A magyarok közül többen magukévá tették ezt a stílust, elsősorban azok, akik hosszasan időztek Párizsban, leginkább Berény Róbert és Czóbel Béla. Mások később Matisse közvetlen tanítványai lettek, mint Perlrott Csaba Vilmos és Bornemisza Géza.
A kiállítás megtekinthető: 2006. március 22 – 2006. július 30. Helyszín: Budavári Palota, C épület, földszinti és III. emeleti időszaki kiállítótér, I. ker. Budapest, Dísz tér 17. Nyitvatartás: hétfő kivételével naponta 10.00 – 18.00 óráig |
A magyar Vadak, bár ilyen néven nem formálódtak csoporttá, virtuálisan mégis egy szellemi közösséget alkottak. A kiállítás azokat a művészeket mutatja be, akik a 20. század eleji irányzatok, elsősorban a fauvizmus nyomán a magyar festészetben új szín- és formakultúrát teremtettek. A friss színek és szokatlan harmóniák keresése közben elsőként léptek túl a hagyományos, naturalista alapú természet- és művészetszemléleten, és utat nyitottak az avantgárd tendenciák felé is.
A mintegy 250 művet felvonultató kiállítás anyagát francia, svájci és magyar múzeumok anyagából, valamint hazai, európai és amerikai magángyűjteményekből válogatták össze a szervezők. A tárlaton többek között Berény Róbert, Bornemisza Géza, Czigány Dezső, Czóbel Béla, Galimberti Sándor, Iványi Grünwald Béla, Kernstok Károly, Márffy Ödön, Nemes Lampérth József, Perlrott Csaba Vilmos, Rippl-Rónai József, Tihanyi Lajos, Ziffer Sándor alkotásait tekinthetik meg a látogatók.
A magyar anyag mellett egy kisebb francia kollekciót is bemutatunk a leghíresebb francia fauve-ok, például Henri Matisse, André Derain, Raoul Dufy, Albert Marquet és Maurice Vlaminck műveiből.