Most, négy hosszú év elteltével megérkezett a folytatás, a Sims 2, mely úgy tűnik, mindenben felül tudta múlni elődjét. Az alapkoncepció persze nem változott, továbbra is az a cél, hogy egy ember, vagy egy család életét egyengessük az olyan triviális apróságoktól kezdve, mint a WC utáni kézmosás elrendelése, az olyan fontos dolgokig, mint mondjuk a gyermekvállalás vagy a munkahelyi előmenetel. Hőseinket egy rendkívül sok lehetőséget megengedő karakterszerkesztővel állíthatjuk össze: itt nem csak több száz ruha (külön választhatunk pizsamát és elegáns ruhát, alsóneműt és sportszerelést) közül válogathatunk, de arcukat is milliónyi tulajdonság beállításával dolgozhatjuk ki. Ez után alapvető jellemvonásaikat kell megadnunk, itt dől el, hogy lusta avagy aktív, kedves vagy mufurc, rendetlen, netán rendmániás lesz e Simünk, azaz virtuális hősünk.
Ha megvan a lakás, és megvannak a lakók is, nincs más hátra, mint megkezdeni az Életet, azt a bizonyos nagybetűset. Először állást kell keresnünk, hogy ne haljunk éhen, hogy ki tudjuk fizetni a számlákat, majd itt jól kell teljesítenünk, hogy menetelhessünk előre a ranglétrán (ehhez helyenként olyan területeken kell fejlődnünk, mint a szónoklás, a főzés vagy éppen a kreativitás). Ha úgy néz ki, hogy famíliánk nem fog éhen veszni, érdemes megismerkedni a szomszédokkal is, barátokat szerezhetünk, Simünk akár szerelembe is eshet, de az is megtörténhet, hogy valakit első látásra megutál.
A látvány is sokat változott az előző rész óta, minden, különösképpen Simjeink arcmimikája megdöbbentő részletességgel van megformálva: fintorognak az odaégetett pirítós megízlelésekor, áhítatos tekintettel merednek szívük választottjára és hangosan kacagnak, ha a tévében vígjáték megy. A Sims első részének rajongói díjazni fogják a rengeteg újítást, mint amilyen például a szünnapok bevezetése, az öregedő karakterek megjelenése, vagy a rendkívüli módon kibővített karakter- és otthonalkotási lehetősége. De az újoncok is azonnal tudják kezelni a programot, hiszen mindenki tudja, hogy mire való a hűtőszekrény, a zuhanyzó, a postaláda, vagy éppen a kertitörpe (tényleg, az mire is való?)