Az állatra rögzíthető hámot olyan szenzorokkal látták el, amelyek nyomon követik a kutya testtartását és életfunkcióit. A hámra rezgő motorokat is szereltek, ezek segítségével kommunikálhat az ember a kutyával, amikor az nincs a közelében. Az okoshám segíthet a kutyakiképzésben, javíthatja a munkakutyák és gazdáik együttműködését.
A hámot mozgásérzékelőkkel látták el, amelyek a kutya testbeszédét, azaz kommunikációja elsődleges eszközét értelmezhetik. Így az ember látótávolságon kívül is nyomon követheti, mikor ül, áll, szalad az eb – mondta David Roberts, az Észak-karolinai Állami Egyetem munkatársa, aki a prototípus fejlesztését segítette.
A pulzus és a testhőmérséklet mérésével az állat testi állapotáról is gyűjthető információ. Ezek jelezhetik az embernek, ha a kutya izgatott vagy ideges.
A kutyával való kommunikáció új színnel gazdagodhat: a hám rezgő motorjai működtetésével a gazda megerősítheti a szóbeli parancsot, vagy akkor is ráveheti az állatot egy tevékenységre, ha az nincs közelében. Az okoshámot ki lehet egészíteni további műszerekkel is: mikrofonokkal, kamerákkal, a környezet jeleit érzékelő szenzorokkal, amelyek hasznos adatokat rögzíthetnek, ha a kutya például katasztrófa sújtotta területen dolgozik.