Kölcsey himnusza – csak úgy, magának és magáért született, mint a magyar irodalom legtöbb verse, s hogy himnuszunk lett – a Himnusz -, olyan közakaratból történt, amelyre nincs példa az általam ismert történelemben.
A VERS miatt ez a nap számomra a kultúra mellett az anyanyelv, a nemzeti megmaradás napja is.
Hogy miért?
Vannak nemzetek, amelyek nyelvet cseréltek, vagy csak nemzeti irodalmuk vette át a hódítók nyelvét – skótok és írek, a volt szovjet kisnépei, bretonok és indiaiak, Afrika angol, francia gyarmatainak dalnokai… Így távolról úgy tűnik, hogy népeik nem tragédiaként élik meg anyanyelvük alkonyát.
A magyarság tudatában a nyelv és az azonosság elválaszthatatlanok.
Az a magyar, aki anyanyelveként magyarul beszél.
A hatvanas évek Európájában egymásnak veselkedtek baszkok és többségiek, dél-tiroli németek és olaszok, belgiumi vallonok és flamandok. Ekkortájt kérdezték meg egy neves írótól, hogy miért gyűlöli olyan féktelenül a többséget, amikor ő maga is az állam nyelvén ír.
Kommentár nincs, de magyar nevű és származású román, szerb, szlovák írókat nem szoktunk nemzetünk ékköveiként koronánkra tűzni.
A nemzet szelektál. Szentistváni befogadó hajlamunk csak nyelvünk tekintetében érzékeny, hiszen magyarként tiszteljük M.S. mestert és Anonymust, ismeretlen eredetű középkori ötvösöket, építészeket, hiszen magyar minden vár és kastély, híd és középület, amelyeket pedig idegen hangzású nevűek építettek…
Amikor a magyar kultúrát a Himnusz születésnapján ünnepeljük, nem teszünk egyebet, mint napjaink egyikén a nemzet szellemi erejére gondolunk. Profán hasonlattal élve, Isten nem csak a mise alkalmával van jelen.
Január 22. a Magyar Kultúra Napja, de másik 364 a minden-napja.