nlc.hu
Otthon
“Az olcsó kínai tucatárukkal nem tudunk versenyezni”

“Az olcsó kínai tucatárukkal nem tudunk versenyezni”

Hosszú szünet után tért vissza az ékszerkészítéshez Máté Kinga, akit a gyerekei biztattak és gitármániás férje inspirált. Így alakult, hogy pengető formájú ékszereket kezdett készíteni, és valami olyat alkot, amit máshol nemigen látni.

Hogyan jutott eszedbe a gitárpengető mint alapforma?
Férjem igazi gitármániás, neki készítettem az első pengető-nyakláncot ajándékba. Kamaszkorától fogva több amatőr bandában játszott, jelenleg hobbizenész és hangszerésztanuló, valamint Aktív Gitár néven blogot ír.

Honnan szerzed a pengetőket?
Magam készítek mindent. A pengetőket réz- vagy alpakkalemezből kézzel fűrészelem ki, majd reszelővel simítom, csiszolom, polírozom. Minden művelet kézi munka. A mintákat többnyire vegyszeres maratással, néha kézi fűrészeléssel alakítom ki, majd stílus és megrendelői igény szerint antikolom, illetve tükörfényesre vagy selyemfényűre polírozom.

1 fotó

Hogyan lettél ékszerész?
Már gyerekkoromban készítettem drót és préselt virágos ékszereket, huszonévesen kreatívboltokban és a Budai Várban árultam őket. Ezután hosszú szünet következett, más dolgok kerültek előtérbe. Négy éve kezdtem újra foglalkozni ékszerkészítéssel, és egy évre rá beiratkoztam egy ötvösképzésre.

Ki volt a mestered?
Először egy ékszerkészítő csoportba kerültem be, nagyon sokat tanultam a lányoktól, azóta is rengeteg tapasztalatot osztunk meg egymással, ami óriási segítség a fejlődésben. Visszaadták a lelkesedésem, nagyon erős motivációt jelentett, ennek hatására iratkoztam be a felnőtt ötvösképzésre.

Az első igazi mesterem, Koburger Zsolt, nemcsak a technikát mutatta meg, hanem ihletően is hatott ránk, teret engedett az önálló elképzeléseknek és nem korlátozta a fantáziánkat. Eleinte talán ő se gondolta, milyen csodálatos alkotások születnek az év végére, de végül érezhetően büszke volt ránk. Jermakov Katalin műhelyében szintén rengeteg új ismeretet szereztem, ő nemcsak szakmai tudást adott át, hanem egy modern szemléletmódot is.

Ki a példaképed?
Mesterem, Koburger Zsolt, illetve külföldi példaképem Hairy Growler, aki egy igazi zseni, ezüst pénzérmékből bármit kifűrészel.

Hogyan lehet ma Magyarországon ékszerészként sikert elérni?
A kézművespiacon talán ékszerészből van a legtöbb, így néha az volt az érzésem, hogy szinte lehetetlen sikereket elérni. A hazai fizetőképes kereslet viszonylag szűk, a kézművestermékeket pedig nem becsülik meg igazán, a kínai tucatáruk elképesztően alacsony áraival mi nem tudunk versenyezni. Szerencsére azért lehetőséget ad a kitörésre, ha valaki képes egy olyan termékkategóriában igazán egyedit alkotni, amiből még kevés van a piacon, de igény mutatkozik rá.

Nekem a Meska segített, nagyszerű összekötő kapocs a kézművesek és vásárlók közt. Komoly lehetőséget jelent, hogy saját virtuális boltot nyithattam, ahol bemutathatom az alkotásaimat az érdeklődőknek, és ők kényelmesen, könnyen használható felületen, többféle fizetési lehetőséggel vehetik meg a nekik tetsző terméket, én pedig egyszerűen tudom nyilvántartani és kezelni a megrendeléseket. A boltomban most már lehet fizetni bankkártyával is.

Miért pont Amuletta a boltod neve?
Az amulettnek van egyfajta személyes varázsa, mindenképpen valami olyasmit akartam, ami kifejezi a kötődést, az “a” végződéssel pedig kicsit egyedibbé tettem.

Mi a terved 2015-re?
Az a vágyam, hogy jövőre új termékekkel álljak elő: az amerikai piacon nagyon népszerű betűbeütéses ékszerekkel fogom bővíteni a kínálatot. Ezzel gyorsabban és egyszerűbben tudok személyre szabott szövegeket az anyagba ütni adott stílusú betűbeütő készletekkel.

Az olcsó kínai tucatárukkal nem tudunk versenyezni

NÉVJEGY
Amuletta, azaz Máté Kinga Telkiben él, a negyvenes éveit tapossa, van egy kamasz lánya és egy fia, akik az elejétől fogva sokat biztatták, és ahogy ő mondja, “elviselték újabb és újabb hóbortjait”. Férje műszaki dizájner, vele négy éve ismerkedett meg, és tavaly májusban házasodtak össze. Ő is a kezdetektől támogatta Kinga munkáját, gitárosként ötletekkel, sőt néhány konkrét minta tervezésével részt is vett benne (ilyenek például a híres gitárosok portréi). A születésnapjára néhány saját tervezésű mintát is kapott tőle, az ezekkel készült új művei hamarosan láthatóak lesznek a Meskán.

 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top