Az egyik leggyakrabban elhangzó mondat év elején talán az, hogy „nincs elég akaraterőm, hogy lefogyjak”. Jellemzően január második felében kezdjük el ezt hangoztatni, amikor kiderül számunkra, hogy a nagy lelkesedés, amivel belevágtunk a fogyókúrába, valahogy megcsappant, és egyre nehezebb ellenállni a nassolásnak, amikor este leülünk filmet nézni a kanapéra. A probléma az, hogy akaraterővel akarunk lefogyni, pedig valójában egész másra lenne szükségünk hozzá.
Akaraterő vs. célok
Dr. Juliana Breines szociálpszichológus azt állítja, hogy akaraterő egyáltalán nem szükséges a fogyáshoz, ezt az állítását pedig egy 2012-es kísérlettel támasztja alá, melyből kiderül, hogy ha az ételről van szó, akkor nem annyira impulzív, hanem inkább logikus döntéseket hozunk, attól függően, hogy milyen cél lebeg a szemünk előtt. Ha a fogyókúránk esetében azt mondja nekünk valaki, hogy mondjunk le a kedvenc ételeinkről a fogyás miatt, akkor a döntésben több tényező is szerepet játszik:
- mennyire bízunk az emberben, aki erre kér minket;
- mennyire vonzó a cél, amit el akarunk érni a lemondásokkal;
- mennyire reális a cél, amit igyekszünk elérni úgy, hogy nem eszünk meg mindent, ami a szemünk elé kerül.
Ezek alapján a szociálpszichológus azt javasolja, hogy ha megfogadtuk, hogy lefogyunk idén, akkor ne az akaraterőnket akarjuk megacélozni, hanem vizsgáljuk át a célkitűzéseinket. Ha nem elég erős a cél, amit el szeretnénk érni, nem látjuk magunk előtt kristálytisztán, hogy milyen előnyökkel jár majd a fogyás, az egészségesebb életmód, akkor nem tudunk minden pillanatban a cél érdekében lépéseket tenni. Márpedig a fogyás csak úgy érhető el, ha percről percre letesszük mellette a voksunkat és napjában ezerszer is meghozzuk azt a döntést, hogy a fogyást támogató ételek után nyúlunk és felállunk a kanapéról, hogy mozogjunk.
A sikeres fogyás titka
Nincs varázslat, csak az működik hosszú távon a fogyásban, ha egészségesebb ételeket választunk és rendszeresen mozgunk. Ez a kettő együtt képes leolvasztani úgy a kilókat szép lassan, hogy ne hízzunk vissza mindent pár hónap múlva.
A célkitűzés ereje
Ahhoz, hogy egy újévi fogadalom ne fulladjon kudarcba, a lehető legpontosabban kell tehát megfogalmazni a céljainkat. A fogyás esetében nem elég, ha annyit mondunk, hogy „le fogok fogyni”, mert ez túl általános, nem tartalmazza azt, hogy miért akarunk lefogyni, milyen változást akarunk elérni és pontosan mennyit, hány hónap alatt akarunk leadni. A legegyszerűbb az, ha fogunk egy füzetet, kinevezzük fogyásnaplónak és az első oldalra pontokba szedjük, hány okunk van az életmódváltásra és a fogyásra.
A fő célunk a minél pontosabb célkitűzéssel az, hogy biztosan lássuk, mennyivel jobb lesz az életünk egy egészségesebb testben, mert ha bizonytalanok vagyunk a célunkban, akkor szinte garantált lesz a kudarc. Akaraterő helyett tehát a sikeres fogyókúrához az kell, hogy higgyünk a célunkban és az eszközben, ami elvezet a vágyott eredményhez, azaz a fogyáshoz.
Az egészséges életmód:
- Egészséges életmód: hóbort vagy tudatos döntés?
- Egészséges életmód? Erre figyelj!
- Az „utolsó vacsora szindróma”, ami miatt nem bírsz lefogyni