Saláta alatt mit is értünk pontosan? Egy halom zöld levelet, visszafogottan izgalmas ízekkel? Majonézben álló felvágottakat savanyú uborkával? Netán az egyre divatosabb, egészséges „bowlokat” olyan furcsa alapanyagokkal, mint a mungóbabcsíra, a shimeji gomba vagy a rózsaszín gyömbér?
A saláták egymástól meredeken eltérő irányzataihoz a magyar konyha is hozzáteszi a magáét, hiszen nálunk a tejfölös uborkasaláta vagy az ecetes fejes saláta is úgynevezett saláta, jóllehet más szerepben. Kizárólag savanyúságként esszük főételek mellé (kinek is jutna eszébe magában enni őket?). A nemzetközi porondon azonban más megvilágításba kerülnek a saláták. Az étkezésben önálló felvonást jelentenek, és lehetnek könnyed zöldsaláták vagy akár egészen laktató fogások is.
Mi most két olyan saláta receptjét hoztuk el a tengerentúlról, ami után nem akarunk leszaladni a legközelebbi Mekibe. Idén Valentin-nap után hivatalosan is elkezdődött a nagyböjt időszaka, sokan most vallástól függetlenül is lecserélik a farsangi fánkozást és disznótoros finomságokat a könnyedebb falatokra.
Cobb-saláta, a teljes értékű étkezés
Több híres saláta is maradékokból készült először, a Cézáron kívül a Cobb is. Történt az 1930-as években, hogy a neves Los Angeles-i étterem, a The Brown Derby tulajdonosa, Robert Cobb a konyhában fellelhető maradékokból állított össze egy tartalmas ételt. A főtt tojás, csirkemell, bacon, avokádó, paradicsom és Roquefort-sajt alkotta étel ma már önálló fogás, és egy igazi ízbomba: a bacon és a márványsajt erős ízeket kölcsönöz neki, a csirkemell és a tojás sok fehérjét, ami el is telít, akárcsak a „jó zsírokban” gazdag avokádó.
A Cobb-saláta dresszingje a Ranch-szósz, ez a hamisítatlanul amerikai salátaöntet. Lehet kapni bármelyik boltban, de a szúrós, ecetes bolti szósz helyett ugyancsak érdemes sajátot készíteni! A hagyományos amerikai recept szerint a dresszing alapja az író, amit Magyarországon ritkán használunk. Remekül fog sikerülni a Ranch-szószunk azonban tejföl és a majonéz keverékéből is a megfelelő fűszerekkel.
Hozzávalók a salátához:
- 2 csirkemellfilé
- 6 csík bacon
- 3 tojás
- 100 g Roquefort-sajt (vagy más kékpenészes sajt)
- 1 fej jégsaláta vagy római- vagy vajsaláta
- 1 nagy vagy 2 kisebb avokádó
- 2 nagy paradicsom
- 1 nagy csokor újhagyma vagy egy nagy fej lila hagyma
Hozzávalók a házilag készített Ranch-dresszinghez:
- 2,5 dl majonéz
- 1 dl tejföl
- 1 gerezd fokhagyma vagy 1 mokkáskanál fokhagymapor
- Csapott teáskanál metélőhagyma
- Csapott teáskanál friss vagy szárított petrezselyem
- 1 mokkáskanál szárított kapor
- Fél mokkáskanál só
- Fél mokkáskanál őrölt fekete bors
- Opcionális: fél teáskanál vöröshagymapor
Elkészítése:
- A tojásokat főzni kezdjük. Legalább 8-9 perces kemény tojást főzzünk! Ha kicsit kihűltek, megpucoljuk és felkockázzuk.
- A szalonnacsíkokat serpenyőben megpirítjuk. Ha elkészültünk, kiszedjük, és a kisült zsírján egyben megsütjük a csirkemellfiléket. Egy lapáttal lenyomkodjuk a serpenyőben, kérget sütve rá, de ne süssük túl, mert gyorsan kiszárad. Ideálisan belül szaftos marad, kívül egy kis barna kérget kap.
- Az avokádó(ka)t megpucoljuk, felkockázzuk. Facsarjunk egy kis citromlevet a felkockázott avokádóra, hogy ne barnuljon be.
- A salátát és a paradicsomot, újhagymát megmossuk, lecsepegtetjük.
- A képen látható módon összeállítjuk a salátát. Kézzel rámorzsoljuk a kéksajtot!
- A Ranch-dresszinghez pucoljuk meg a fokhagymát és törjük át fokhagymanyomón. Vágjuk fel apróra a metélőhagymát. Az összes hozzávalót keverjük ki.
- Tálaláskor locsoljuk csak meg az öntettel, hogy ne ázzanak el a hozzávalók.
Texas Caviar, ami soha nem látott kaviárt
Texas Caviar és Cowboy Caviar néven is ismert ez a hamisítatlan texmex recept. Magyarországon rendre mexikóinak nevezzük a texmex konyhát, ami valójában az USA délnyugati államainak (az amerikai Southwest) sajátos stílusa. A mexikói behatásra született texmex elnevezésben Texas találkozik Mexikóval, és a Mexikóval határos déli államokban honos ez a konyhai irányzat, ami manapság világszerte egyre népszerűbb.
De mit keres a kaviár egy déli állam salátájában? Természetesen semmit, a tájékra jellemző bab, kukorica, jalapeño, koriander azonban alapvető hozzávalói. A kaviár az apró szemű fekete babra utal benne, és az eredeti Texas Caviar receptekben kétféle bab szerepel: a kis szemű fekete bab és az úgynevezett black-eyed peas.
A borsó, ami valójában bab – black-eyed peas
Az amerikai zenekar nevéből ismerős lehet a kifejezés. Magyar tükörfordításban „fekete szemű borsót” jelent, de ez valójában egy babféle. Latin nevén Vigna unguiculata, magyarul homoki tehénbab, ami a tehénbab (Vigna) fajok közé tartozik. Az aszálytűrő, igénytelen növény származási helye Afrika. Forró éghajlaton, homokban is megterem, ami az USA déli államaiban és Közép-Amerikában is ideális tulajdonsága. A homoki tehénbab enyhén édeskés ízű, aromás, feldobja a salátákat, salsákat.
A Texas Caviar nem egy hagyományos saláta. Igazi texmex étel: önmagában is tápláló, laktató saláta, de lehet húsok friss, ízletes kísérője is. Fogyaszthatjuk salsaként tortillachips mellé, vagy pakolhatjuk tacóba, de belecsavarhatjuk tortillalapokba is burritóként.
Hozzávalók:
- 1 nagy érett avokádó
- 3 közepes paradicsom
- 1 babkonzerv
- 1/2 kukoricakonzerv (kb 170 g)
- 1 nagy fej lila hagyma
- 2 kis gerezd fokhagyma
- Fél piros kaliforniai paprika
- Ízlés szerinti mennyiségben jalapeño
- 2 evőkanál olívaolaj
- 1 kis csokor petrezselyem
- Fél csokor friss koriander
- 1 lime leve
- 1 mokkáskanál Cayenne-bors
- Ízlés szerint őrölt kömény
- Só, fekete bors szintén ízlés szerint
- Tortillachips
Elkészítése:
- Tisztítsuk meg a hagymákat, vágjuk apró kockákra a kaliforniai paprikát, a paradicsomot, egészen apróra a fokhagymát, a lila hagymát, a jalapeñót, a petrezselymet, a koriandert. Öntsük le a babkonzerv és a kukorica levét.
- Keverjük hozzá a fenti hozzávalókhoz az olívaolajat, a lime frissen facsart levét, ízlés szerint a köményt és a Cayenne-borsot. Kóstolgatva adjunk hozzá annyi sót és fekete borsot, hogy ízes legyen.
- Tegyük hűtőbe legalább pár órára, hogy az ízek összeérjenek. Tortillachipsszel is kanalazhatjuk.