Már régen elmúltak azok az idők, amikor újnak számított a műanyag, és kiszorította a természetes anyagokat, amelyek minden korban szerves részét képezték a lakásbelsők kialakításának. Nemcsak a lakberendezés, de a tervezés is a természet felé fordult, így született meg az organikus dizájn és építészet, ami szemben áll az ésszerűen és funkcionálisan tervezett tárgyakkal, helyettük a lágy és szabad formákat, valamint a természetes matériákat helyezi előtérbe. Nem zsákmányolja ki környezetét, hanem igyekszik minél jobban hozzákapcsolódni, és éppen természetközelsége miatt jó kapaszkodó a városlakó embereknek.
Többféle stílusban
A természetes anyagok hallatán mindenkinek a vályogház és a lakkozott fabútor jut eszébe, vagy legfeljebb a fonott kosár, pedig megjelenési formájuk sokkal színesebb és változatosabb, több stílusban megállják a helyüket, illetve jól ötvözhetők más bútorokkal és kiegészítőkkel.
A természetes anyagok jól illenek a vidéki stílushoz legyen az akár provence-i vagy éppen toszkán , illetve a keleti és az egzotikus stílushoz is. Ha erőteljes, harsány színekkel kombináljuk őket, akkor egy csepp Mexikót idézhetünk fel, ha pasztellszínekkel, akkor inkább a keleti nyugalmat. A barokk fennhéjázósságát és bujaságát tovább fokozhatjuk drága selymekkel, de egy sötétre pácolt, szögletes, ám elegáns fabútor szerves része lesz a modern stílusú szobának is.
Fotó: Schäfer Butik |
Örökké szép?
A természetes anyagokból készült használati tárgyak bírják a mindennapos használatot és a párás levegőt, ugyanúgy időtállóak, mint szervetlen társaik. A fa megfelelő felületkezelés után hosszú évekig, akár évtizedekig is szép marad. (Közben a divat háromszor elfelejti és újra megszereti az organikus dizájnt.) A fa olajozása és viaszolása megőrzi természetességét, de egyben megóvja és vízállóvá is teszi. A parafa lakberendezési felhasználása ugyan nem rendelkezik tekintélyes múlttal, de egyre kedveltebb, mert kezelés nélkül is vízálló, hőszigetelő, penész-, baktérium- és korhadásálló, ráadásul rovarok, rágcsálók sem támadják meg. A kövek tartósságához pedig nem is férhet kétség.
A legtöbb természetes anyagból készült tárgynak jót tesz az idő, rusztikussá és egyedivé kopnak.
Lámpabura rizspapírból (Fotó: IKEA) |
A fürdőszobában és a vizes helyiségekben használhatunk mészkövet, illetve csempe helyett akár kavicsot, köveket is. Érdemes kiemelni a magyar márványként emlegetett tardosi vörös mészkövet, amely abszolút a luxus érzetét kelti, de manapság változatos mintázatú és színű kövek közül lehet választani. Nemcsak természetes hatása, hanem játékossága miatt is érdemes egy-egy csempe helyett apró kavicsokkal vagy tengerparti kagylógyűjteményünkkel dekorálni, de akár egy hosszabb csíkot is kirakhatunk belőlük.
A műanyag kilépőt bambuszra cserélhetjük, a műanyag zuhanytálcát pedig teakfa rácsozattal helyettesíthetjük. A műanyag poharakat, tárolókat üvegre lehet cserélni, a műanyag akasztókat és tartókat pedig fára.
Halál a laminált parkettára!
Még mindig népszerű a hajópadló és a parketta, de megfordult a trend, a sötétebb árnyalatok helyett most a világosabbak a divatosabbak. A természetes anyagok falburkolatként is reneszánszukat élik, igaz, a piros téglát felváltotta a terméskő, sőt, sokszor lakásbelsőkbe eddig külső burkolatként ismert kövek kerülnek, így bent is úgy érezhetjük magunkat, mintha a szabadban lennénk egy sziklafal mellett.
Műanyag helyett ne csak kacérkodjunk a gránittal, hanem használjuk is. A bőrkanapé nem megy ki a divatból, csak a stílusa változik, és töretlenül népszerűek a rattan ülőgarnitúrák. Ha nem akarunk teljes átalakításba fogni, akkor egy tengerifű vagy gyékényszőnyeggel, néhány bambusztárolóval és kiegészítővel és egy fonott puffal máris meg tudjuk változtatni a nappali hangulatát.
A terméskő a nappaliban is jól mutat |
Hálószobatitkok
A már hagyományosnak számító papírtapéták mellett egyre gyakrabban bukkannak fel a bambusz-, szizál- és gyékénytapéták, amelyek önmagukban vagy papírtapétákkal kombinálva egzotikus és elegáns környezetet teremtenek. A gardróbra vagy ruhásszekrényre papírajtókat is tehetünk, és a hajópadlóra szizál- vagy tengerifű futót fektethetünk. A hálószoba tipikusan az a hely, ahol széles teret engedhetünk a nemes textileknek: len ágynemű vagy -függöny, gyapjútakaró, selyem- és bársonypárna.
Dekorálj szomorúfűzzel! |
Apró-cseprő
Kiegészítőket asztalterítőt, tányéralátétet, tálcát, kaspót szintén találunk természetes anyagokból, de saját magunk is készíthetünk, még akkor is, ha nem vállalkozunk kosárfonásra. Nyáron a szomorúfűz külső kérgét könnyen le lehet szedni, majd a fehér ágat kiszárítani és lakásdíszként használni. Merített papírból vagy rizspapírból lámpaburát csinálhatunk, és megunt éjjeli lámpánkat is felújíthatjuk.
Bizonyos kövek szappantartóként, levélnehezékként és gyertyatartóként is funkcionálhatnak. Préselt virágokból és levelekből egyszerű összeállítani faliképeket, és ha bátrak vagyunk, akkor akár készíthetünk kézzel festett selyemfüggönyöket is.
Lakberendezési tippek olvasóinktól fórumajánló |
Kreatív lakberendezés » Fürdőszoba-lakberendezés » Amatőr lakberendezők » Segíts lakberendezni! » |