Egyre többen vannak azok, akik alaposan átolvassák egy-egy élelmiszer címkéjét a boltokban, mielőtt azt a kosarukba, majd a tányérjukra tennék. Ilyenkor általában az összetevők listáját böngészik, pedig a lejárati időre is érdemes egy pillantást vetni.
A Nemzeti Élelmiszerbiztonsági Hivatal, azaz a Nébih tavaly indította útjára a hiánypótló Maradék nélkül programot, ami nagyon sok hasznos információt tartalmaz a lejárt minőségmegőrzési idejű termékek fogyaszthatóságáról. Ahhoz, hogy ne dobj ki feleslegesen olyan ételeket, amiket még nyugodtan megehetnél, illetve hogy ne fogyassz el olyan lejárt élelmiszereket, amik akár megbetegedést is okozhatnak, fontos, hogy tudd, mi a különbség a minőségmegőrzési idő és a fogyaszthatósági idő közötti különbség.
- A minőségmegőrzési idő a tartósabb termékeken szerepel, és a lejárta nem feltétlenül jelenti azt, hogy az adott élelmiszert ki kell dobni. Megeshet, hogy egy-egy ilyen élelmiszer minősége már nem olyan, mint egy frissebb terméké, de ha bontatlan és sértetlen a csomagolása, valamint a gyártó ajánlásának megfelelően tároltad és kibontás után nem tapasztalsz számottevő elváltozást, a lejárt minőségmegőrzési idejű termék akár még hetekkel, hónapokkal a lejárati idő után is fogyasztható. Egy doboz konzerv vagy egy üveg ásványvíz a lejárat után akár 1 évig is jó lehet még, írja a Nébih.
- A fogyaszthatósági időt a friss, romlékony árukon tüntetik fel, lejárta után még megfelelő tárolás mellett sem szabad elfogyasztani az adott élelmiszert, mert az egészségügyi kockázattal jár. Ezekkel tényleg jobb, ha nem kísérletezget senki, pazarlás ide vagy oda, búcsút kell tőlük venni és legközelebb jobban ügyelni a határidőre.
Mutatjuk, melyek azok az ételek, amik a lejárati idő után fogyasztva sem okoznak galibát! Az itt szereplő ételek esetében is fontos, hogy mindig odafigyelj az illatukra, az ízükre és a kinézetükre. Ha valamelyik kicsit is gyanús, inkább ne fogyaszd el!
A chips a csomagoláson szereplő lejárati időt követően még körülbelül 2 hónapig gond nélkül fogyasztható, amit elsősorban a hozzáadott só tartósító hatásának köszönhet. Bajod akkor sem lesz, ha ennél is tovább vársz, megeshet azonban, hogy avas lesz az íze, amit jobb kihagyni. (Fotó: Getty Images)
A hozzáértők szerint a rizs a csomagolásán szereplő lejárati idő után még 9 hónapig fogyasztható, főleg akkor, ha fehér rizsre bukkansz a konyha rejtett zugában, a barna rizs ízélménye viszont már nem lesz az igazi. (Fotó: Getty Images)
Meglepő, de igaz, hogy a helyesen tárolt felbontatlan ketchup és mustár még a lejárati idő után 8-9 hónappal is biztonsággal fogyasztható, a majonézzel viszont jobb, ha nem vársz hónapokat, az ezeknél jóval kényesebb étel! (Fotó: Getty Images)
Hiába járt le a rajta lévő dátum szerint, a tojást még 3-4 hétig megeheted, igaz, az ízélmény nem lesz olyan, mint amit a friss tojástól kapsz. Hogy tutira menj, engedj tele vízzel egy edényt és tedd bele a bizonytalanságot okozó tojásokat. Amelyik lesüllyed az aljára, azt el lehet fogyasztani! De ha bűzös a feltörés után, akkor ezt sem! (Fotó: Getty Images)
A fűszereken tényleg csak irányadó a dátum, annál jóval hosszabb ideig biztonsággal fogyaszthatók. Az intenzitásuk valószínűleg nem lesz a régi, de egészségkárosító hatástól nem kell tartanod. (Fotó: Getty Images)
A méz azok közé az élelmiszerek közé tartozik, amelyek gyakorlatilag soha nem romlanak meg. Ha szakszerűen tároltad, akár 1 év múlva is nyugodtan fogyaszthatod. (Fotó: Getty Images)
Fotó: Getty Images