi alapanyagokból készülnek, és általában borral vagy sörrel kínálják őket. A bisztrók őshazájában, Franciaországban, ezeken a vendéglátóhelyeken gyakran még fix étlap sincs, mert a séf a rendelkezésre álló friss alapanyagokból állítja össze mindennap az egyedi menüt. Általános elvárás, hogy a bisztrókban egy óra alatt minden vendég befejezze az étkezést.” Egy kellemes bisztró hangulatos kis asztalkáival, színes berendezésével sokkal inkább közelebb áll az otthon varázsához, mint a fine dining eleganciájához. Ennek egyébként történelmi háttere van, hiszen az eredeti bisztrók a XVIII. században valójában alagsori lakáskonyhaként működtek.
A bisztrók otthonos, kedves hangulatához hihetetlenül passzol a franciák kedvenc bisztrósöre, az 1664 Blanc. Szinte nincs olyan bisztróétterem Franciaországban, ahol ne ez a márka szerepelne az itallap legfelső sorában. Kárai Dávid – az 1664 Blanc nagyköveteként – már arra is rájött, hogy az 1664 Blanc-t nem csak behűtve érdemes fogyasztani a kész egytálételek mellé, de főzni is lehet vele. A könnyed búzasör citrusfélékkel és korianderrel fűszerezve ugyanis teltté varázsolja és különlegesen ízekkel gazdagítja a bisztrófogásokat. Érdemes megfogadni a gasztroblogger tanácsait és otthon is szezonális alapanyagokat használni a mindennapi vacsorák elkészítéséhez. Ha pedig szeretnénk feldobni a menüt valami különlegessel, akkor próbáljuk ki, hogy milyen az 1664 Blanc-nal főzni. Dávid kedvence a sörös mártással készített sertésszűz, amelyet pirított morzsás spárgával és burgonyapürével tálalhatunk.
Ha szeretnél többet megtudni az 1664 Blanc-ról, akkor látogass el a híres francia sör weboldalára!
Íme a recept:
Kárai Dávid kedvenc bisztróreceptje:
Sertésszűz, spárga, burgonyapüré, pirított morzsa
A húshoz:
- 1 evőkanál olaj
- 1 evőkanál vaj
- 1 db sertésszűz
- só, bors
- 1 kis fej vöröshagyma
- 2 teáskanál kapribogyó
- 1 evőkanál liszt
- 1 dl 1664 Blanc búzasör
- 2 dl húsleves vagy alaplé
- 1 evőkanál mustár
A spárgához:
- 4 db zöld spárga
- 1 evőkanál olaj
A morzsához:
- 2 evőkanál pankó morzsa
- 1/2 citrom reszelt héja
- 1 evőkanál pirított hajdina
- 1 evőkanál pirított hagyma
A püréhez:
- 40 dkg burgonya
- só ízlés szerint
- 1 db babérlevél
- 1 gerezd fokhagyma
- 2 dl habtejszín
- 5 dkg vaj
- reszelt szerecsendió
A húshoz a sütőt melegítsd elő 190 fokra. A hússzeleteket sóval és borssal alaposan dörzsöld be. Egy sütőbe is tehető serpenyőt hevíts fel, tedd bele az olajat, majd a vajat és tedd bele a hússzeleteket. Nagy lángon, néhány perc alatt pirítsd körbe minden oldalukat, hogy szép színt kapjon. Ezután tedd be a serpenyőt az előmelegített sütőbe 10 percre, majd vedd ki, a hússzeleteket tedd át egy tányérra és fóliával takard le. Tedd vissza a serpenyőt a tűzhelyre és dinszteld meg benne a nagyon finomra vágott vöröshagymát, valamint add hozzá a kapribogyót is. Szórd rá a lisztet, pirítsd egy percig, majd öntsd fel a sörrel és forrald vissza a felére. Ekkor jöhet hozzá az alaplé, keverd el benne és sűrítsd be a felére. Legvégül húzd le a tűzről és habverővel keverd el benne a mustárt, valamint öntsd hozzá a tányérból a hús kifolyt levét.
A spárgához egy nagyobb edényben forralj vizet, sózd meg. A spárgaszeletek végét vágd le, majd dobd őket forrásban lévő vízbe 3 percre. Ezután emeld át őket hideg vízbe, hogy megállítsd a főzési folyamatot. Egy-két perc múlva szedd ki őket tiszta konyharuhára és töröld le róluk a vizet. Egy grillserpenyőt forralj fel, kend meg vékonyan olajjal és pirítsd meg rajtuk a spárgák mindkét oldalát.
A morzsához a pankót tedd száraz serpenyőbe és pirítsd aranybarnára. Reszeld hozzá a citromhéjat, forgasd össze, majd add hozzá a morzsa többi hozzávalóját is.
A püréhez a burgonyákat mosd meg és héjastól tedd egy edénybe. Öntsd fel annyi hideg vízzel, ami ellepi, sózd meg és dobj hozzá egy babérlevelet, valamint egy gerezd megroppantott fokhagymát és főzd puhára. Ha a burgonya megpuhult, szűrd le, hámozd meg őket és szitán törd át. A tejszínt a vajjal együtt melegítsd össze, reszelj hozzá szerecsendiót és ha már gőzölög, keverd össze a burgonyapürével.
Tálaláshoz kanalazz egy adag burgonyapürét a tányérra, tedd mellé a hússzeleteket, fektesd rá a spárgát, majd szórd meg a ropogós morzsával, a húst pedig locsold meg a szafttal.