A Sztroganov nem csak bélszínből ünnepi, és meglepően egyszerű az elkészítése

Haranghy Orsi | 2024. December 27.
Bélszín Sztroganov-módra – sokunk számára az egyik nagybetűs ünnepi étel. Bár nem egy hétköznapi fogás, meglepően egyszerű elkészíteni, és arra is adunk tippet, hogy lehet úgy is tökéletesen finom, ha nem a méregdrága bélszín az alapanyaga. De először is irány a cári Oroszország.

Bélszín Sztroganov-módra – már az elnevezése is előkelő. A valóságban is úri körülmények között született ez az étel, habár több különböző eredettörténet is fennmaradt róla. De kik voltak a Sztroganovok, és milyen is lehetett az első Sztroganov-bélszín?

Sztroganov, Sztroganoff, Stroganoff – mindhárom írásmóddal feltűnik a hazai szakácskönyvekben és éttermi étlapokon az orosz konyha világszerte imádott kedvence. A recept az 1800-as években született, a világ pedig mindig is vonzódott a cári Oroszország ezen korszakában francia hatásra megalkotott receptekhez. Gondoljunk csak az Olivier-salátaként megszületett, fajdhússal, kaviárral és kapribogyóval készített úri saláta eredetijére, amit orosz hússalátaként, immár fajd és kaviár nélkül falatozunk mind a mai napig.

A Sztroganovok (cirill berűkkel: Строгановы) kereskedő- és földbirtokos dinasztiaként vagyonuk révén emelkedtek az évszázadok során nemesi rangra. Híres művészetpártolók és műgyűjtők voltak, hatalmi befolyásuk pedig az orosz nagypolitikát is érintette. A híres étel a család egyik leszármazottjához, gróf Alexander Grigorjevics Sztroganovhoz kötődik. A legenda szerint a grófnak idősebb korára meggyűlt a baja az általa oly kedvelt steakek elrágásával, ezért a család alkalmazásában álló francia szakácsok szószban vajpuhára főzték a bélszínt, megalkotva a Sztroganov-bélszín receptjét.

Bélszín Sztroganov-módra / Fotó: Polina Shurygina, Getty Images

Az eredeti Sztroganov-bélszínnek nem sok köze volt a ma általunk ismert, gombával és savanyú uborkával összefőzött húsételhez, amit mi tejszín hozzáadásával teszünk krémesebbé. A 19. század derekán megalkotott étel csupán bélszínből, vajból, tejfölből és mustárból állt. Azóta több kultúrtörténész rámutatott, hogy a recept valójában már régebben is létező orosz ételek finomított változata, de ez mit sem von le az ünnepi húsétel történetének orosz romantikájából.

Az első nyomtatásban olvasható recept Elena Molokovecs szakácskönyvében jelent meg, az Ajándék fiatal háziasszonyoknak című kötet 1871-es kiadásában. Az étel neve így hangzott: Bélszín Sztroganov-módra, mustárral. A recept szerint akkor még nem csíkokra, hanem kockákra vágták a húst, és egy sóból és szegfűborsból készült száraz pácban készítették elő.

Ha a Sztroganov nem bélszín

A bélszínnek jelenleg 19-20 ezer forint kilója, ami meglehetősen borsos ár a vörös húsok mezőnyében is. Jó hír azonban e szószban főzött húsétel kapcsán, hogy a nemes marhahús-részt kiválthatjuk másfajta hússal is. Maradva a marhahúsoknál a hátszín pontosan a bélszín felébe kerül, jelenleg kb. 10 ezer forint egy kilogramm. Kicsit több főzési időt igényel, de az eredmény tökéletes lesz. Egy még sokkal olcsóbb hússal is kiválthatjuk a bélszínt, és ez a sertés szűzpecsenyéje. 3000-3500 forint kilója, és a lágy húsrészből ugyancsak igazán finom Sztroganov főzhető.

Sok helyen készítik csirkemellből vagy sertéscombból, de talán nem túlzunk, ha azt mondjuk, hogy ezekből a húsokból a fentiek nyomába sem ér.

Tippek a legfinomabb Sztroganov elkészítéséhez

Előkészületben: bélszín Sztroganov-módra / Fotó: Westend61, Getty Images

Recept bélszínből, hátszínből vagy szűzpecsenyéből

Hozzávalók:

Elkészítése:

Exit mobile version