A sütőtök élettani szerepe jelentős, hiszen többek között a gyulladásos, megfázásos megbetegedések, asztmarohamok kezelésében igen hatékony. A régi népi gyógyászatban is előszeretettel alkalmazták, akár a korábban felsorolt betegségek, akár emésztési problémák esetében. Tele van kalciummal, cinkkel, mangánnal, rézzel, vassal, foszforral, C-vitamin-tartalma is igen magas, továbbá színéből adódóan karotinban gazdag, illetve B1-2-6 vitaminokat és folsavat is tartalmaz. Javasoljuk, hogy ne csak babáinknak kanalazzuk, hanem fogyasszunk felnőttként is bőséggel belőle!
A hozzátáplálás során az első zöldségek között szerepel, amivel lehet kezdeni a kóstoltatást. A sütőtököt mossuk meg, majd vágjuk ketté, négybe, kanalazzuk ki a magjait (Figyelem! Ki is száríthatjuk, és úgy fogyaszthatjuk.), majd 200 fokos sütőben krémes puhára sütjük. Sülés közben a sütőtökben lévő cukortartalom karamellizálódik, és isteni édes lesz a végeredmény. Babáinknak adhatjuk magában, almával, burgonyával, későbbiekben akár céklával, körtével. Ízesíthetjük rozmaringgal, kakukkfűvel. Felnőttként pedig próbáljuk ki párosítani fahéjjal, csokoládéval, gyömbérrel, kínai ötfűszerrel.
Nagyobb babáknak a nap szinte összes étkezésébe beilleszthető:
- Reggeli italként: a sült tököt turmixolva joghurttal
- Krémként pékárura kenve
- Készülhet belőle leves
- Hús mellé köretként
- Desszertnek is remek: süthetjük belőle muffint, tortát, de lehet belőle puding avagy krém is
- Főzhetünk belőle lekvárt, chutneyt
Kisebbeknek adhatjuk magában, gyümölccsel keverve, főzeléknek burgonyával, köztes étkezésként túróval, reszelt sajttal, kásafélékbe keverve. A sütőtök esetében is érvényes az az általános szabály, hogy először csak magában kóstoltassuk és várjunk fél-egy napot, hogy ha a baba esetleg érzékeny lenne rá, azt könnyen ki tudjuk szűrni.