Ahhoz, hogy a játék valóban élvezetes legyen, következzen néhány tanács, azoknak, akik szeretnék kipróbálni a strandröpit:
Mielőtt a homokra lépnénk, végezzünk egy kis bemelegítést, nehogy egy kellemetlen sérülés kedvünket szegje. Fontos a comb, a vádli, a váll- és karizmok nyújtása, valamint az ujjpercek átmozgatása. Az egyik legfontosabb, hogy folyamatosan pótoljuk a játék közben elvesztett folyadékmennyisséget, ezzel könnyen frissen tarthatjuk akár több óráig is szervezetünket. Ne feledkezzünk meg a jó minőségű, UV-szűrős napszemüvegről, és a természetesen a megfelelő faktorszámú napozókrém használatáról sem, hiszen a pályán ki vagyunk téve a nap káros sugarainak.
Ha mindez megvan, már bátran léphetünk a homokra. Mivel ez a sport alapjaiban különbözik a teremben űzött változatától, nem szükséges különösebb előképzettség ahhoz, hogy jól érezzük magunkat a pályán, miközben az alakunkat is formáljuk.
A strandröplabda ugyanis erőteljesen veszi igénybe a comb hajlító és feszítő izmokat, a farizmokat és a lábszár izmait a homokban való szaladgálás miatt, valamint az érintésekhez szükséges felkar- és vállizmokat. Mivel az egész test mozgásban van, nem kell sok idő ahhoz, hogy elégessük a felesleges kalóriákat. De vigyázat! Ha egyszer elkezdtünk, nehéz lesz abbahagyni!
10 érv, hogy kipróbáld a strandröplabdát!
1.) Játék közben barnulsz!
2.) Aktív kikapcsolódás a nyaralás során
3.) Rengeteg strandon és a tenger parton is játszhatod
4.) Az egész testedet megmozgatja
5.) Akár a profikkal is összetalálkozhatsz a pályákon
6.) A legnépszerűbb olimpiai sportágat űzheted
7.) Garantált a jókedv
8.) Nem kell profinak lenni, hogy élvezd a játékot
9.) Ha kipróbálnád magad versenyen is, bárhol az egész ország területén megteheted
10.) Feszes izmokra és sportos, de nőies idomokra tehetsz szert.
Strandröplabda ismerd meg a zsargont!
Tanulj meg úgy beszélni, mint a profik!
Jó kezdet lesz ehhez a következő néhány szakkifejezés
ÁSZ – Olyan nyitás, amely nem adható tovább, és közvetlen pontot eredményez, anélkül, hogy bármely csapat játékosai további lépéseket tennének. Általában, ha az adogatott labdához hozzáér egy bejátszó, vagy gellert kap a bejátszón, de a nyitást fogadó csapat egyik játékosa se ér a labdához, ászról beszélhetünk.
ÁTLÓ – A pályát keresztező ütés.
ANTENNA – A hálón az oldalszalagokkal rögzített, a háló teteje fölé emelkedő, jellemzően fehér és vörös csíkozású függőleges rudak, amelyek a pálya oldalvonal menti határának jelölésére szolgálnak. Bármely, az antennákhoz hozzáérő labda pályán kívülinek minősül.
HÁTUL – A pálya alapvonalhoz közeli hátsó fele.
STRANDRÖPLABDA – A legjobb játék a nap alatt.
FELADÁS ALKARRAL – A támadó számára a labdát előkészítő bejátszás alkarral.
TYÚK – Gyors labda elütési módja a könyök/bicepsz/alkar által formált érintő felületről. A játékos úgy néz ki, mint aki a labda megjátszásához szárnyait emelgetné.
KOBRA – A pöcköléshez/kosárérintéshez (pokey) hasonló érintés, azzal a különbséggel, hogy a labdát merev ujjakkal, szúrásra emlékeztető mozdulattal ütik meg. Állítólag úgy néz ki, mint egy támadó kobra.
NYESETT ÜTÉS – A leütő játékos erős oldala felől érkező leütés, amely éles szögben repül át a háló fölött.
VÉDÉS – Leütött vagy gyorsan megütött labda bejátszása.
CSELEZÉS – A pálya hátsó részén használt stratégia, amikor a játékosok olyan mozdulatot vagy lépést tesznek, mintha az egyik irányba indulnának, de az utolsó lehetséges pillanatban irányt változtatnak, amivel a remények szerint arra késztetik az ütő játékost, hogy pont feléjük üsse a labdát. Néha egy védekező játékos többször is cselez, mielőtt a pálya adott területe mellett döntene.
LEBEGŐ NYITÁS – Olyan adogatás, amely nem pörög vagy forog, és amely kiszámíthatatlan útvonalat ír le. A labda általában teljes sebességénél lassabban magasan felível, majd a fizika valamennyi törvényét meghazudtolva hirtelen a földre hullik, mint egy többtonnás kamion.
BELÉPÉSI HIBA – A nyitást megelőzően tilos az alapvonalra, alapvonal alá vagy azon belülre lépni. A nyitójátékos lábának a teniszhez hasonlóan az adogatás pillanatáig végig az alapvonal mögött kell lennie.
BOMBÁZÁS – Bombaerejű leütés.
HAGYD, ÉN IS HAGYOM – Olyan nyitásokra használják, amelyek pontosan két csapattag között haladnak el. A kifejezés onnan ered, hogy az ilyen labdák számtalan vita kirobbanásához vezettek már partnerek illetve csapattagok között.
TARTOTT LABDA – Amikor az ellenfél két játékosa egyszerre próbálja meg a háló fölötti labdát megjátszani. Ilyenkor általában mindkét játékos mindkét kezével áttolja a labdát a háló fölött az ellenfél térfelére.
FELSŐ FELUGRÁSOS NYITÁS – Ha megfelelően hajtják végre, a röplabdában leginkább rettegett nyitások egyike. Ehhez az adogatáshoz a nyitójátékos a magasba dobja a labdát, majd leüti az ellenfél térfelére. Az eredményként kapott adogatás a szokásos nyitáshoz képest jellemzően nagyobb erővel, ívvel és pörgéssel rendelkezik. Ez az erős, gyors nyitás sokféleképpen pöröghet és foroghat, ami nehezen kiszámíthatóvá teszi a labda röppályáját.
VONAL – A pálya szélét jelző szalagok vagy csíkok.