A tollkabát bármennyire praktikus viselet, egy viszonylag kényes ruhadarabról van szó, a tisztítása kihívást jelenthet, hiszen ha összecsomósodnak a tollak, már nem sok hasznát vesszük szegény kabátnak. Sokan emiatt nem is mernek erre a feladatra maguk vállalkozni, inkább elviszik egy ruhatisztító szalonba, ahol viszont több ezer forintot kell otthagyni a kasszánál. Aki viszont érez magában elég bátorságot,természetesen otthon is megpróbálkozhat vele, és dönthet úgy is, hogy inkább kézzel mossa ki a kabátját vagy inkább a mosógépre bízza. Bármelyik módszert is választjuk, először természetesen érdemes elolvasni, hogy mi áll a kezelési útmutatón, mire érdemes figyelni.
Előtisztítás
- Első lépésként ellenőrízük, hogy semmi ne maradjon a zsebekben, húzzuk fel az összes cipzárt, gomboljuk be az összes gombot, kapcsoljuk be az összes kapcsot.
- Ezután próbáljuk meg a felszíni szennyeződéseket eltüntetni, ehhez elég egy tiszta, száraz ruhával áttörölni a kabátot. Ha találunk néhány makacsabb foltot, akkor valószínűleg már ennél a lépésnél szükségünk lesz valamilyen tisztítószerre, ha biztosra akarunk menni, akkor természetesen érdemes speciális mosószert beszerezni. Ebből öntsünk egy kisebb mennyiséget a problémásabb szennyeződésekre, és hagyjuk rajtuk úgy 15 percig.
- Ha ezzel megvagyunk, akkor a fürdőkádat vagy mosdókagylót töltsünk meg meleg, de nem forró vízzel, majd helyezzük bele a kabátot, óvatosan keverjük meg a fizet, majd hagyjuk ázni a kabátot 10-15 percig. Ezután engedjük le a vizet, és nagyon gyengéden nyomkodjuk ki a felesleges vizet a kabátból.
Kézi mosás
- A fürdőkádat vagy mosdókagylót töltsünk meg hideg vízzel és tegyünk bele a tollkabátokhoz ajánlott mosószerből, majd nyomja bele a kabátot a vízbe, hogy az ellepje, ezután mozgassuk egy kicsit a vízben, és ezt követően ismét hagyjuk ázni 10-15 percig.
- Ezután engedjük le a vizet anélkül, hogy kivennénk a kabátot, majd tiszta vízzel próbáljuk meg lemosni az esetleg a kabáton maradt szennyeződéseket és tisztítószert.
- Nagyon gyengéden nyomkodjuk ki a felesleges vizet a kabátból.
Gépi mosás
- Tisztítsuk ki a mosószer-adagoló tartályt, a hagyományos mosószerek maradványai is károsíthatják a tolltöltetet, ezután töltsük bele a gyártók által ajánlott mennyiségű, a kabát tisztításához ajánlott mosószert.
- A tollkabáthoz ne adjunk más mosnivalót, és lehetőleg hideg vizes, kímélő programot válasszuk, és ne felejtsük el beállítani, hogy nem teljes töltetet mos a gép.
- Amikor a mosógép befejezte a mosási ciklust, indítsunk el egy újabb öblítést, hogy biztosan megszabaduljunk a mosószer-maradványoktól.
Szárítás
- A második öblítést két vagy három további centrifugálási ciklusnak kell követnie, és ha lehetséges, minden egyes ciklusnál növeljük a centrifugálás sebességét.
- Ha nincs mosógép, akkor is fontos eltávolítani a felesleges nedvességet, de ne csavarjuk ki, mert azzal tönkreteszi a bélést, ha pedig nincs szárítógépünk, akkor keressünk valamilyen hőforrást, például egy radiátor, aminek közelében a kabát gyorsabban megszáradhat.
- Ha van szárítógép, érdemes néhány teniszlabdát bedobni, ezek segítenek abban, hogy a bélés újra a régi legyen, ne csomókban gubbasszon a kabát külső és belső rétege között. Kézi mosás esetében helyette azt tehetjük, ha bizonyos időközönként, mondjuk félóránként egy kicsit megrázzuk a kabátot.
- Amikor a kabát teljesen megszáradt, rázzuk meg még egyszer utoljára, majd akasszuk fel valahová, hogy néhány órára kiszellőzzön. Akkor végeztünk jó munkát, ha a kabát könnyű, nem esett össze és ugyanolyan jól véd a hideg ellen, mint új korában.
( via WikiHow)
Még több mosási tipp
- 3 tipp, hogy jobban bírják ruháink a mosást
- Ezeket a dolgokat soha ne tedd be a mosógépbe!
- 6 hiba, amit fehérneműk mosásakor elkövethetsz