A patchwork a világ számos táján régóta ismert technika, apró textildarabokból, eredetileg maradékok összevarrásával létrehozott nagyobb tárgy, takaró, szőnyeg. Urbánfy Terézia az Iparművészeti Főiskolán 1992-ben végzett bőr- és ruhaszakon. Nemcsak alkalmazza, hanem tanítja is ezt a technikát. A művész alkotásainak célja a nyugalom, harmónia megteremtése, néhány perc pihenő, pozitív élmény a szemnek, illetve olyan tárgyak létrehozása, amelyekkel lehet és jó együtt élni. Munkáiban fontos a precizitás, a mívesség nagy érték.
Kárpáti Gabi, az Ajándékpolc Mini Galéria tulajdonosa, idén immár harmadik alkalommal teremt bemutatkozási lehetőséget mai magyar iparművészeknek, alkotóknak.
A patchwork – magyarul foltvarrás – néhány éve vált divatos elfoglaltsággá. Az Egyesült Államokban, ahonnan az ötlet származik, állítólag több mint 13 millióan varrnak ezzel a technikával. Magyarországi elterjedése jórészt az utóbbi évtizedben hatalmas példányszámban megjelenő, lakáskultúrával és szabás-varrással foglalkozó magazinoknak köszönhető.
De mit is jelent a foltvarrás? Az ember fogja a mindenféle színű, mintájú kis anyagokat és összevarrja. Nem egy nagy ötlet – mondhatnánk. Természetesen a takarékos telepes asszonyok találták ki, hogy egy csepp anyag se menjen veszendőbe. Az ötlet valóban nem korszakalkotó, de mivel az anyagok, a színek, a minták variációja számtalan, mindenki kiélheti ötletességét, fantáziáját. Nem létezik két egyforma foltmunka. A legjobb az egészben, hogy nem kell hozzá különösebb kézügyesség, csak egy kis türelem, ízlés, fantázia. Természetesen vannak ismert technikák, amelyek gyorsítják, egyszerűsítik a varrást. Léteznek népszerű minták, ezekhez most már nálunk is könnyen hozzá lehet jutni.
(Cikkünk elkészítéséhez a Sulinet oldalait is felhasználtuk)