Aki mélyebben érdeklődik a divat iránt, biztosan találkozott már a knock off angol kifejezéssel, amellyel a majdnem “szóról szóra” lemásolt ruhadarabokat és cipőket illeti a szakma. A jelenséggel világszerte találkozhatunk, magyar márkákkal is előfordult már, hogy kollekciójuk máshonnan ismerős ruhákból állt, de nemzetközi szinten is bevett gyakorlatról beszélünk.
A fast fashion áruházláncok gyakran a luxusmárkák darabjaival közel azonos fazonokkal jelentkeznek, természetesen jóval olcsóbb változatban – a vásárlók legnagyobb örömére. De gyakorlatilag még a legdrágább, legismertebb nevek is “inspirálódnak” egymás kollekcióiból és persze a letűnt korok stílusából. Továbbá léteznek olyan ikonikus modellek, minták is, amelyeket olyan gyakran és mértékben másolnak világszerte, hogy a vásárlók már nem is tudják, mi az eredeti forrás.
Ilyen knock off vagy másolat ruhadarabokat a körforgás természetéből adódóan a használtruha-boltokban is jó eséllyel találhatunk, különféle minőségben. A legolcsóbb márkáktól a meglepően drágáig mindenfélébe belefuthatunk, be is bizonyítjuk.
Chanel-kabátka – Chanel jellegű Kookaï kabátka – Háda |
Mivel a legtöbbet másolt modellek egy jelentős része Coco Chanel nevéhez fűződik, kezdjük a nagy hatású francia tervező egyik ötletével felsorolásunkat! A durván szövött anyagból készült, általában pasztellszínű, gallér nélküli, zsebes, nem karcsúsított és rövid női blézer szakmai körökben eleve Chanel-kabátkaként ismert, és olyannyira klasszikusnak számít, hogy szinte állandóan kapható valamely márka neve alatt. Egy igazi Chanel persze milliókba kerülhet és nagyon kevesek számára megfizethető, de ez a Kookaï változat is igen csinos darab.
Diane von Furstenberg átkötős ruha – Gerard Darel átkötős ruha – Háda |
Szintén meglehetősen ikonikus és valódi újításnak számított az átkötős ruha, amelyet Diane von Furstenberg 1972-ben mutatott be. A praktikus és szinte minden alakon jól mutató megoldás azonnal sikert aratott, és persze nem csak a DVF márka gyárt hasonlókat. Egy eredeti Diane von Furstenberg 100-150 ezer forint körül lehet, de újonnan ez a selyem Gerard Darel-ruha sem olcsó. Turiban viszont tényleg fillérekért megkaphatjuk.
Dolce & Gabbana selyemruha – M&Co csillagos pamutruha – Angex |
Tavaly-tavalyelőtt a Dolce and Gabbana párosnak köszönhetően egy időre hatalmas divat volt a kisebb-nagyobb csillagokkal teleszórt mintázat ruhában, kötöttáruban és kiegészítőkben egyaránt. Hogy, hogy nem, számos olcsóbb márkának is pont akkor jutott eszében hasonló mintájú holmikat piacra dobni… A boltokat olyan szinten özönlötték el a csillagok, hogy a vásárlók hamar megunták, de a másolatokat készítő cégek számára már egyetlen szezonnyi bevétel is komoly nyereséget jelenthet.
Stella McCartney-ruha – Aqua by Aqua ruha – Háda |
Bár a cikk elején azt mondtuk, nagyon nehéz újat kitalálni a divat területén, azért Stella McCartney elég ügyes ötlettel állt elő 2011-ben. A nyilvánosan először Kate Winslet által viselt, “csodaruhának” keresztelt, optikailag igen előnyös fazon azonnal millióféle másolatban árasztotta el a piacot, és még mindig népszerűnek számít. Nem meglepő, hiszen az optikai tulajdonságai nem változtak. Ez az Aqua by Aqua ruha ráadásul rengeteg elasztánt is tartalmaz, így fűzőszerűen alakítja viselője alakját.
Isabel Marant-ruha – Jigsaw ruha – Háda |
Isabel Marant francia tervező ugyan nem mondható forradalmi újítónak, de igen ügyesen mixeli a stílusokat, ráadásul ruhái kifejezetten kényelmesek. Másolását nehezebb felfedezni, mert kevés a jól beazonosítható modellje, de ez a fekete alapon mintás, laza ruha szerintünk egyértelműen Isabel Marant-t követve készült. Ez persze semmit nem von le a szépségéből, viszont jóval olcsóbban meg lehet venni, turiban meg főleg!
Malene Birger-kardigán – James Lakeland kardigán – Háda |
Évek óta dübörög a motoros-rocker stílus, a cipzáras megoldások még az idén is trendinek számítanak. Nem tudnánk megmondani, ki készített először motoros bőrdzsekire emlékeztető kardigánt, de az biztos, hogy azóta is tele vannak velük a boltok. A drágábbik változat összehasonlításunkban egy dán tervező, Malene Birger nevéhez fűződik, a valamivel olcsóbb megoldás pedig egy skót márkának, a James Lakelandnek köszönhető. Mindkettő nagyon dögös, ugye?
Vintage Chanel-kardigán – Charles Thyrwitt-kardigán – Háda |
Chanellel kezdtük és fejezzük is be vele! A kis fekete ruhát is kitaláló tervező nagy híve volt az egyszerűségnek és a praktikumnak, ráadásul igen kedvelte a férfiruhákat és a sötétkék színt. Ma már nehéz elképzelni, hogy ez a kék-fehér kardigán annak idején férfiasnak hatott a korabeli túldíszített női holmikhoz képest. A modell kiállta az idők próbáját, gyakorlatilag folyamatosan másolják. Egy valódi vintage Chanel szinte megfizethetetlen, de ez a Charles Thyrwitt-másolat már jóval könnyebben elérhető. És ugyanolyan meleg.