A törökök pikáns paradicsomsalátája állandó szereplője a közel-keleti étkezdék és élelmiszerboltok hűtött pultjának. Népszerűsége vetekszik a hideg joghurtos és a paradicsomos padlizsánsalátájukkal, de az ezme bizonyos tekintetben még sokoldalúbb. Tunkolhatjuk pitával, kenhetjük kenyérre vagy pirítósra, rácsorgathatjuk frissen sült húsokra vagy sült krumplira, sült zöldségekre is.
Mint minden egyszerű ételnél, nagy hangsúlyt kap az alapanyagok íze. Ha megkeseredett paprikából vagy vízízű paradicsomból dolgozunk, felejthető lesz a salátánk. Nagy előnye, hogy főzést nem igényel, és negyed órán belül elkészül. Ráadásul vegetáriánus és vegán fogás is.
Hasznos tippek ezme készítéséhez:
- A kígyóuborkát mi kihagytuk belőle, ahogyan sok autentikus recept sem ajánlja. A nagy víztartalmú uborka lazít az ízeken, ha szeretnénk átütőbb ízvilágot kapni, maradjunk a paradicsom-paprika-hagyma vonalon.
- A legtöbb recept csak egy-két evőkanál olívaolajat ír, és Törökországban is szakácsa válogatja, hogy a mezzékre (törökül mezékre) jellemzően olajosabban készül, vagy tömörebb, szárazabb állagúra.
- Csak óvatosan a csípős hozzávalókkal. Ha zöldpaprikaként hegyes erőst teszünk bele, felesleges is lehet a szárított chili, chilipaszta vagy aleppói bors. Ahogy szeretjük!
- Miért ajánlott a gránátalmaszirup? Egy kis édes íz a fűszeres ételekben természetes ízfokozóként hatnak. Gránátalmaszirupot kisebb kiszerelésben már 2000 forint alatt beszerezhetünk – jól fog jönni a közel-keleti ételekhez. Megsúgjuk, hogy minimális mézzel is hasonló hatást tudunk elérni.
- A menta az ezme alapfűszere, de sokan nem szeretik. Ha nem kedveljük a mentás felhangot, tehetünk bele kevesebbet is, mindenesetre a petrezselyemmel együtt frissítenek az ízeken.
- Ne turmixoljuk le! Aprítógépbe mehetnek a felvágandó hozzávalók, de ne csináljunk masszát belőle, maradjanak zöldségdarabok a salátában.
Csípnie kell!
Sok választásunk lehet, ha csípős ízesítőt használunk bármilyen ételben, túl lehet jutni az átlagos sós, tompán csípős paprikakrémeken. Több hazai manufaktúra kínál izgalmas chilikrémeket a legszélesebb csípősség- és fajtaskáláról.
Az eredeti ezme aleppói borssal, chiliapsztával vagy török szárított chilivel készül. A pul biber, a török étkezdék fűszere, ami szárított chiliből, repceolajból, sóból és pirospaprikából készül. Másik opció az aleppói bors, ami valójában nem bors, hanem egy összetett ízvilágú chilikészítmény jellegzetesen füstös jegyekkel, enyhe édességgel, mérsékelt csípősséggel.
Hozzávalók:
- 3 nagy paradicsom, kemény és friss
- 1 közepes vöröshagyma
- 1 piros színű édes paprika (lehet kápia vagy kaliforniai)
- 1 zöld színű paprika (ha szeretjük a csípőset, lehet hegyes erős vagy édes kaliforniai)
- 2 gerezd fokhagyma apróra vágva1 evőkanál apróra vágott mentalevél (vagy kevesebb!)
- ½ csokor apróra vágott friss petrezselyem
- 1 evőkanál sűrű paradicsompüré
- ½ citrom leve
- 7 evőkanál extra szűz olívaolaj
- 2 evőkanál gránátalmaszirup
- 1 csapott teáskanál só
- ½ teáskanál fekete bors
- ½ teáskanál aleppói bors vagy török chili
- 1 teáskanál sumac
Elkészítés:
- A paradicsomokat lobogó vízbe dobjuk, majd egy perc múlva kivesszük, és meghámozzuk.
- A paradicsomokat, hagymát, fokhagymát és paprikákat nagyon apróra vágjuk (vagy aprítóba tesszük), és egy tálba tesszük. Ne turmixoljuk le őket!
- Ezután ízesítsük be a frissen facsart citrom levével, szárított mentával és apróra vágott petrezselyemmel.
- Adjuk hozzá az olívaolajat, a csípőset, a paradicsompürét, borsot, sumacot és sózzuk meg ízlés szerint.
- Hűtsük le fogyasztás előtt!