A lila jamgyökér, más néven ube, a Fülöp-szigeteken őshonos gumós zöldség, melynek héja a krumplihoz hasonlóan szürkés, belseje lilás.
Az ube gazdag B-vitaminban, E-vitaminban, tiaminokban, niacinban, továbbá kalciumban, vasban, C-vitaminban, és A-vitaminban is. Különleges, lila árnyalata a sok antocianinnak köszönhető. Az antocianinokról, amelyek a bogyós gyümölcsök mélyvörös és lila színéért is felelősek, kimutatták, hogy segítik a szervezetet a gyulladás elleni küzdelemben.
A lila jamgyökér kiemelkedő forrása az összetett szénhidrátoknak is, különösen a rezisztens keményítőnek. „A rezisztens keményítő nagyszerű prebiotikus rostként működhet. A prebiotikumok elősegítik az egészséges baktériumok virágzását a bélben, és védik immunrendszerünket is” – vallja Alanna Cabrero táplálkozási szakértő.
A szakember szerint az ubénak mind antioxidáns-, mind rosttartalma nagyszerű kiegészítője lehet a gyulladáscsökkentő étrendnek.
Az antocianin egyébként nemcsak esetleges gyulladáscsökkentésre alkalmas, de csodafegyver lehet más bajokra is. Redukálja ugyanis a magas vérnyomást, rákmegelőző hatással bír, asztmára is jó, és csökkenti a kettes típusú cukorbetegség kialakulását.
Hogy használjuk fel a konyhában?
Az ube kellemes, édeskés íze miatt a filippínó konyhában gyakori összetevője édességeknek is, díszítenek vele például fánkokat, süteményeket, sőt fagylalt is készül belőle. Különleges édeskés ízvilágát egyesek a gesztenyéhez, mások a kókuszhoz hasonlítják.
A sokakat gesztenyére emlékeztető íz salátákban, vagy önmagában, köretként, sütve, grillezve vagy püré formájában is tökéletes választás. Az ázsiai konyhában pörköltekbe, levesekbe is használják, sőt lisztet is készítenek belőle.
2019-ben a Knorr a WWF brit szervezetével, valamint további tudósok, dietetikusok és mezőgazdasági szakértők bevonásával összeállított egy listát, amelyen a „jövő 50 élelmiszere” szerepel. A listára több gumós növény is felkerült, köztük az ube is. Egy próbát megér, nemde?