Bár lassan beköszönt a friss szilvával töltött gombócok szezonja, a túrógombóc receptjét egész évben elővehetjük, egyszerűen megunhatatlan. A felhőszerűen puha túrógombóc készítését már részletesen bemutattuk, most pedig egy olyan kis extra következik, amivel a jóból még jobb lehet.
A gyümölcsök, azon belül is a csonthéjasok és az erdei gyümölcsök örök párjai a túrógombócnak. Gyümölcsös öntettel locsolhatjuk meg, gyümölcslekvárral kínálhatjuk, sőt akár meg is fordíthatjuk a dolgot, és gyümölcslevest bélelhetünk túrógombócokkal.
Egész más élményt nyújtanak a (lehetőleg) puhára főzött óriásgombócok, a magyar rögös túrónál jóval krémesebb ricottás gombócok vagy az apróra gyúrt gombócok – sok háznál így szokás készíteni őket.
Most egy közepes méretű gombóc következik, amit természetesen nem csak meggyel bélelhetünk. Jöhet bele cseresznye, eper, sárgabarack, csak hogy a legfinomabbakat mondjuk.
A meggyes túrógombóc receptje
A magyar meggy immár leérett, de jóbarátunk a fagyasztott is. A fagyasztott meggyből szokott maradni, de olyanról még nem hallottunk, hogy a kukában végezte volna!
NLC tipp:
Arra mindenképp ügyeljünk, hogy ha fagyasztott gyümölcsöt használunk, felolvasztáskor eresszük ki a levét. Ha szükséges, nyomkodjuk is ki, hiszen a túlságosan lédús gyümölcs eláztatja a gombócainkat. Még egy trükk, ha búzadarába vagy aprított mandulába forgatjuk a gyümölcsszemeket, ami körbezárja őket.
Hozzávalók:
- 80 dkg rögös túró
- 40 dkg fagyasztott meggy
- 3 tojás
- 20 dkg zsemlemorzsa
- 12 dkg finomliszt
- 12 dkg búzadara
- 40 g kristálycukor
- 200 g vaj
- 1 citrom reszelt hája
- Egy nagy csipet só + több só a főzővízbe
- Ízlés szerinti mennyiségben tejföl és porcukor
- Opcionális: 1 teáskanál vaníliakivonat (vagy vaníliás cukor) és egy kis mandula a pirított zsemlemorzsába
Elkészítése:
- A rögös túrót törjük át villával!
- Egy keverőtálban összemixeljük a gombóchoz szükséges száraz hozzávalókat, egész pontosan a lisztet, a búzadarát, a kristálycukrot, a nagy csipet sót.
- Reszeljük rá a citrom héját (aki odafigyel erre, érdemes kezeletlen héjú citromot beszerezni), továbbá keverjük hozzá a vaníliát is. Ez a fűszer nagyon jól áll a túrógombócnak.
- Egy másik tálba kézi mixerrel dolgozzuk meg a tojásokat, verjük egészen habosra.
- A tojásos és a túrós keveréket elegyítsük, fóliázzuk le, és tegyük egy jó órára pihenni a hűtőbe. Ez azért is fontos, mert a töltelék miatt meg kell dermesztenünk a masszát, hogy legyen tartása, amikor formázzuk majd.
- Ha nem friss gyümölccsel dolgozunk, közben kiolvaszthatjuk a meggyet (vagy amilyen gyümölccsel töltjük).
- Készítsünk elő egy nagy fazekat, töltsük meg vízzel, és jól sózzuk be. Ha hallgatunk a topséfekre, nem csak sózzuk, hanem cukrozzuk is a főzővizet!
- Gyújtsunk alá, és a hűtőben pihentetett masszát vegyük elő, és amikor már lobog a víz.
- A tenyerünkbe adagoljunk a masszából, lapítsuk ki, tegyük rá a meggyet vagy a választott gyümölcsünket, és köré formázzuk a gombócot. Mehet is a forró, lobogó vízbe!
- Addig formázzuk a gombócokat, míg a gyümölcs vagy a massza tart.
- Ha egy gombóc felúszik a víz tetejére, szűrővel vagy egy nagyobb kanállal emeljük ki.
- Közben egy serpenyőben kezdhetjük is a pirított morzsát. A vajon közepes lángon barnára pirítjuk a zsemlemorzsát, és ha van otthon, egy kis mandulaforgáccsal még izgalmasabbá tehetjük a gombócok „köntösét”.
- Ebbe forgatjuk a gombócokat, és annyi tejföllel és porcukorral tálaljuk, ahogy a legjobban szeretjük!