Haspuffadás
Az ún. puffasztó ételek, a szénsavas üdítőitalok fogyasztása és még számos tényező vezethet puffadáshoz. Meglepő módon a leggyakoribb ok azonban a fokozott levegőnyelés, amely szoros összefüggésben áll a stresszel. A stressz következtében légzésünk szaporává válik, beszédtempónk felgyorsul, zavartan, idegesen viselkedhetünk. Ebben a feszült idegállapotban hajlamosak vagyunk kapkodva enni – ha egyáltalán képesek vagyunk bármit is leerőszakolni a torkunkon. Ilyenkor a szokásosnál jóval több levegőt nyelünk, ami puffadáshoz vezet.
Refluxbetegség
Gyomrunk túlzott savtermeléssel reagál a tartós stresszre, amely eleinte gyomorégéssel és diszkomfortérzettel jár, ám ha az állapot huzamosabb ideig fennáll, refluxbetegséget okozhat. Ilyenkor a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe, és irritálja, marja annak felszínét.
Gyomor- és nyombélfekély
A túlzott mennyiségű gyomorsav saját gyomrunk falát is kikezdheti, megsérül a gyomor belső felületét borító hámréteg, amelynek éppen az a funkciója, hogy védje a gyomor falát a gyomorsavtól. A gyomorégés akkor jelentkezik, amikor a gyomorsav érintkezik a sérült felülettel.
Nem kerülheted ki? Bánj el vele!
A stressz okozta gyomorbetegségek ellen megelőzéssel, életmódváltással és a hatékony stresszkezelés elsajátításával tehetsz a legtöbbet. Mindenkinél más és más módszer bizonyul hatékonynak a stressz kezelésében. Találd meg a hozzád illő levezetési módot, legyen az autogén tréning, relaxáció, jóga vagy sport. Utóbbi egyébként is ajánlatos egészséged megőrzése érdekében. Nem csupán a stressztől szabadulhatsz meg általa, de fittebb, energikusabb és egészségesebb is leszel. Ráadásul intenzív testmozgás után hajlamosabbak vagyunk ösztönösen is jobban megválogatni, hogy mit és mennyit eszünk. Ez pedig szintén kulcsfontosságú. Kerüld a zsíros, nehéz és fűszeres ételeket. Egyél sok zöldséget, gyümölcsöt, rostban és ásványi anyagokban gazdag étrendet kövess. Az alapos rágás, a gyakori, napszaknak megfelelő étkezés és a szénsavas italok mellőzése szintén jótékony hatással bír. Amennyiben ezeket betartod, nem csupán a gyomorbántalmak kerülnek el, de jobban is érzed majd magad a bőrödben.
Még több cikk a gyomor egészségéről az NLCafén:
- Mitől hasfájós a gyerekem?
- Gyomorkínzó fogyókúrák – ezeket kerüld el!
- Ajurvédikus táplálkozási tippek