845 ezer dollárért, vagyis átszámítva mintegy 290 millió forintnak megfelelő összegért kelt el egy árverésen az ifjabb Pieter Brueghel A falusi ügyvéd című festménye. A mű decemberben véletlenül került elő egy francia család otthonából. A família értékbecslést végeztetett a házban egy szakemberrel, és ő volt az, aki a tévészoba falán megpillantotta az ott porosodó, értékes művet.
A 17. századi olajfestményt még 1900 körül vásárolta a család egyik felmenője, ám az eredete a múlt homályába veszett. Azt hitték, csupán olcsó hamisítvány és olykor-olykor még viccelődtek is rajta. Bár ismerték a híres festőt, a képet pedig Brueghelként emlegették, az azonban fel sem merült bennük, hogy a mű esetleg eredeti lenne.
„Egy kis tévészobába érkeztem, amely nem volt túl jól megvilágítva. A nappaliban kezdtem el a becslést készíteni, és ahogy megfordultam, az ajtó mögül kilátszott a festmény kétharmada. Tulajdonképpen ekkor fedeztem fel. Kicsit meglepődtem – mesélte Malo de Lussac, a Daguerre Val de Loire aukciósház munkatársa az Associated Pressnek. – A felfedezés karrierem legnagyobb pillanata volt. De természetesen óvatos voltam. Elvégre meglehetősen ritka, hogy egy Brueghel egy tévészobában lógjon.”
Az ifjabb Pieter Brueghel 1564-ben született Brüsszelben. Az idősebb Pieter Bruegel elsőszülött fia volt, aki a flamand reneszánsz legjelentősebb alakjai közé tartozott.
A híres festő fia a falusi élet eleven ábrázolásairól volt híres, és Pokol Brueghel néven is emlegetik, mert előszeretettel festett pokoli és groteszk jeleneteket. A falu ügyvédje 112 cm magas és 184 cm széles, az ifjabb Brueghel két legnagyobb méretű művének egyike.
A festményt egy meg nem nevezett svájci vevő vásárolta meg.