Nógrád megye ugyan hazánk egyik legkisebb megyéje, mégis rengeteg különleges természeti és kulturális értékkel büszkélkedhet. Itt magasodnak a Börzsöny, a Cserhát, a Mátra csúcsai, a vidék hegyek által közrefogott szelíd lankái, a hajdani csaták emlékét őrző várak romjai, a völgyek, rétek s végtelenbe nyúló erdőségek pedig lenyűgöző külsőt kölcsönöznek a tájnak.
Itt fekszik Magyarország egyik legérdekesebb ősmaradvány-lelőhelye is, Ipolytarnóc. Egy szó, mint száz, érdemes felkerekedni, és felfedezni a vidéket!
Élő skanzen Nógrád szívében – Hollókő
A Cserhát hegyei között megbúvó, hagyományait a mai napig hűen ápoló település nemcsak a megye, de egész Magyarország egyik legismertebb települése, hiszen hazánk egyetlen faluja, melyet természeti környezetével együtt világörökségi helyszínként tartanak számon. Ófaluja – melynek 65 védett épülete őrzi a palóc népi építészet remekeit – 1987 óta az UNESCO világörökség-listáján gazdagítja a nemzetközi hírű látványosságok körét.
A hollókői vár |
Hollókőn nem csak egy élettelen skanzenben ismerkedhetünk a régi népi kultúrával és építészettel, hiszen a kedves kis házikók közül jó néhány üdülőházként fogadja az idetévedő vendégeket. Az Ófalu – mely a palóc népi építészet fő stílusjegyeit viseli magán – bájos utcáin barangolva szemügyre vehetjük a jellegzetes, tornácos, deszka mellvédes, kontyolt nyeregtetős, gondosan rendben tartott falusi portákat, a falu közepén pedig megcsodálhatjuk a fatornyos, zsindellyel fedett római katolikus templomot, mely harmonikusan illeszkedik a védett faluképhez.
Szinte uralja a tájat a falu fölé magasodó középkori vár, ahova egy kellemes erdei sétaút keretében juthatunk fel, és pompás körpanoráma lesz a jutalmunk. A helyreállított erődítményben rendszeresen rendeznek fegyverbemutatókat, lovagi párviadalokat és történelmi hangulatot idéző várjátékokat.
A falu nincs híján a látványos ünnepi eseményeknek sem, az egyik legismertebb a most ugyan nem időszerű Hollókői Húsvéti Fesztivál, de ezenkívül számos egyéb program csalogatja ide a kíváncsi turistákat: pünkösdölés, Hollókői Várjátékok, Málna Fesztivál, Folklór Fesztivál, szüreti felvonulás, világörökségi nap. A falu lakói jellegzetes nyelvjárásuk mellett gazdagon díszített népi öltözetüket is büszkén viselik, s a nagyobb ünnepek alkalmával mi magunk is megcsodálhatjuk a különleges ruhadarabokat.
Ipolytarnóc |
Ősmaradványok nyomában – Ipolytarnóc
Cápafogak, megkövesedett fák, levéllenyomatok, ősállatok lábnyomai tárulnak elénk, ha ellátogatunk a megye legészakibb szegletében, az Ipoly völgyében fekvő településre, Ipolytarnócra. A kis település azon kivételes helyek közé tartozik, ahol – az itt található ősi világ kincsein keresztül – betekintést nyerhetünk a múlt mélységeibe.
Az Ipoly bal partján elterülő falucska nem hétköznapi látványossággal csalogatja ide a turistákat – az 1944-ben védetté nyilvánított természetvédelmi terület földtani örökségünk gyöngyszeme, mely egy ősi vulkáni katasztrófa által elpusztított trópusi dzsungel páratlan gazdagságú lelőhelye. Az ipolytarnóci ősmaradványok a világon egyedülálló leletegyüttest alkotnak, melyet szakavatott túravezetés keretében tekinthet meg az érdeklődő.
A tanösvény látogathatósága: hétfő kivételével mindennap, túraindítások minden óra 30 perckor.
Nyitva tartás:
• április 1. – október 31., keddtől vasárnapig: 9.00–16.00
• november 1. – március 31., keddtől vasárnapig: 9.00–15.00
Forgách-kastély, Szécsény |
Romantikus kastélyok
A Magyarország északi részén fekvő Szécsény városának leglátványosabb épülete – egyben a magyar vidéki barokk építészet értékes emléke – a Forgách-kastély, mely szép formáival vonja magára a kíváncsi tekinteteket. A kastély – melynek falai között ma a Kubinyi Ferenc Múzeum működik – 2006. június 1-jén újra megnyitotta kapuit a látogatók előtt, és számos állandó kiállítás várja a látogatót. A megújult múzeumban a Rákóczi-szabadságharc és a nógrádi végvárak török kori történetét feldolgozó, valamint a kastély XIX. századi hangulatát visszaadó tárlatok láthatók. Állandó kiállításai keretében többek közt megtekinthető: Vadászat-vadgazdálkodás; Évezredek üzenete – régészeti kiállítás; Kőrösi Csoma-emlékkiállítás; A szécsényi vár története című kiállítás. A kastély alatt elterülő park, közepén kis horgásztóval ma természetvédelmi terület.
Sziráki kastély |
A cserhátaljai település, Szirák legnevezetesebb műemléke, a magyar kastélyépítészet gyöngyszeme a ma négycsillagos szállóként funkcionáló, igazi főúri hangulatot árasztó Róth–Teleki–Dégenfeld-kastély.
Az épület romantikus hangulata ideális helyszínt adhat esküvőknek, családi rendezvényeknek, de ha csupán a hétvégi kirándulásunkhoz keresünk egy kellemes szállást, akkor is érdemes ide ellátogatni, ugyanis a park területén lovagló-, tenisz-, teke- és lőpálya várja az itt megszálló vendégeket. A kastélyt övező hatalmas, öthektáros ősparkban pedig kellemes sétákat tehetünk, vagy az előbb említett szabadidős tevékenység valamelyikének hódolhatunk.
Népszerű üdülőfalu – Bánk
A festői környezetben fekvő, erdőségekkel határolt Bánk országos ismertséget szerzett magának, köszönhetően az itt megrendezendő számos kulturális rendezvénynek, valamint az ugyancsak itt található, közel nyolchektáros tónak. A Bánki-tó egész nyáron át remek lehetőséget nyújt a strandolni vágyóknak, de csónakázásra és vízibiciklizésre is alkalmas, sőt a horgászással rokonszenvezők is megtalálják itt a számításukat. A tó és környéke nyaranta színes kulturális programok helyszínéül szolgál, a tóra épült, gyönyörű környezetben lévő vízi színpad például a Bánki nyár elnevezésű rendezvénynek ad otthont, melyen többek között hangversenyek, filmelőadások, népzenei és színházi programok váltják egymást, a fiatalabb korosztály szórakozásáról pedig a könnyűzenei koncertek gondoskodnak. A tó megejtő szépsége mellett a környék romantikus erdőségei is szebbnél szebb kirándulási lehetőséget kínálnak.
Ha kedvet kaptál egy kis kiruccanáshoz, a Vendégváró útikönyvsorozat Nógrád megyéről szóló kiadványában bőséges leírást találsz a környékről, kimerítő és minden részletre kiterjedő ajánlatokkal. Az útikönyv öt kisebb tájegységre bontva járja körbe a megyét. A kisrégiókat bemutató fejezetek elején általános áttekintést találsz a vidék történetéről, turisztikai értékeiről, azokról az érdekességekről, melyeket feltétlenül meg kell nézned, ha arra jársz, majd településről településre barangolhatsz tovább, hogy kiválaszthasd a neked leginkább tetsző úti célokat.
A kötet segítségével könnyedén megszervezheted utazásodat, előre kiválaszthatod, mely látnivalókat szeretnéd felkeresni, ötleteket gyűjthetsz kirándulásokhoz, túrákhoz, kulturális és sportprogramokhoz. A kötetnek jó hasznát veszed, ha konkrét dolgot keresel, de akkor is, ha összességében vagy kíváncsi a megye értékeire. Megtalálod benne az idegenforgalmi szempontból fontos rendezvényeket, és különféle szabadidős tevékenységekről is olvashatsz. Kis keretes írások egy-egy érdekességet árulnak el egy-egy településről. A könnyebb tájékozódást településnév-mutató és térkép segíti. A könyv címe: Látnivalók Nógrád megyében, Nógrád megye útikönyve felvidéki kirándulásokkal és praktikus tanácsokkal |