A gépsonkát felejtsd el! Hentestokány, amit újra és újra el akarsz készíteni!

Haranghy Orsi | 2023. Augusztus 10.
Sok silány hentestokányon vagyunk túl mindannyian. Főzd meg velünk úgy, hogy visszatapsolja a család!

Tucatnyiféle tokányt ismer a magyar konyha a csikóstokánytól a bakonyin át a Gundel-tokányig. Ha van azonban kedvenc mind közül, minden bizonnyal a hentestokány lenne az. Készítsd el velünk ezt a régi kedvencet akár marhacombból, akár más vörös húsból!

Sokan menzaételként, mások vendéglőkből ismerik a hentestokányt. Nem kevés rossz emlék is tapad hozzá, mócsingos hús, ócska gépsonka és híg lé. Az ízletes hagyományos magyar étel megérdemli, hogy a legtöbbet hozzuk ki belőle, és ehhez nem is kell különösebben nagy varázslat, csak néhány korrekt alapanyag és egy kis odafigyelés a főzéskor. De miért is tokány a tokány, és miben más, mint a pörkölt?

Hentestokány tarhonyával / Fotó: Simon Gábor, Nosalty Ételfotó

Az erdélyi-magyar hústriász: pörkölt, tokány, vetrece

Ha a magyar konyha ikonikus húsételeiről van szó, a pörkölt (és a paprikás) viszi a prímet, pedig egy jó tokány méltán versenyezhet a leghíresebb húsos fogásainkkal. Lényeges különbség, hogy a pörköltekben a húst kockára vágják, a tokányokban viszont hosszanti csíkokra, a hús rostjaira merőlegesen. A legfőbb különbség pedig, hogy a pörköltek alapját a megpörkölt hús adja, és pörzsanyagnak kell keletkeznie, mielőtt a hús megfő. (A pörkölt neve a pergelt szóból ered, ami azt jelenti, hogy „pirított”).

A tokányt ezzel szemben párolják, és rendszerint többféle alapanyagból, változatosabb fűszerekkel, többnyire zöldségek hozzáadásával készül. A marosszéki heránytokányt például gombával, a bakonyi tokányt gombával és tejfölös habarással főzik. A klasszikus hétvezér tokány alapja háromféle különböző hús, a mátrai tokány pedig vaddisznócombból és erdei gombák keverékéből készül.

Tokány hozzávalók / Fotó: Gerzsenyi Flóra, Nosalty Ételfotó

A tokányokat évszázadok óta ismeri az erdélyi konyha, és történetének szerves része a ma is készített vetrece, a tokányok édestestvére. A vetrece főzését már az 1500-as (!) években feljegyezték Erdélyben, a hagyománya pedig ma is él. Nem maradhat ki belőle a füstölt szalonna, és nem véletlenül nevezik savanyú vetrecének is, ugyanis tejföllel és citrom levével savanyítják. A jó szaftos húsételt kivájt cipókba töltve is tálalják.

Tokány: „valószínűleg a pörkölt őse – amikor még a magyar konyha (de Európa sem) nem ismerte a paprikát”

Kozma Ferenc: Egy konyhamalac 
filozofikus eszmefuttatásai (avagy: átabota gasztronómiai rendszertan) című művében is olvashatunk a tokányokról.

„Ha a fenti pörkölt-technológiát a következőképpen módosítjuk:

– kizárólag marhát használunk, amelyet „pommes frites”-alakúra vágunk össze, vagyis hosszúkás, vékony darabkákra,

– nem paprikával fűszerezzük, hanem őrölt fekete borssal és némi kakukkfűvel meg szurokfűvel,

akkor borsos tokányt kapunk. Ez valószínűleg a pörkölt őse – amikor még a magyar konyha (de Európa sem) nem ismerte a paprikát. A borsos tokányt kizárólag puliszkával „stílszerű” szervírozni. A puliszka kukoricadara megfőzve, kevés tejjel és zsiradékkal.

Ha a borsos tokányt kissé bő lére főzzük, a szaftját tejfölösen és citromosan behabarjuk, beléaprítunk kovászos uborkát, kaprit és olajbogyót – ezt az ételt Bef-Sztroganovnak hívják, az igényesebb orosz konyha kiválósága.”

Jó tanácsok a tökéletes hentestokányhoz

Spéci tipp

Adjunk hozzá a csemege uborka fűszeres levéből 1-2 decilitert a hús párolásához! A savanykás, ízes lé is gazdagítani fogja.

Hentestokány marhából / Fotó: Simon Gábor, Nosalty Ételfotó

Hozzávalók:

Az uborkát csak a legvégén tegyük bele! / Fotó: Simon Gábor, Nosalty Ételfotó

Elkészítése:

Exit mobile version