Az igazi francia hagymalevesben nincs helye tejszínnek – a tökéletes recept

Haranghy Orsi | 2024. Február 24.
Királyi éhségcsillapítóból egy királyi fogás: egy tisztességesen elkészített francia hagymaleves az olvadó svájci sajttal a tetején maga a bukás felé robogó ancien régime szimbóluma. Mi azért nagyon szeretjük.

Számos étel nevében megtévesztő a hely vagy nemzet megnevezése – nem így a francia hagymalevesében. Igazán előkelő a származása, a legenda szerint ugyanis a 18. században élt és uralkodott francia király, XV. Lajos találmánya. „Hőnszeretett Lajos” (Louis le Bien-Aimé) életét megannyi pikáns történet tarkítja. Hivatalos házasságából több mint tíz gyermeke született, mindemellett valóságos nőfaló volt. A korabeli pletykák szerint mintegy 90 gyereke született házasságon kívül. Szeretői között olyan híres történelmi személyeket találunk, mint a máig izgalmas Madame de Pompadour vagy Madame du Barry. Utóbbi hölgyhöz kapcsolódó másik gasztronómiai szál, hogy a „du Barry módra” készült ételeket máig karfiollal és a tejszínes mártással sütjük be.

A hagymaleves egy jócskán köznapi ételnek tűnik a versailles-i pompában élő király udvarának életmódjához képest. És valóban: a történet szerint XV. Lajost egy késői órán a vadászházában érte az éhség, és csak hagymát, vajat és pezsgőt talált a vadászlakban. Összefőzte a három hozzávalót, és voilá, elkészült a világ első francia hagymalevese.

Benczúr Gyula festménye 1874-ből: XV. Lajos és Madame Du Barry / Forrás: Wikipedia

Azóta ezernyi módon készült el már ez az étel, Magyarországon például sokan tejszínesen főzik, jóllehet tejszín valójában nem nehezíti (szebben mondva nem sűríti) ezt az ételt. Alapeleme azonban a karamellizált hagyma, a mély ízű marhaleves-alap és a frissen sült pirítós sok-sok olvasztott sajttal. A pezsgőt pedig meghagyjuk Hőnszeretett Lajosnak, ma már száraz fehérbor ízesíti a levest.

Egy főétellel felér: francia hagymaleves / Fotó: LauriPatterson, Getty Images

Az igazi francia hagymaleves – recept

A francia hagymaleves titka a tisztességesen megfőzött alaplé: marhahúsleves vagy marhacsontleves. Ez adja meg az alapot, a gyönyörű színt és az igazán mély ízt. Áldhatjuk magunkat, ha betáraztunk a mélyhűtőben alapléből. Ha nincs otthon, akkor egy alapléfőzéssel kell indítanunk ezt a receptet.

Ha csak szimplán vízben indítjuk, úgy is egy finom levest kaphatunk, de egy erős ízű, sötét színű alaplével lesz az igazi a francia hagymaleves.

Ha szeretnénk megspórolni fél napnyi konyhai műveletet, ma már itthon is kaphatók jó minőségű, nátrium-glutamát mentes marhahúsalaplé-koncentrátumok.

Ha vásárláskor van választék hagymából, a francia hagymaleveshez a legjobbnak az enyhén édeskés fajták számítanak, hiszen karamellizálnunk kell hozzá.

A Gruyère sajt a legjobb hozzá, de más karakteres ízű, félkemény sajtot is használhatunk hozzá. A gondosan megválasztott sajt sokat hozzáad a fogás ízeihez: a Gruyère egyszerre édeskés, enyhén sós és diós aromájú. Minél idősebb, érlelt a sajt, annál összetettebb ízvilágú.

Francia hagymaleves, ha hőálló tálban fejezzük be a sütőben / Fotó: LauriPatterson, Getty Images

Hozzávalók:

Elkészítése:

Exit mobile version