Ezért van mindig leveles tésztám otthon: 3 vendégváró recept a hot dogtól a pizzás csigáig

Pásztor Rozi | 2023. November 24.
Egy tepsi frissen kisült, illatozó csigáról, tekercsről, rétesről ki mondaná meg, hogy csak 20 perce csusszantottuk be a sütőbe? 3 gyors recept következik, aminek a titka a leveles tészta.

Ha van az élelmiszeriparnak olyan terméke, amiért hálásak lehetnek a háziasszonyok, férjek és apukák, a leveles tészta egész biztosan toplistás. Jóval hosszadalmasabb, ha a tésztát magunk gyúrjuk, pihentetjük, nyújtjuk. Nemes feladat, de nem mindig van kedvünk, energiánk és időnk házi tésztát készíteni. (Ha mégis rászánjuk magunkat, íme, egy recept!)

Az előkészített tésztát fajtájától függően hűtőben vagy mélyhűtőben kell tartani, és csak elővenni felhasználás előtt 10-15 perccel. Ez az idő pont elegendő arra, hogy kikeverjük, előkészítsük a tölteléket és előmelegítsük a sütőt, és zutty, mehet is be. A frissen sült leveles tésztás finomságoknak azután van egy olyan közös jó tulajdonsága, hogy az illatokat és a ropogós falatokat élvezve garantáltan senki sem firtatja, hogy egy kényelmi termék került elő gyorsan a hűtőből, és csak tíz perc munkánk volt vele. Alig több, mint összerakni néhány egyszerű szendvicset.

A leveles tészták további előnye, hogy sokféle módon felhasználhatjuk, édes és sós süteményeknek is kiváló alapja. Ha tényleg nagy a sietség, csak tekerjük fel csigának, vagy hajtogassuk össze egy jól csúszó töltelékkel, de nem csak S.O.S. helyzetekben használhatjuk. Sőt! Az ünnepek közeledtével az egyik legpazarabb fogás, a Wellington-bélszín vagy Wellington-lazac is kaphat – némi könnyítéssel – bolti leveles tésztás burkot.

Ünnepi fogás: Wellington-lazac leves tésztába burkolva / Fotó: Ivannag82, Getty Images

A tészta előkészítése

Többféle csomagban kaphatók leveles tészták: 250 és 275 grammos kiszerelésben, vagy egy pakkban 4 darab 125 grammos, és a többi. Ezért kicsit szerencsétlen megfogalmazás, ha azt mondjuk, hogy „egy csomag leveles tészta” a recept alapja, mert ez a 125 grammostól az 500 grammosig bármennyi lehet. Mi vendégségben gondolkodunk, nem egy-két fős falatozásban, úgyhogy 500 grammról szólnak a receptjeink.

A hűtőben tárolandó, friss leveles tészta sütőpapírra feltekerve várja a sütést, a mélyfagyasztott úgyszintén, de ez esetben időt kell szánnunk a kiolvasztására, hogy nyújtani és formázni tudjuk a tésztát.

A hivatalos ajánlás szerint a mirelit tésztát előző este érdemes kivenni a fagyasztóból, de sürgős esetben – például fűtőtestre vagy sütő közelébe téve – jó két óra alatt ki tud engedni a tészta annyira, hogy dolgozni tudjuk vele.

Sütő sem kell hozzá: sajtos hot dog leveles tésztából

Ez egy frappáns étel, hiszen ki ne szeretné a hot dogot? A legtöbbször azonban utcai ételként vagy gyorséttermekben esszük. Ebben a tésztába zárt verzióban belül folyik a sajt, és egy igazán kompakt ételt kapunk, ez nem a street foodként ismert utcai verzió.

Hozzávalók:

Elkészítése:

Sajtos leveles hot dog / Fotó: Nosalty Márk Nosalty Ételfotó

Pizzás csigák baconnel

Ez egy igazi jolly joker. Ha egyszer elkészítettük, akárhányszor el tudjuk készíteni, és lehetőleg annyiszor variálni, ahányszor csak a sütőbe kerül. Csinálhatjuk simán csak sajttal, vega módra, de jöhet bele sonka, bacon, kolbász, szalámi és persze bármilyen zöldség, amit szeretünk pizzafeltétként!

Hozzávalók:

Elkészítése:

Amennyi készül, annyi elfogy azon melegében! / Fotó: ivolodina, Getty Images

Spenótos „rétes”

Természetesen ez nem egy hagyományos rétes, hiszen nem hajszálvékonyra nyújtott rétestésztából, hanem leveles tésztából készül. Ez is egy olyan alaprecept, amit ügyesen variálhatunk. Az alábbi képen például gomba is került a spenótos töltelékbe, illetve az olasz tejterméket, a ricottát kiválthatjuk túróval vagy más friss sajttal, amink van otthon (ez akár orda is lehet).

Hozzávalók:

Elkészítése:

Szinte érezzük a fokhagymás illatát! Spenótos-gombás „rétes” / Fotó: JCDphoto, Getty Images

Exit mobile version