A kovászos uborka hagyományosan savanyúság, még hagyományosabban pedig megfogunk egy lehűtött darabot, és elropogtatjuk. Sokan nem gondolnak rá ételalapanyagként, pedig nagyon jól működik úgy is, ha a kovászos uborka az egyik összetevő az ételben. Végül is, miért is ne? A csemegeuborkát is használjuk ételekhez, a hentes tokányba és a Stroganoff-bélszínbe is tesszük. A kovászos uborka pedig még izgalmasabb, eredeti ízvilágú, ráadásul beleköthetetlenül egészséges!
Kovászos uborkából krémlevest
Amikor először találkoztam ezzel a levessel egy étterem étlapján, annyira meglepődtem, hogy a pincértől megkérdeztem, nem elírás-e az étlapon a hideg kovászosuborka-krémleves? A pesti VakVarjúban történt az eset, és azóta is hálás vagyok a kedvesen tukmáló felszolgálónak, hogy rábeszélt a megkóstolására. Azóta sem telik el nálam nyár anélkül, hogy ez a leves tányérba ne kerülne, sőt! Szinte inni lehet…
Kovászosuborka-krémleves recept
Hozzávalók:
- 8 közepes méretű kovászos uborka
- 4 dl kovászosuborka-lé
- 3 dl görög vagy natúr joghurt
- 2,5 dl zöldségalaplé, ennek híján víz
- egy kisebb gerezd fokhagyma
- egy csokor kapor
- só ízlés szerint
- kis olívaolaj vagy tökmagolaj díszítésnek
Elkészítése:
- Vágjuk nagyobb darabokra a kovászos uborkát, kivéve egyet, amit tegyünk félre díszítésnek. Pucoljuk meg, és reszeljük le a fokhagymát.
- Tegyük a turmix kelyhébe (vagy egy nagy tálba, ha botmixert használunk) a kovászos uborkát, a reszelt fokhagymát, a kovászosuborka-levet, a joghurtot és a felolvasztott alaplevet, vagy ennek híján a vizet. Ne sózzuk meg! Csak később egyenlítsük ki, a kovászosuborka-lé és a zöldség-alaplé ugyanis már valamelyest sós.
- A kapor egy része is mehet a turmixba, vagy ízlésünk szerint csak megszórhatjuk vele a levest.
- Jót tesz neki, ha hűtőben pihentetjük pár órát fogyasztás előtt.
- A szemnek is kedves, ha a félretett uborkát egészen apró kockákra vágva és néhány csepp olívaolajjal vagy tökmagolajjal díszítjük a főzés nélkül
- készült, hideg levesünket.
Egy formabontó főzelék, amit felpezsdít a kovászos uborka
Több szempontból is formabontó ez a fogás. Főzeléket enni hidegen? Miért is ne? Na és mit keres a savanyúság az egyébként is hideg főzelékben? A hűs babfőzelék titka, hogy nem nehezíti el olajos, zsíros, hagymás rántás, így valóban kellemes étel egy forró nyári napon melegítés nélkül is. Ha súghatunk egy tippet, az alábbi recept gyorsított, időspórolós verziója, ha főzött bab helyett lecsepegtetett konzerv babot használunk. Így nem lesz olyan házias ízvilágú, mint a fejtett babbal, de ez az ára az időmegtakarításnak. Zseniális nyári étel, ami feltétet sem kíván. Egy szelet friss kenyérrel lesz igazán laktató.
Nyári babfőzelék kovászos uborkával – recept
Hozzávalók:
- 50 dkg fejtett bab
- 3 közepes közepes méretű kovászos uborka + a leve
- 3 nagy szem burgonya
- 2 szál közepes méretű sárgarépa
- 3 dl tejföl
- 2 db babérlevél
- 1-2 teáskanál mustár, legjobb a dijoni mustár
- 1/4 csokor újhagyma
- Só és egy kevés őrölt bors ízlés szerint
- 1/4 csokor petrezselyem
- 5 evőkanál olívaolaj
- Ha van otthon: 3 dl húsleves- vagy zöldségalaplé
Elkészítése:
- Átmossuk a fejtett babot, meghámozzuk a krumplikat és a sárgarépát. A krumplikat félbe-negyedbe vágjuk (megy majd a turmixgépbe), a répákat karikákra vágjuk
- Egy vastagabb aljú lábasban hevíteni kezdjük az olívaolajat, és a karikára vágott sárgarépát finoman átpirítjuk rajta. Vigyázzunk, könnyen odakap.
- Először a babot adjuk hozzá, és csak annyi vízzel felöntjük, amennyi ellepi. Ha van alaplevünk, jöhet rá az!
- Ha felforrt, visszaveszünk a lángból, és elkezdjük főzni a babérlevél, a só, bors hozzáadásával, majd 15 perc után hozzáadjuk a kockákra vágott krumplit is. Ekkor pótoljuk a vizet.
- Továbbra is közepes lángon főzzük, további 15-20 percig, amíg minden zöldség megpuhul benne.
- Közben készítsük elő az újhagymát és a petrezselymet, mossuk meg őket, és vágjuk fel az előbbit apróra, az utóbbit karikákra. Csak kevés kell!
- Éppen csak annyi szükséges hozzá, amennyivel nyersen megszórhatjuk a főzeléket, ízesíteni és frissíteni is fogja azt.
- A kovászos uborkát is vágjuk egészen apró kockákra.
- Ha megpuhult a főzelékben a bab és a krumpli, húzzuk le a tűzről, és várjuk egy kicsit, amíg nem tűzforró, és tovább tudunk vele dolgozni. A forró hozzávalókat ne tegyük pl. a turmix kelyhébe, mert nem mindegyik bír ekkora hőt!
- Szűrjük le a főzetet, és ne öntsük ki a főzőlevet! Emeljük ki belőle a nagyobb darabra hagyott krumplikat, és több merőkanál hozzámért főzőlével és a mustárral elegyítsük turmixgépben vagy egy külön tálban botmixerrel.
- Adagoljuk hozzá a maradék főzőlevet is, és kóstolgatva tegyünk bele a kovászos uborka levéből, ami friss, savanykás ízt fog neki kölcsönözni.
- A meleg keverékhez több részletben folyamatosan mixelve hozzáadjuk a tejfölt. Ne hirtelen és ne tegyük vissza főni, mert darabos lesz és kicsapódik a tejföl.
- A tejfölös, ám lisztes rántás vagy habarás nélküli alapba tegyük vissza a főtt zöldségeket, és ízlésünk szerint szórjuk meg az újhagymakarikákkal, petrezselyemmel és persze az apró kockákra vágott kovászos uborkával.
- Ha kibírjuk, hogy ne együk meg, hűtsük be, és hidegen fogyasszuk!
A legfrissítőbb nyári krumplisalátát kovászos uborka gazdagítja
A hideg krumplisaláta érdekes módon télen-nyáron dívik. Esszük karácsonykor a rántott pontypatkó mellé, és esszük az óriási rántott szeletek köreteként egész évben. A hagyományos német és osztrák receptek közkézen forognak a hazai konyhákban is, léteznek egészen minimalista, ecetes-hagymás készítési módok, és kicsit ízesebb, tejfölös, joghurtos megfejtések is. Itthon még mindig a kissé nehézkes, cukros-ecetes majonézes krumplisalátákból fogy a legtöbb, ezért érdemes egy kicsit frissíteni a retró recepten. A hideg krumplisalátára tekinthetünk rá akár egy alapreceptként is, amit kedvünkre feldobhatunk. Kovászos uborkával például!
Krumplisaláta kovászos uborkával – recept
Hozzávalók:
- 80 dkg krumpli, legjobb az újkrumpli
- 2,5 dl tejföl
- 4 közepes méretű kovászos uborka
- 1 nagy lilahagyma
- 4 szár angolzeller
- 2 teáskanál mustár, legjobb a dijoni
- 1 csokor petrezselyem/kapor/snidling
- 1 evőkanál méz
- 1 evőkanál balzsamecet
- 4 evőkanál olívaolaj
- só, őrölt fehér vagy fekete bors ízlés szerint
Elkészítése:
- A krumplit csak megmossuk, és sós hideg vízben feltesszük főni. Ne főzzük túl puhára, hiszen salátába kerül.
- Míg fő a krumpli, készítsük elő az öntetet, amivel bekeverjük majd a salátát.
- Az általunk kedvelt zöldfűszert – ez lehet petrezselyem, kapor, snidling – mossuk meg, és vágjuk a lehető legapróbbra. Hagyjuk a díszítéshez is!
- Keverjük el az olívaolajban a mézet, a balzsamecetet és a zöldfűszert, finoman sózzuk, borsozzuk.
- Hozzákeverjük a tejfölhöz, elkeverjük benne majonézzel a mustárt is, és el is készültünk az öntettel.
- A kovászos uborkákat kis kockára vágjuk, a lilahagymát megpucoljuk, és fél karikákra vágjuk. A zellerszárakat megmossuk, csak a szép részeit használjuk, és vékony szeletkékre vágjuk.
- Ha elkészült a krumpli, szűrjük le hideg vízzel, majd húzzuk le a héját. Vágjuk fel a képen látható nagyságú darabokra.
- Finom mozdulatokkal, hogy ne törjük meg a krumplit, de alaposan összeforgatjuk az öntetet a krumplival és a többi zöldséggel.
- Hűtőbe tesszük legalább egy órára, hogy összeérjenek az ízek, tálaláskor pedig zöldfűszerrel és/vagy apróra vágott kovászos uborkával díszítjük.