A tojás népszerű és rendkívül tápláló, vitaminokban, ásványi anyagokban, antioxidánsokban, fehérjében és zsírban gazdag élelmiszer. A világ azon részein, ahol a tojás megfizethető és könnyen hozzáférhető, sokan rendszeresen vagy akár naponta fogyasztják.
Valamikor már hallottunk arról, hogy a tojásban található koleszterin hozzájárul a szívbetegségekhez. Ezt a hiedelmet éveken keresztül az egészségügyi szakemberek, valamint az orvosi és táplálkozási egyesületek egyaránt fenntartották. Ez egyeseket arra késztetett, hogy kerüljék a tojásfogyasztást.
Kétségtelenül, a tojás magasabb koleszterintartalmú, mint sok más élelmiszer. Mégis, tele van jótékony bioaktív vegyületekkel és más, betegségekkel szembeni küzdelemre alkalmas tápanyagokkal. A legújabb kutatások azt mutatják, hogy a tojásfogyasztás és a szívbetegségek megnövekedett kockázata közötti kapcsolat talán nem olyan erős, mint korábban gondolták. Azonban még mindig sok vita folyik a témában.
Emeli-e a tojás a koleszterinszintet?
A legújabb tanulmányok szerint a tojásfogyasztás nem növeli a szívbetegség kockázatát vagy annak kockázati tényezőit, például a gyulladást, az artériák megmerevedését és a magas koleszterinszintet.
Egy kutatás például azt találta, hogy a tojásmentes, magas szénhidráttartalmú reggelivel összehasonlítva két tojás reggelire történő fogyasztása nem volt jelentős hatással a vér koleszterinszintjére. A cukorbetegeknél végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a heti 6-12 tojás fogyasztása nem befolyásolta negatívan a vér összkoleszterinszintjét vagy a szívbetegség kockázati tényezőit.
Összességében továbbra is ellentmondások vannak azzal kapcsolatban, hogy a tojás pontosan hogyan befolyásolja a koleszterinszintet és milyen általános szerepet játszik a szívbetegségek és a halálozás kockázatában. Sok szakértő egyetért abban, hogy több vizsgálatra van szükség e kérdések jobb megválaszolásához.
Hány tojást lehet biztonságosan megenni naponta?
Ahogy egyre többet tudunk meg arról, hogy a tojás milyen kölcsönhatásban van a koleszterinnel és a krónikus betegségekkel, egyre világosabbá válik, hogy a túl sok tojás fogyasztásával járó kockázat egyénenként eltérő. Az olyan tényezők, mint a genetika, a családi előzmények, a tojás elkészítési módja, az általános étrend, sőt még a lakóhely is befolyásolhatják, hogy naponta hány tojást ehetünk biztonságosan.
Figyelembe kell vennünk azt is, hogy étrendünk a tojáson kívül más élelmiszerekből származó koleszterinmennyiséget is tartalmaz. Ha az étrendünk viszonylag alacsony koleszterintartalmú, akkor több tojást ehetünk. Ha azonban magasabb koleszterintartalmú, az a legjobb, ha korlátozzuk a tojásfogyasztást.
Egy egészséges, normális koleszterinszintű, szívbetegségek kockázati tényezőitől mentes felnőtt számára egyes kutatások szerint napi egy-két tojás biztonságos lehet. Ez még egészséges is lehet, és jótékony hatással lehet a szív egészségére.
Egészségügyi előnyök
A tojás megfizethető, sokoldalú, kiváló sovány fehérjeforrás, és könnyen elkészíthető. Számos olyan egészségügyi előnnyel is rendelkezik, amelyek túlmutatnak a koleszterintartalmuk körüli vitán.
Nevezetesen a tojás:
- Tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal – különösen kolinnal, szelénnel és B-vitaminokkal.
- Gazdag antioxidánsokban – az antioxidánsok segítenek megvédeni a szervezet sejtjeit a szabad gyökök okozta károsodástól és az ezzel összefüggő krónikus betegségektől, mint a szívbetegség és a rák.
- Laktató és elősegíti a fogyást – magas soványfehérje-tartalmának köszönhetően a tojás laktatóbb lehet, mint a magas szénhidráttartalmú reggelik, például a gabonapelyhek, ami segíthet abban, hogy hosszabb ideig jóllakottnak érezzük magunkat, és így kevesebb kalóriát fogyasszunk a nap folyamán.
(Forrás: healthline, Fotó: Unsplash)