A kopár tél után újra színes lesz a világ, az emberek is erőre kapnak, tele lesznek örömmel, reménnyel. Otthonunk is ünnepel, barkaágakkal, aranyesővel és illatos tavaszi virágokkal díszítjük. Egészen régen, még a pogány időkben a tavasz első napja jelentette az új év kezdetét.
Az ünnep
Húsvét vasárnapjának legfontosabb eseménye az ételszentelés volt. A papok mindent megszenteltek, amit a hívők a kosarukban magukkal vittek: sonkát, bárányt, tojást, bort. A mise után pedig újra húst vehettek magukhoz. Innen az ünnep neve is.
A húsvét minden évben más-más napokra esik. A tavaszi napéjegyenlőség (március 21.) utáni első holdtöltét követő vasárnapon és hétfőn ünnepeljük.
A húsvét eredete
A keresztény húsvét elődje a zsidó pészah. Ekkor ünnepelték a zsidók Egyiptomból való kivonulását. Az Egyiptomot ért tíz csapás közül ekkor jött az utolsó és legsúlyosabb, a halál angyala elrabolta az összes elsőszülött fiút. Isten parancsára a zsidók bárányt áldoztak, és annak vérét az ajtajukra kenték, így nem érhette őket baj.
Pészah előestéjén fogyasztották el a szokásos széderesti vacsorát. Ez élesztő nélküli kenyérből és borból állt. Jézus is a szédert ülte meg, amikor elárulták és letartóztatták. A kereszténységben ez az utolsó vacsora.
Virágvasárnap: ezen a napon mindenki barkaággal megy a templomba, Jézus Jeruzsálembe való bevonulására emlékeznek. |
Ha az istennő kedvében szeretnénk járni:
Fessünk tojásokat és díszítsük fel otthonunkat!
Kertészkedjünk, palántázzunk! Minden magot egy kívánsággal ültessünk el. Ha kihajtanak, teljesül a vágyunk. Ha nincsen saját kertünk, sétáljunk sokat a közeli parkokban vagy erdőkben, és szedjünk virágot!
Ha kertünkben elégetünk egy hímes tojást, gazdag termésben lesz részünk!
Viseljünk élénk, színes ruhákat! Ez jót tesz a kedélyállapotunknak, és kicsit mi is újjászületünk.
Ne habozzunk, ha valami újhoz van kedvünk! Vágjunk bele, sikerülni fog!
A húsvét és a tavasz teljen a játékosság és a jókedv jegyében!
A húsvéti nyúl története máig tisztázatlan, de valószínűbb, hogy Ostarával, a germán istennővel áll kapcsolatban. A monda szerint a nyuszi eredetileg madár volt, akire az istennő megharagudott, és bosszúból négylábúvá változtatta. Egy másik, német történet szerint egy félreértés miatt lett a nyúl a húsvét jelképe. A tojáshozó császármadár, a Haselhuhn nevének lerövidülése volt a Hase szó, ami nyulat jelent. A harmadik változat szerint pedig a nagyon szapora nyuszi a természeti népeknél a termékenység szimbóluma volt. |