Vidám harmónia
A különböző vastagságú, puha filc újra hódít, visszafogottabb és élénkebb színeivel megannyi lehetőséget kínál a díszítésre. A letisztult formájú virágok egyszerűsége a skandináv stílust idézi, amelyet azonban a vidám színek variálása tesz igazán lendületessé. Talán ez a teríték készül el a leggyorsabban, hiszen a pillanatok alatt kivágott virágfejek néhány öltéssel összevarrva önálló tárgyakká válnak, arra várva, hogy főtt tojást ültessünk rájuk, vagy éppen a poharat díszítsük velük.
Asztalközép és tojástartó
Alapanyagok, kellékek egy négyszemélyes teríték elkészítéséhez:
sablonok
színes vastag filclapok (fűzöld, sárga, narancssárga, piros, kék, fehér)
25 cm törtfehér barkácsfilc (140 cm széles)
színes hímzőfonal
olló, hímzőtű, körző, illanós filc
fehér gyertyaviasz
talpas kanóc
barna tojások
Kattints a képre! |
Az elkészítés menete:
1. A rét és a fűcsomók
A zöld filcből vágjunk ki egy 30 cm átmérőjű kört a rétet imitáló asztalközép alapjául, ezenkívül még néhány 8,5 cm-es kört a kis fűcsomóknak, amelyekre a tojásokat ültetjük. A körök szélét vagdossuk be 1 cm mélyen, viszonylag sűrűn, majd kissé borzoljuk össze a fűszálakat. Ha egyenként megpödörjük a rojtokat, még lazábban fognak állni.
Kattints a képre! |
A mellékletben található minták alapján készítsünk sablont a virágról. Tegyünk egymásra egy nagyobb és egy kisebb (A1-2 és B1-2 vegyesen), eltérő színű virágot, helyezzük a fűcsomóra, illetve az asztalközépre. Dupla szállal, fölülről öltsük át a három réteget. Alulról öltsünk vissza, és egyszerűen csomózzuk meg a szálakat. A végét vágjuk le. Az asztalközépre kerülő virágok közepébe a tojássipkánál leírtak szerint rögzíthetünk egy-két bibeszálat is.
Kattints a képre! |
A mellékletben megadott mintáról készítsünk sablont, helyezzük a filcre, és illanós filctollal rajzoljuk körbe. Vágjuk ki a formát, a két jelölésnél vágjuk be az anyagot, majd akasszuk egymásba a végeket. Két sárga filccsíkot keresztben tegyünk egymásra, helyezzük a kisebb virágra, majd az egészet a szalvétagyűrű virágára. A tojás-tartónál leírt módon öltsük össze színes fonállal az anyagrészeket úgy, hogy a virágfejeket kissé elforgatva igazítsuk egymásra.
Tojássipka
Hajtsuk félbe a vékonyabb filcet, majd sablon alapján vágjuk ki a tojássipka két oldalát. Dupla szállal, fércöltésekkel varrjuk össze, mint a pohárfogónál (a 14. oldalon). A szálvégeket egyszerűen csomózzuk össze az anyag szélén. Vágjunk ki két virágot (B2); illesszük közéjük a tojássipka csúcsát, két-két sárga csíkot tegyünk a közepükre, és néhány öltéssel varrjuk össze.
Pohárfogó
Az elkészítés menete:
Kattints a képre! |
Szabjunk a vékony barkácsfilcből egy kb. 5×20 cm-es csíkot, fogjuk a pohárra, és gombostűzzük össze úgy, hogy szorosan simuljanak a pohár falára. A csík mérete a pohár formájától függően változhat. Dupla szállal, fércöltéssel varrjuk össze az oldalát, a fonalból legalább 6 cm-es darabot hagyva az elején. Ha elkészültünk, az egyik szálat mindkét oldalon húzzuk vissza, és csomózzuk össze a filc szélénél.
Kattints a képre! |
Vagdossuk be sűrűn az anyagdarab szélét, kb. 2-3 mm-re megközelítve a varrásvonalat. Borzoljuk kissé össze a rojtokat.
Természetes szépségüket mutatják a barna tojáshéjakba öntött fehér gyertyák, különösen jól mutatnak a tarka asztaldekorációk között. A natúrszínű tojások egyik végére fúrjunk kis lyukat, és óvatosan tördelve a széleit tágítsuk ki a nyílást kb. 1 forintos nagyságúra. Ne legyen ennél nagyobb, mert csak így lesz tojásdad alakú a gyertyánk! Távolítsuk el a tartalmát, mossuk ki és szárítsuk meg a héjat. Állítsunk bele egy talpas kanócot, majd olvasszunk fel viaszgranulátumot és töltsük fel a viasszal. (A 11. oldalon részletesen
leírtuk a tojáshéjakba való gyertyaöntést.) Hagyjuk megdermedni a viaszt. Ha már teljesen megkeményedett, tördeljük tovább a tojáshéjat, hogy még inkább láthatóvá váljon a benne lévő viasztojás.
A
A teljes díszítés megvalósítható 4800 forintból. |
vastag filclapok (30×45 cm, 4 mm vastag), 590 Ft (Kreatív Hobby, Bázis Kreatív)
barkácsfilc, 120 Ft/A4 (Alkotó Kuckó)
viaszgranulátum, 240 Ft/csomag (Színes Ötletek Boltja)