Alapszabály: minden helyiségben legyenek karnyújtásnyi közelségben a gyakran használt dolgok, ezen kívül pedig a ritkábban használtak.
Minél többfelé szortírozol, annál könnyebb rendet tartani. Jóval áttekinthetőbb a varródoboz, ha van benne külön rekesz a fekete és a fehér gombok számára, és a fiókod, ha külön tartod a selyem és pamut melltartókat.
A függőleges tárolás általában kevesebb helyet foglal, mint a vízszintes. Gondolj csak arra, hogy a fogkefék és a fogkrém elférnek egy pohárban, de vízszintesen elfoglalják a fél polcot. Egyébként is: ami vízszintes, az megtelik minél kevesebb a pakolófelület, annál nagyobb a rendérzeted.
Ha gardróbot csináltatsz, legyenek a polcok állíthatóak. Így alkalmazkodnak változó igényeidhez. Az ideális az, ha három-négy darabnál nem hajtogatsz többet egymásra. Fontos, hogy három akasztós rekesz legyen: egy a hosszú ruhák és kabátok, egy az ingek-felsők, és egy a nadrágok-szoknyák számára (utóbbiak egymás alá rendezve a legáttekinthetőbbek). Minél több fiókot vagy rekeszt csináltass, így jobban tudsz szortírozni.
Ha ritkán utazol, érdemes olyan bőröndöt vagy táskát venned, ami textilből készült, ezek egy része egészen kicsire összehajtható és használaton kívül kevés helyet foglal.
Az előszobába olyan ülőkét válassz, ami tárolóként is használható (ládát, fiókos szekrényt, nyitott polcot). Itt elférnek a cipők, az esernyő, a sapkák, sálak, kesztyűk, cipőkrémek is.
Minél több fogas van, annál jobb így a táskáidat, az ernyőidet és a sapkáidat is könnyebb tárolni.
Rendszeresíts egy kosarat az előszobában, amibe esténként beleboríthatod a táskádat. Így nem kell kipakolni, viszont másnap könnyebb összeszedni a szükséges tárgyakat az aznapi retikülbe.
Az ajándékkötöző szalagokat, spárgát stb. fűzd fel egy rúdra, vagy pl. egy papírtörlő-tartóra. Így nem gubancolódnak össze.
Rendszeresíts a mosogató mellé egy szép tálat, amiben a szivacsot, a mosogatószert és kézmosó szappant tartod. Sokkal szebb így, ezenkívül használat után egyszerűbb őket így együtt eltenni a szekrénybe, és nem a pultot kenik össze.
Azokat a hozzávalókat, amiket együtt használsz (pl. tészta és félkész szószok), tartsd egymás mellett a kamrában vagy a kihúzható kamraszekrényben, így sok időt spórolsz.
Azokon az élelmiszereken, amin nincs szavatossági idő, írd rá alkoholos filccel a vásárlás dátumát, vagy tárold olyan dobozokban, amin cserélni tudod a cimkét. Így tudod, hogy mikor jár le (és azonnal kidobhatod, hogy ne foglalja a helyet).
A jótállási jegyeket, garanciákat a számlákkal együtt tárold egy könnyen kezelhető mappában, így nem vesznek el.