A nyári levesek fogyasztását kár is időponthoz kötni. A nap bármely szakában jól esnek, és felesleges túlgondolni őket. A hangsúly a friss, ízgazdag, vitamindús terményeken van, és persze a hűsítő hatáson. Ez a leves azért is kéredzkedhet be a nyári kedvenceink közé, mert ilyenkor legízesebb a paradicsom, és a görögdinnye is egy új arcát mutatja meg benne.
A hagyományosan magában, édes gyümölcsként fogyasztott dinnye, ha olyan pezsdítő savakkal találkozik, mint a frissen facsart citromé és a vörösbor- vagy sherryeceté, máris izgalmasabb alapanyag szimpla nyári nassolnivalónál.
Nem uborka: dinnyehéj!
Gazpacho vagy nem gazpacho? – merülhet fel a kérdés a hideg paradicsomos leves alapján. A görögdinnyés gazpacho szintén nyári sláger, de ezúttal nem követjük a spanyol receptet, amibe kenyér, hagyma és kígyóuborka is kerül. Akkor hát mi látható a képen levesbetétként? Nem más, mint a dinnye héja.
Tudjuk már évezredek óta, hogy nem csak a görögdinnye pirosló húsa, hanem a világoszöld-fehéres széle is ehető (amit most az egyszerűség kedvéért a héjának nevezünk). Érdemes tudni azt is, hogy maga a sötétzöld, kemény héja is ehető. Ezt kandírozni szokták.
A kabakosok, azaz tökfélék (Cucurbitaceae) családjába tartozó növény tehát nem is annyira gyümölcs, mint elsőre gondolnánk, a héja pedig nem éppen hörcsög- vagy lóeledel. Nyaranta jó pár kiló élelmiszer-hulladékkal kevesebbet termelhetünk, ha adunk egy esélyt a héjnak is. A frissítő ízű, savanykásabb (de nem savanyú!) részből pedig készíthetünk télire savanyúságot, lekvárt vagy szirupot is. Most azonban úgy fogyasztjuk, ahogy a természet adta. Nyersen, vitaminjainak és ásványi anyagainak teljében.
Mire figyeljünk a készítésekor?
- Akár magkipiszkálósok, akár magpártiak vagyunk, ezúttal magozzuk ki a levesbe kerülő dinnyekockákat, hogy valóban egy selymes, könnyen fogyasztható levest kapjunk.
A leves nagy előnye, hogy akár savanykásabb dinnyét kaptunk, akár már kicsit kásásabb, jó érett, úgy is jól működik a levesben. A zamatos, érett paradicsom helyett viszont ne használjunk sápadt, vízízűt, hiszen a paradicsomnak is érvényesülnie kell benne.
- Ha nagy teljesítményű géppel dolgozunk, nem szükséges megpucolni a paradicsomokat, szépen le fogja turmixolni a gép. Ha botmixerrel dolgozunk, és nem szeretnénk héjdarabokkal találkozni benne, leforrázhatjuk és meghámozhatjuk előtte a paradicsomokat.
- A spanyol gazpacho levesnek tartalmat, sűrűséget ad a kenyér. Ebben a levesben nincsen sűrítőanyag, ezért csak óvatosan adagoljunk hozzá vizet, hogy ne egy gyümölcslészerűséget kapjunk.
- Víz helyett tehetünk bele jégkockát is, ehhez szintén nagy teljesítményű turmixgép szükséges.
Görögdinnyés paradicsomleves (4 főre)
Hozzávalók:
- 1 kg felkockázott görögdinnye
- a dinnye megmaradt zöldesfehér része a héj és a piros hús között
- 25 dkg paradicsom, amilyet csak szeretünk!
- 2 evőkanál extraszűz olívaolaj
- 1 evőkanál frissen csavart citrom leve
- ízlés szerint só, bors
- friss bazsalikom
- annyi víz, amilyen hígra/sűrűre szeretnénk
- opcionális: 1-2 teáskanál vörösbor- vagy sherryecet
Elkészítése:
- Felkockázzuk és kimagozzuk a görögdinnyét.
- Turmixgépbe tesszük a nagyobb kockákra vágott görögdinnyét, paradicsomot, citromlevet (és ecetet) és az olívaolajat, és elegyítjük az összetevőket.
- Ha gyorsan fogyasztanánk, kerülhet bele jég is. Jég nélkül egy kis hűtést igényel majd.
- Apró kockákra vágjuk a dinnye héj melletti, zöldesfehér részét, ami a levesbetét lesz.
- Ha van friss bazsalikomunk, szórjuk meg vele. Zsenge rozmaringágacskákkal vagy tépett mentalevéllel is érdemes megkóstolni.