Anyagát tekintve ez is készülhet fából, vagy tégla, terméskő és fa kombinációjából. A kerti pavilon lehet négy, vagy többszögletű, de akár kör alaprajzú is. A tető ettől függően lehet gúla, kúp, de lehet sátor-, vagy nyeregtetős is. A tetőzet hajlásszögét az határozza meg, hogy milyen tetőfedő anyagot használunk, ebből nagy a választék, a bitumenes zsindelytől kezdve alumínium, vagy acél trapézlemezen át egészen a fazsindelyes, cserepes, vagy nádfedésig.
A szerkezet ki kell, hogy bírja a hó- és szélterhelést, nagyobb tetőfelület esetén pedig a csapadék elvezetéséről is gondoskodni kell.
Egy kertben a szaletli nagyban növeli a környezete esztétikai értékét, akár önmagában is, de lugasokkal, pergolával kombinálva még hangsúlyosabb szerepet kaphat.
Sütő- és tűzrakó hellyel kiegészítve alkalmassá válik családi, vagy társas összejövetelekre. Ezek lebonyolítására feltétlenül kényelmes székek, padok elhelyezése célszerű, amelyek, mivel fedett helyen vannak, igényesebb kivitelűek is lehetnek. A szaletlik egy részén kialakítható zárt tároló, amelybe a különböző kerti bútorok, kertészkedő eszközök elzárhatók.
Ha a terepviszonyok megkívánják a szaletlik építhetők bevágásba, így egyik oldaluk akár támfalként is funkcionálhat. Oldalfalának nem kell feltétlenül tömörnek lennie, apácarácsos borítással is készülhet, amit növénnyel befuttatva még kellemesebb, természet közelibb látványt fog nyújtani. A szaletliket legtöbbször napközben, nagy melegben használjuk hűsölésre, de meleg nyári estéken is szívesen tartózkodunk ott.
Ilyenkor viszont jó, ha van áramvételi lehetőség, hogy lámpát tudjunk elhelyezni, ami mellett megvacsorázhatunk, vagy olvasgathatunk is.