nlc.hu
Szabadidő
Kortárs Mûvészeti Szabadegyetem

Kortárs Mûvészeti Szabadegyetem

A Trafó idén nyáron is megrendezi kortárs mûvészetekkel fgolalkozó ingyenes szabadegyetemét, június 10 és 15 között.

A Műhely Alapítvány Kortárs Művészeti Szabadegyeteme – lehetőségeinkhez mért – válaszadási, feldolgozási kísérlet a magyar oktatási rendszer egyik hiányosságára: az elmúlt ötven év művészetének elemzésére, kutatására. A program 2001 nyarán került először megrendezésre. A hatnapos, videó-vetítéssel, hanganyaggal, diákkal illusztrált interaktív előadássorozat középpontjában a test, a jelenlét szerepelt. Három előadót kértünk fel, hogy beszéljen táncról, zenéről, képzőművészetről, színházról és filmről. A bárki számára nyitott rendezvény résztvevőitől kapott visszajelzéseket is figyelembe véve alakítottuk ki az idei programot.





Idén bővítettük programunkat, 2002 júniusának második hetében nem csak előadásokra kerül sor, hanem az előadásokat követően táncfilmeket vetítünk a Trafó teraszán. A BBC által összeállított, nyolc részből álló, a brit tánc száz évét felölelő sorozatból az elmúlt 20 év anyaga kerül bemutatásra.

Többek között olyan világhírű társulatok filmjei kerülnek vetítésre, mint Akram Khan, a CandoCo, a DV8 vagy a V-TOL. Június 10-ével kezdődően minden nap hallhat egy előadást a kedves érdeklődő.





Hétfőn és kedden “Test és tér között” címmel Rényi András beszél(get) majd Nagy József (Josef Nadj) nemrég látott “Virrasztók” című darabja kapcsán Kafka tereiről, leírásairól, tánc és próza viszonyáról. De szóba kerül még költészet, festészet és szobrászat is. A különböző művészeti ágak közötti kapcsolatot a tér kezelése, a test jelenléte és olyan alapvető természeti adottságok, mint a gravitáció jelenti.

Szerdán Hegyi Dóra művészettörténész tart előadást a kortárs képzőművészetben megjelenő testről. Az előadás alapjául az elmúlt pár évben Budapesten megrendezett – néha botrányt keltő – kiállítások szolgálnak (Andreas Serrano, Transsexual Express, Helmut Newton,…).
Szigetvári Andrea, aki idén februárban már negyedszer segített megrendezni a Making New Waves kortárs zenei fesztivált, 13-án “Hangszobrászatról”, a zenei tér és a modern technológia kapcsolatáról, a zenei tér változásairól tart előadást. Az előadásokat Fuchs Lívia tánctörténész zárja pénteken. A vetítésekhez is kapcsolódóan tudhatunk meg, nem csak tánctörténeti adatokat a brit tánc “Hátteréről”, jeles képviselőiről, sajátos kifejezési módokról.

Mindegyik előadást sok illusztrációval próbáljuk meg még izgalmasabbá, még érthetőbbé tenni. Célunk, hogy minél többen és minél többet tudhassanak meg a kortárs művészetről, ezért ilyen színes és ingyenes a program!


A program

kísérőprogram: brit táncfilmek az elmúlt 20 évből
(Akram Khan, CandoCo Dance Company, DV8,Javier de Frutos, Matthew Burne, Phoenix Dance Company, Rosmary Lee, Union Dance, V-TOL, stb.)

Előadások:
június 10-11. Rényi András – esztéta
“Test és tér között”

június 12. Hegyi Dóra – művészettörténész
“A test kiállítása”
– botrányt keltő képzőművészeti kiállítások Budapesten.

június 13. Szigetvári Andrea – Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, Magyar Komputerzenei Alapítvány
“Hangszobrászat”
– a modern technológia hatása a zenei tér formálására.

június 14. Fuchs Lívia – tánctörténész
“Háttér” – előadás (és beszélgetés) a brit táncról, a vetített táncfilmek segítségével.

előadás: 19.00-21.00
filmvetítés: 21.00-23.00

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top