Hogyan kell mosni a függönyt a szakértők szerint?

nlc | 2024. November 22.
Nem mosunk hetente függönyt, de azért nem szabad elfeledkezni arról, hogy időnként szedjük le a karnisról és tisztítsuk ki a függönyeinket.

Könnyű megjegyezni, hogy hetente kell porszívózni, ágyneműt cserélni és naponta mosogatni, de amikor igazán mélyrehatóan tisztítani szeretnéd az otthonodat, nem maradhat el a függönyök mosása sem. Sajnos a függönyök rengeteg port, penészt vagy más szennyeződést gyűjthetnek össze, ha nem tisztítjuk ki rendesen időnként, ami akár allergiához is vezethet. Két szakértő mondta el, hogyan kell mosni a függönyöket, milyen gyakran érdemes tisztítani őket, és mit ne tegyünk a függönyökkel semmiképp.

Hogyan mossuk a függönyöket?

A függönyök mosásának első lépése, hogy meghatározzuk az anyagukat, hogy egyszerű függönyökről vagy sötétítő függönyökről, drapériákról van szó – mert bizony a függöny és a drapéria nem ugyanazt jelenti. „A függönyök általában csak az ablakot takarják, és legfeljebb néhány centiméterrel lógnak az ablakpárkány alá – magyarázza Brian Adams, egy takarítócég munkatársa. – A függönyök viszonylag könnyű anyagból, például pamutból vagy pamut/poliészter keverékből készülnek, és általában gépben mosható jelölést kapnak. Tisztítási szempontból a sötétítő függönyöket drapériának kell tekinteni.” A drapériák nehéz anyagból készülnek, általában béleltek, és gyakran az ablak tetejétől a padlóig lógnak. Adams szerint a drapériákat nem szabad otthon mosni.

A függönyök otthoni mosásához viszont bátran használhatjuk az otthoni mosógép kímélő mosás programját. „Sötét színű függönyökhöz válasszunk hideg vizes mosást és öblítést, világos színű függönyökhöz pedig langyos vizes programot – javasolja Adams. – Ne használjunk forró vizet egyik esetben sem.” Adams szerint a függönyök otthoni mosásakor soha ne használjunk fehérítőt, forró vizet vagy olyan vegyszereket, amelyeket nem kifejezetten mosógépekhez forgalmaznak.

A függöny és a drapéria mást jelent (Forrás: Pexels)

Miután lejárt a program a mosógépben, úgy ruhaszárítón vagy szárítógépben hideg fokozaton javasolja a szakember a szárítást, de ha nem akarjuk a felakasztás előtt átvasalni a függönyöket, akkor nyugodtan felakaszthatjuk nedvesen a karnisra, vissza a helyükre, hogy kilógják magukat, és ott száradjanak meg.

A drapériák, sötétítő függönyök tisztításához Adams azt javasolja, hogy professzionális vegytisztítást alkalmazzunk rajtuk, ne tegyük be otthon a mosógépbe, mert tönkremehetnek. Akkor is tisztító cég segítségét érdemes kérni, ha a gépben mosható függönyeinket érte penész, víz, tűz vagy füst okozta kár, mert ezeket otthoni eszközökkel nem lehet jól eltávolítani.

Bár a drapériák otthoni tisztítása semmiképpen sem ajánlott, egy kis karbantartást elvégezhetünk rajtuk profik nélkül is. „Ha mindenképpen otthoni drapériatisztítást kell végezni, akkor a napi karbantartást javaslom, mint lehetőséget – magyarázza Lexi Schultz, a The Great Curtain Company tulajdonosa és vezető tervezője. – Mind a függönyök, mind a drapériák esetében használhatunk porszívót a hajtások között, és a felső porrétegek leporolására, hogy mindig jól nézzenek ki.”

Milyen gyakran mossuk a függönyöket?

Az, hogy milyen gyakran tisztítjuk a függönyöket és drapériákat, a saját ízlésünktől és szokásainktól függ, de ajánlott évente legalább egyszer (vagy víz, penész, tűz vagy füst okozta jelentős károk után) tisztítani vagy tisztíttatni őket. „Egyes ügyfeleinknek komoly allergiás problémái vannak, emiatt gyakrabban kell tisztíttatni a függönyöket, míg másoknak több dekorfüggönyük van, amelyeket soha nem húznak el, és talán nem gyűjtenek annyi port, így lényegesen ritkábban kell tiszítani – magyarázza Schultz. – Minden az egyén háztartásától függ – ha gyermekei, háziállatai vannak, vagy olyan helyen lakik, ahol nagy az autóforgalom az ablaka alatt, akkor előfordulhat, hogy gyakrabban kell a függönyöket tisztítani.”

Via

Ez is érdekelhet Megnézem
Exit mobile version