A világjáró társulat 2008-ban ismét hazánk felé veszi útját: 2008. február 14-16-án Budapesten, míg február 19-én Debrecenben kápráztatják el a japán ritmusok a magyar közönséget.
A Yamato több mint 1000 előadása során több tucat országban (Japánban, Kínában, Dél-Koreában, Indonéziában és Szingapúrban, Dél-Amerikában és Európában) mutatta már be műsorait, ezidáig több mint egymillió ember előtt. A fellépő társulat tíz tagból áll, férfiak és nők fele-fele arányban. Átlagosan huszonöt évesek, rendszeres edzéssel tartják testüket karba. A Yamato őrangyala a nagy taiko dob, amely 1,7 méter átmérőjű, és több mint 500 kilót nyom, a dobtest pedig 400 éves fából készült. A szívdobbanás különböző hangjait próbálják meg visszaadni ezzel a nagydobbal, és a másik negyven, különböző méretű taikoval. Ütéseink összhangban állnak a közönség szívverésével, azzal a céllal, hogy a szereplők gondolataival egyesülni tudjanak.
„Amióta csak megalapítottuk a Yamato – The Drummers of Japan társulatot, az egyes ütések és hangok fontosságát helyezzük előtérbe. A taiko dobolásban nagyon fontos szerepe van az ütések összekapcsolódásának, szinte olyan ez mint az emberi élet, amely a különböző napok adott pillanatainak láncolata, vagy a történelem maga, amely a Földünkön élő számtalan ember közötti kapcsolatból alakul ki. Minden energiánk és gondolatunk átáramlik az ütések erejébe, hangjába. Megállapíthatjuk, hogy saját szívverésünk viszi előre a múltat a jövő felé, és szívdobbanásaink láncolata az élet alapja. Azért dobolunk, hogy előadásainkon elgondolkodhassunk egy ütés, egy hang, avagy a kompozíció fontosságán és hatásain.” – nyilatkozta a társulat alapítója és művészeti vezetője, Masa Ogawa.
A taiko, vagy más néven wadaiko, eredeti jelentése: japándob – vagyis a szó eredetileg egy bizonyos, Japánban használt ütőhangszertípusra vonatkozik. Az 1900-as évek közepétől azonban a taiko kifejezés már egy zenei stílust jelöl, mégpedig a japán dobokon játszott csoportos dobstílust, amelyet az ötvenes években Oguchi Daihachi fejlesztett ki, nagyjából a ma ismert formának megfelelően. A taiko mint csoportos dobstílus tehát viszonylag fiatal művészeti ág, noha előzményei a japán zenében több száz éves múltra tekintenek vissza. Az elmúlt fél évszázadban ugyanakkor a taiko olyan népszerűségre tett szert,
ami Japánban több mint 5000 csoport megalakulását eredményezte, együttesenként átlagosan 12-15 fő részvételével. Míg azonban a műfaj vonzereje Amerikában, Nyugat-Európában, Ausztráliában és más országokban is újabb és újabb taiko-csoportok születéséhez vezetett.
Tavaly Budapesten a Kongresszusi Központban 10 teltházas koncertet adott a csoport, Budapest mellett pedig Debrecenben is felléptek. Immár tizenöt éve szólaltatják meg a Yamato szereplői a hangszereiket, évről-évre új utakat keresve, hogy így közvetítssék a taiko varázslatos világát. Az idei előadás egy teljesen új köntösbe öltözteti a már sokak által jól ismert műsort, hiszen egy teljesen más helyszínen lép majd fel, ezúttal az Arénában. Így kapta az „Aréna Változat” nevet is a produkció, hiszen ez a helyszín alapjaiban formálja át a Yamato világát. Egy új hangulat társul az új helyszínre adaptált látványhoz, amely nemcsak hang-és fénytechnikájában változott, hanem hatásaiban is. A nagyobb színpad és több nézőt befogadó Aréna egyértelműen másként és más eszközökkel fogja megérinteni a közönséget, mint a korábbi előadás. Ez a felújított verzió ügyel a helyszín adottságaira, és előnyévé teszi a nagy tereket, többezres közönség figyelmét, s modernizálva, de mégis a régi szellemben nyújtja a Yamato-műsorok hangulatát, ügyelve arra hogy az előadás alatt az együttesnek is oly fontos nézőkkel való folyamatos kapcsolat megmaradjon.
Az előadás a következő helyszíneken és időpontokban lesz látható:
2008. február 14-16., Papp László Sportaréna, Budapest
2008. február 19., Főnix Csarnok, Debrecen
Jegyek kaphatók a TicketA hálózatában tel. (1) 422-2682, www.ticketa.hu, Debrecenben a Tourinform irodákban (52) 412-250, valamint a www.podiumprodukcio.hu oldalon.
További információk: