A trilógia tulajdonképpen egyetlen filmnek tekinthető, amelyre akkor döbbenünk rá, amikor megnézzük a harmadik, vagyis – értelemszerűen – az utolsó részt. Ugyanis ‘A király visszatér’ befejező képkockái pontosan ott érnek véget, ahol ‘A Gyűrű szövetsége’ elkezdődött. A skót Felföldet idéző békés lankák, zöld dombok olyan idillt képeznek, amelyben a jó kedélyű hobbitok – értelemszerűen – jókedélyűen sörözgetnek. Mint bizonyára emlékszünk, ebbe az idillbe robbant be a véletlen, amely egy csodálatos gyűrű képében tekeredett rá Zsákos Frodo gyűrűsujjára az első részben. De nyugalom! A harmadik részben és ezzel nyilvánvalóan nem árulunk el újdonságot visszaáll a kizökkent világ, és minden jóra fordul.
Ha a művészi koncepciót tekintjük, a film elérte a célját. A forgatókönyv egyrészt szöveghűen követi a regény cselekményvezetését (leszámítva, hogy Peter Jackson rendező kivágta a moziból Szarumánt), másrészt a film látvány dolgában is tökéletes illúziót produkál. Remek digitális trükkök gondoskodnak arról, hogy a néző teljesen belefeledkezzen az orkok, trollok, sárkányon lovagló nazgulok és emberek közötti csata jeleneteibe. Bár én például gyakran eluntam a kardcsörgető és verejtékező katonák látványát, viszont a kvadrofon dolby stereo sorrund system hanghatásai ismételten visszaterelték elmémet a műélvezés állapotába. Mondhatom, katarktikus élmény volt, amint egy viszonylag csendes pillanatban, balról-hátulról, 100 decibellel rám üvöltött egy nazgul, hogy aaaaargghhhhh!
Világos d4, sötét Hf6
Két világ között: a hobbit filozófia
Hogy ez miért fontos? Nem tudom. Mindenesetre a tündelányok arcának szépsége engem mindenért kárpótol. Kék szemű, fehér bőrű, szőke hullámos hajú istennők ők, akikbe azonnal és reménytelenül bele lehet szeretni – igazi hobbit módjára. Én például többször álmodtam arról, hogy alacsony, szőrös lábfejű skót hobbitként beleszeretek egy magas, melankolikus angol tündébe, akinek a szeretete segít legyőzni a köztünk élő orkokat, valamint felszabadít a társadalmi korlátok alól, de aztán mindig felébredtem a tündérmeséből, mert a rendszergazda főnököm a fejemre koppintott – “ne álmodozz, menj vissza dolgozni!”, mondta eltorzult orkhangon.