Tavaszi vetés
Ha fűmagot szeretnénk vetni, talajlevegőztető géppel 6-10-szer menjünk keresztül a területen, mert rengeteg üreget kell létrehoznunk, hogy javítsuk a talaj megjelenését és sűrűségét.
A megművelt földet körülbelül egy hónapig hagyjuk állni, mielőtt bevetnénk.
Ha közvetlenül az átforgatás után vetünk, az üregeknél lévő magok kicsíráznak és gyorsabban növekednek, mint a földben lévők, így a gyep egyenetlen, foltos kinézetű lesz.
A talajszellőztetést a vetéssel kapcsolva a gyepnek vadonatúj megjelenést adhatunk, s ez közel sem kerül akkora erőfeszítésbe és költségbe, mint az egész terület felszántása.
Gyeppótlás
A hideg évszak elmúltával előfordul, hogy a tavalyi szép zöld gyep néhol foltos. A puszta, kopott földpontokat azonban hamar eltüntethetjük:
– Ha a gyep egyes helyeken kikopott, eltűnt, vasgereblyével lazítsuk fel a területet, majd szórjuk be fűmaggal (felülvetés).
– A fűmag mennyisége ilyenkor a fele legyen a fűvetésnél szükségesnek, vagyis 1,4-2 dkg négyzetméterenként.
– A kiszórt magokat 1-2 cm vastagon takarjuk be termőfölddel, hogy megakadályozzuk a csírázó magok kiszáradását.
– Ezután lapáttal tömörítsük a földet.
Teljes fűcsere
A kikopott vagy nagyon gyomos foltokat legjobb, ha sekélyen (5-10 cm mélyen) felássuk, alaposan megtisztítjuk, majd a területet gereblyével elegyengetjük és hengerezzük.
Az így előkészített talajra négyzetméterenként 3-4 dkg fűmagot szórjunk, amit a fent leírt módon termőfölddel takarunk. A magvetés után a területet alaposan itassuk át. Ha száraz az idő, a rendszeres öntözésre a magok kikeléséig, illetve a fű megerősödéséig szükség lehet.
Megoldás a gyepkocka
Drága, de biztos és gyors módszer a gyeptéglával pótlás. Azonban ez csak akkor jó, ha a gyeptégla, illetve a kertünk gyepét alkotó fűfajok legalább hasonlóak. Másként ezek a területek nem olvadnak bele a meglévő gyepbe, hiszen a bennük lévő fűfajok eltérő növekedésűek és színárnyalatuk is más. Fontos, hogy az egymás mellé rakott gyeptéglákat az illeszkedési helyeknél szórjuk be fűmaggal (1 dkg/m2), ami ha kikel, a táplálkozási pontokat eltakarja. A lefektetés után alaposan öntözzük be a területet.