A hét szigetből álló Jón-szigetek Görögország északnyugati partjai mentén helyezkednek el, a Jón-tengerben. A Jón-szigetek alkotják a legnagyobb és a legtermékenyebb szigetcsoportot a görög szigetvilágon belül. Ellentétben az Égei-tenger legtöbb szigetével (melyek csupaszok és sziklásak), a Jón-szigetek buja zöldben pompáznak. A szigetek tengerpartja igen változatos képet mutat, eldugott, érintetlen partszakaszok és szórakozóhelyekkel zsúfolt, éjjel is mozgalmas fürdőhelyek váltogatják egymást. |
A magyarok által leginkább kedvelt Korfun kívül bátran ismerkedjünk meg a többi Jón-szigettel is, melyekhez Korfu remek kiindulópont lehet.
Görögország nyugati gyöngyszemeit a természet elhalmozta ajándékokkal. Érintetlennek tűnő, eldugott kis öblök, szebbnél szebb, kristálytiszta vizű partok, hegyek és cseppkőbarlangok, valamint olajfaligetekkel és narancsfákkal tarkított kicsinyke görög falvak váltogatják egymást. Turistaparadicsom ez a javából, hisz a Jón-szigetek elég nagyok ahhoz, hogy a csendes halászfalvak nyugalmát és a zenés-táncos mulatók zsivaját igénylők egyaránt megtalálják a kedvükre való üdülőhelyet. De hova is menjünk pontosan mindezért?
Lefkáda |
Lefkáda – melynek neve jellegzetes fehér szikláira utal – elbűvölő, változatos tájjal, kiváló természeti adottságokkal és számos látnivalóval várja a látogatót. Lefkáda nagyon közel van a görög szárazföldhöz, sőt a szigetet szárazföldi úton (autóval, motorral, kerékpárral stb.) is megközelíthetjük, ugyanis híd köti össze a szárazfölddel. A szigettel azonos nevű főváros a sziget északkeleti végében fekszik. A sekély lagúnákkal körbevett kis városka élénk település, mely jelentős számú látogatót csábít, s a település központjába vezető szűk, kanyargós utcák kellemes benyomást keltenek. A városban tett séták során az országra nem jellemző – kis, hosszú, külön harangtoronnyal rendelkező épületek – templomokkal találkozhatunk a kis tereken. Főterén (Platía Agíou Szpiridóna) modern kávézókban ejtőzhetünk, ha pedig mártózni támad kedvünk, akkor vegyük célba a város közelében fekvő Ágiosz Ioánnisz-öblöt. Érdemes felkeresni a sziget északnyugati partján Ágiosz Nikitasz kristálytiszta, gyönyörű strandjait. Az idilli kis halászfalu hagyományos és viszonylag csendes fürdőhely.
|
|
A legismertebb nyaralóhely a szigeten Nídri, mely a főút menti szállodákkal és panziókkal csalogatja a vendégeket. Közvetlenül a vízparton tavernákat, kávézókat és bárok tömkelegét találjuk, míg a rakparton gőzhajók várják a körutazásra vágyó turistákat.
Porto Katsiki Beach, Lefkáda |
Tipp: Igazi széllovas-paradicsom Vaszilikí, mely a sziget déli csücskében fekszik. Köves strandja miatt elsősorban nem a napimádók, hanem a szörfösök vették birtokukba. Ha még csak ezután szeretnénk ismerkedni a szörfözéssel, akkor ide érdemes ellátogatni, mivel kezdő széllovasok órákat is vehetnek itt.
Kefalónia |
Túlzás nélkül lehet állítani, hogy a Jón-tenger legizgalmasabb és legvadregényesebb szigete Kefalónia. Nemcsak a Jón-szigetek legmagasabb hegyei láthatók itt, hanem más különlegességek is. A sziget legfőbb vonzereje, kellemes tengerparti üdülőhelyei mellett, a Jón-szigetek legmagasabb csúcsát körülvevő Enosz Nemzeti Park. Zöldellő környezetben, kék vizű öböl partján fekszik a sziget fővárosa, Argosztóli, a nagy és forgalmas település, mely szűk utcákkal kapaszkodik az öböl fölé emelkedő földnyelv oldalára.
Argosztóli, Kefalónia |
Kefalónia bejárására nem szabad sajnálni az időt, mert útközben is számtalan gyönyörű helyet lehet felfedezni. Talán a legszebbek: Lásszi és a déli parton egymást követő üdülőhelyek. Lásszit, melynek strandján vízisí, vízirobogó és sárkányrepülés várja a nyaralókat, olyan nevezetességek környékezik, mint a Szt. Geraszimosz-templom, és a Szt. Theodor-világítótorony, ahonnan gyönyörű a naplemente látványa. A sziget legészakibb csücskében fekszik Kefalónia legszebb halászfaluja, Fiszkárdo, melynek pasztellszínű velencei házai eredeti szépségükben fogják keretbe a kikötőt.
Fiszkárdo házai pasztellszínekben pompáznak |
Tipp: A magasabban fekvő, csöndes falvakban is érdemes meg-megállni, ha másért nem, hát a lélegzetelállítóan szép panoráma kedvéért. A főváros és a sziget szinte valamennyi települése között rendszeres az autóbusz-közlekedés.
Ithaka |
Ithaka Homérosz hőséről vált ismertté, állítólag ugyanis ez a sziget volt Odüsszeusz hazája. Az irodalmi tanulmányokból ismerős Ithaka a Jón-szigetek közül a második legkisebb, és a legkevésbé felkapott úti cél. A szépséges és zöldellő Ithakát egy három kilométer széles csatorna választja el csupán Kefalóniától, érintetlenségét azonban még így is sikerült megőriznie. Viszonylagos nyugalmát annak köszönheti, hogy a tömegturizmus minden jellemzőjét nélkülözi. Nincsenek itt embertömegtől hömpölygő utcák, tömött tavernák, nyüzsgő éjszakai élet, zsúfolt strandok. Cserébe azonban csodás természeti szépségre bukkanhatunk, ha felkeressük egy rövidke kirándulás keretében. A sziget fővárosa Vathí, mely a XVI. századból, a velencei időkből visszamaradt kisváros, s többnyire a szállások jó része itt található. A sziget felfedezésének legideálisabb kiindulópontja, hiszen naponta kétszer (főszezonban négyszer) indulnak buszok a sziget északi falvaiba. Az északi falvak közül a hegygerincen fekvő települést, Sztavrószt érdemes felkeresni, mely a legnagyobb falu a szigeten, s melynek forgalmas piaca központi szerepet játszik a sziget életében.
Vathí-öböl, Ithaka |
Tipp: A keleti parton fekvő Fríkeszt a nyugodt pihenés reményében látogassuk meg. A hangulatos kikötőtől dél felé találjuk a kavicsos strandot, ahol kristálytiszta víz fogadja a csobbanni vágyókat.
Páxosz |
A Jón-szigetek legkisebbike Páxosz, egy festői szépségű aprócska sziget Korfutól 14 km-re délre, mely most is, akárcsak korábban, inkább a magányt kedvelők kedvelt úti célja volt. Nem is csoda, hisz az erdőkkel borított szigeten csupán egy-két falu található. A sziget északi és déli végét egyetlen út köti össze, de az autók gyér száma miatt nyugodtan pattanjunk kerékpárra, vagy akár egy kis mopeddel is könnyűszerrel átszelhetjük a szigetet. Az erdőkön át kellemes sétákat tehetünk a hegycsúcsok vagy éppen a tengeröblök felé. A sziget „fővárosának”, Gájosznak – mely inkább falu, mint város – a kikötője igazi tengerparti hangulatot áraszt. Fehér házak, pici tavernák, hálóikat foltozó és csónakjaikat javítgató halászok jellemzik, mely igazán képeslapra illő látvánnyal szolgál az utazó számára. A sziget északi végében fekszik Lákka, bizarr homokkőformák és halászhajók tarkította tengerparttal. A ciprus- és olajfaligetekkel szegélyezett part nappal mindig benépesül a Korfuról érkező kirándulókkal, estére aztán ismét elcsendesül a tengerparti kisváros. Elvétve akad csak kiadó szoba errefelé, és mindössze egy-két vendéglőt, kávézót lehet itt találni.
A sziget és a külvilág kapcsolatát néhány kompjárat biztosítja, melyek közül az egyik, naponta közlekedő komp célállomása a szomszédos Korfu szigete.
Páxosz |
Tipp: Aki teljes egyedüllétre vágyik, Páxoszról elhajózhat a kis testvérszigetre, Antípaxira, hogy a természettel harmóniában tölthesse szabadidejét.
Könyvtipp, ha kedvet kaptál az utazáshoz: A görög szigetek Ez az útikönyv segít abban, hogy a görög szigeteken tett látogatás minden perce élvezetes legyen. A kötet áttekinti e terület földrajzát, történelmi és kulturális örökségét, visszavezet az építészeti és tárgyi emlékek születéséhez, térképeken és képeken mutatja be a hét görög régiót és azok nevezetes látnivalóit. A kihagyhatatlan nevezetességeken kívül természetesen olvashatunk szállodákról, éttermekről, és közérdekű tudnivalókról is tájékozódhatunk. Kiadó: Panemex Kiadó – Útitárs sorozat |