nlc.hu
Szabadidő
Orchidea- és broméliakiállítás

Orchidea- és broméliakiállítás

Tavaszköszöntõ orchidea- és broméliakiállítást rendez a Magyar Orchidea Társaság 2007. március 15–18. között Budapesten, a Városligetben, a Magyar Mezõgazdasági Múzeumban.




Időpont: 2007. március 15–18.
Helyszín: Budapest, Vajdahunyadvár, Magyar Mezőgazdasági Múzeum
Nyitva tartás: 10.00–18.00 óra között
Belépőjegy:
• nyugdíjasoknak, tanulóknak (14 éves korig), 10 fő feletti csoportnak: 500 Ft
• felnőtteknek: 1000 Ft
Bővebb információ »





2007. március 15–18. között a városligeti Vajdahunyadvárba látogatók a tavasz szokásos hírnökei mellett a trópusok egzotikus csodáival, orchideákkal és broméliákkal fognak találkozni.
Itt, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban kerül megrendezésre ugyanis a Magyar Orchidea Társaság hagyományos tavaszi kiállítása, hogy tagjaik bemutathassák ezer színben pompázó virágcsodáikat, meseszép orchideáikat – a Cymbidiumokat, az otthonokban is hálásan virágzó Phalaenopsisokat, a fürdőszobák díszeiként szolgáló Paphiopedilumokat, az alacsony Pleionékat és társaikat –, a Laeilákat, Dendrobiumokat, Odontoglossumokat és egyéb virágzó gyönyörűségeket.

Az orchideák mellett más, különleges növényeket is megtekinthetnek a márciusi kiállítás látogatói. Megismerhetik a dél-amerikai esőerdőkből származó, színes felleveleikkel hónapokon át pompázó broméliákat, valamint a köderdőkben és félsivatagokban őshonos Tillandsiákat, melyek ezüstös leveleikkel, színes virágzatukkal és különleges életmódjukkal kelthetik fel a látogatók érdeklődését. Csakúgy, mint az orchideák, ezek a fajták is kitűnően tarthatók lakásban – sokáig virágoznak és viszonylag igénytelenek. Aki kedvet kap e növénycsoport tartásához, az a kiállításon nemcsak vásárolhat, de tanácsot is kérhet a növények megfelelő tartásához.

Az egzotikus növények iránt érdeklődők számára az idei márciusi alkalom még egy érdekességgel szolgál. 2007-ben először szerepel a Magyar Kaktuszgyűjtők Egyesülete is a megjelenők között, akik kiadványaikkal együtt, a kiállítás egész időtartama alatt elérhetők lesznek. Külön kiállítása lesz a Természetbúvár Magazinnak is.






Egzotikum – magyarul

A márciusi rendezvényen ezúttal csak hazai kiállítók és növényárusok jelennek meg. Ennek jegyében kerül majd bemutatásra az a két magyar szakember, Füzesi Tamás és felesége, akik Magyarországon egyedülálló módon laboratóriumi körülmények között nemesítik és szaporítják az orchideákat. A kutatók 16 éve kezdtek el orchideaszaporító anyagok és fiatal növények forgalmazásával, illetve növényiszövet-tenyésztéssel foglalkozni. Egy ruhásszekrényben rendezték be első laboratóriumukat, majd, miután azt kinőtték, Perenyére költöztek, ahol a növények már külön épületet kaptak.

Magyarországon a Füzesi házaspár az egyetlen, akik növényszaporító anyag exportjával foglalkoznak. Kertészetükből évente 200 ezer virág kerül kivitelre – kétszer annyi, mint ahány orchidea ma összesen van Magyarországon. A kiállítás látogatói Füzesi Tamás segítségével e világszerte ismert és elismert vállalkozás, illetve a kereskedelmi mértékű orchideaszaporítás titkaiba is bepillantást nyerhetnek.






A gyönyörű bevándorlók

Az első trópusi orchidea 1731-ben került Európába, a Bahamákról, míg az ázsiaiak közül egy kínai „apácaorchidea” érkezett elsőként az Óvilágba, 1778-ban. Az orchideák hamar felkeltették az európai botanikusok érdeklődését – míg egy 1753-ban megjelent növényhatározóban még csak 16 trópusi növény szerepel, addig ugyanannak a műnek a második kiadásában, amely tíz évvel követte az elsőt, már 90 fajt említenek.

Európában az első virágzó trópusi orchidea a Bletia verecunda volt, melynek szirombontását 1732-ben jegyezték fel. Az esemény akkoriban óriási szenzációnak számított és az akkori viszonyokhoz képest nagy sajtóvisszhangnak is örvendett. A 19. század második felére divattá vált az orchideanevelés, az orchideakereskedelem pedig felvirágzott. Egyes növények kisebb vagyonokért cseréltek gazdát, és voltak, akik a gyors meggazdagodás reményében orchideavadászatra indultak.






Az orchideák nevelése azonban nem csupán vállalkozó kedvet és pénzt igényelt, hanem alapos szaktudást is. Az Angol Királyi Kertészeti Társaság 1809-es megalapításával elindultak azok a trópusi expedíciók is, melyek elsődleges célja az volt, hogy az orchideákat természetes élőhelyükön tanulmányozzák. A tanulmányutak során felismerték, hogy a növényeknek több levegőre és fényre van szükségük, mint ahogy azt addig gondolták, és számos más szempontból is igyekezni kell a növények eredeti élőhelyéhez hasonló körülményeket biztosítani. Ezeket az újításokat követően jóval több növény jutott el a virágzásig, szaporításuk is sokkal egyszerűbb lett – az orchideák így sokkal több ember számára váltak elérhetővé.

Az 1800-as évek kuriózumait ma már mesterséges körülmények között, hatalmas mennyiségekben termesztik. Napjainkban annak sincs semmi akadálya, ha valaki a mérsékelt égövön akar orchideát nevelni, a termesztési lehetőségek bővülésével áraik is jelentősen csökkentek.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top